Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 13
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    28.04.2020
    Мнения
    6

    Агресивни пчели!

    Здравейте, колеги! Средата на юни и аз се реших да започна да отглеждам пчели, като хоби, и така си купих две фарарови отводки. В началото пчелите бяха много спокойни и не показваха никаква агресия. Отварях кошерите за преглед по тениска и къси панталони и нито една пчела не ме ужили, но последните два пъти положенито беше коренно различно. Бяха много ядосани и нападаха още с отварянето на кошера. Сега дори не мога да се доближа близо до тях, веднага ме подгонват. Не разбирам на какво се дължи промяната в нрава им. Майки си имат и то много работливи снасят като луди. Мед си имат достатъчно почти два пълни магазина. Положението е еднакво и при двете семейства.
    Иначе пчелите са карника, ако има някакво значение. Дали това е нещо временно и има вероятност да се успокоят, или ще запазят този си нрав.

  2. #2
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.06.2014
    Мнения
    277
    Пчеларски район
    с. Черни осъм, общ. Троян
    Най- вероятно нямат работа.

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    545
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Ако ти е приключил медосбора, третирай против акар, като нямат паша и ги смуче акара са агресивни.
    За слабото семейство пашата винаги е слаба, за силното винаги е обилна.

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    891
    Пчеларски район
    планета Земя
    Вода имат ли?

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    28.04.2020
    Мнения
    6
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Куров Виж публикацията
    Ако ти е приключил медосбора, третирай против акар, като нямат паша и ги смуче акара са агресивни.
    При последния преглед ги огледах добре и не видях нито една пчела с акар. Разбирасе това не означава, че нямат. Поне видимо нямат. Иначе все още има слънчоглед и пчелите работят доста усилено. Пред кошерите е като летище. Днес ще отида при тях да видим дали не са се кротнали поне малко. Комбинацията начинаещ пчелар и злобни пчели доста усложнява работата, но какво да се прави дори и злобни аз пак им се радвам.

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    22.02.2015
    Мнения
    23
    Пчеларски район
    Родопи
    Като всеки начинаещ пчелар ги отваряш, за да им се радваш, твърде често. Остави на мира.

  7. #7
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Havi Виж публикацията
    Здравейте, колеги! Средата на юни и аз се реших да започна да отглеждам пчели, като хоби, и така си купих две фарарови отводки. В началото пчелите бяха много спокойни и не показваха никаква агресия. Отварях кошерите за преглед по тениска и къси панталони и нито една пчела не ме ужили, но последните два пъти положенито беше коренно различно. Бяха много ядосани и нападаха още с отварянето на кошера. Сега дори не мога да се доближа близо до тях, веднага ме подгонват. Не разбирам на какво се дължи промяната в нрава им. Майки си имат и то много работливи снасят като луди. Мед си имат достатъчно почти два пълни магазина. Положението е еднакво и при двете семейства.
    Иначе пчелите са карника, ако има някакво значение. Дали това е нещо временно и има вероятност да се успокоят, или ще запазят този си нрав.
    А последните пъти пак ли така ги преглежда? Нещо парфюмче да е ползвано?

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Явно пашата започва да приключва и пчелите го усещат и за това стават по агресивни.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Havi Виж публикацията
    Бяха много ядосани и нападаха още с отварянето на кошера. Сега дори не мога да се доближа близо до тях, веднага ме подгонват.
    Има такива моменти - малко пушек през прелката и пушене още с отлепването на таванката.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Пашата приключва и те го усещат. Другото което може да ги прави агресивни е адреналина, което което е нормално да го има при начинаещ, колкото си по спокоен при работата, толкова и пчелите са по спокойни. Пръскане в района, парфюми, често отваряне, причините може да са много.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •