Изгледах цялото интервю. Беше ми интересно да чуя набелязани проблемите и казусите в опрашването и тенденциите в новата селскостопанска политика, касаещи пчеларството. Специално моето пчеларство със сигурност е нежизнеспособно, ако чакам оттам да ми дойде заплатата. Предполагам и при много други е така, затова и се наричат хоби пчелари. Това, което Илиев казва, се отнася за професионалните пчелари, които чакат дохода си от пчелите. Ако продължават да се занимават само и единствено с пчелите, неминуемо ще бъдат изместени от фермери, които комбинират пчелите с останалата част от фермерското си стопанство - например с овощни насаждения. Може да има и други комбинации - пчелини, които се развиват в посока предлагане на преработен краен продукт - прашец, прополис, восъчни изделия и т.н. Такива комбинации рано или късно ще изтикат класическите пчелни ферми към нерентабилност. Аз по тази причина от няколко години, макар и бавно и без пари, чопля проблема с приложението на съвременните технологии в пчеларството. Имам си концепция, проверката на която на практика обаче изисква неоправдано големи за мен финансови средства или пък ще се проточи прекалено много във времето. За мен, докато с една чанта инструменти един занаятчия /водопроводчик, електротехник, заварчик и какъвто се сетите/ изкарва повече пари от един пчелар със 100 кошера, пчеларството си остава губеща или хоби дейност. Пчеларите или трябва да направят дейността си по-доходна, или да останат в зоната на хоби пчеларството, но там няма как да чакат подпомагане.