Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 3 ПърваПърва 123
Резултати от 21 до 28 от общо 28
  1. #21
    Наблюдател
    Регистриран
    16.03.2018
    Мнения
    32
    Почвай и се не бой . Приготви се за голям провал в началото , приготви малко пари и време и скачай . Ако искаш да споделя моите проблеми и провали на отглеждач на пчели от 1 година точно можеш да ми пишеш на лично. Аз съм на 10км от теб .

  2. #22
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Аз не мога да намеря хора да извадя меда, хем плащам в края на деня колкото кажат. Дядо Боже дава, но трябва да знаеш как да си вземеш.
    Сигурно си има обяснение на това твое положение.Ако ти се е разнесла славата в региона,че само обещаваш без да изпълниш обещаното,никой няма да дойде.Ще трябва да опъваш каиша сам

  3. #23
    Наблюдател
    Регистриран
    19.07.2020
    Мнения
    7
    Здравейте колеги,

    Ъпдейт по отношение на проекта - основното е, че реших да отложа старта за пролетта.
    Междувременно ще поработя върху подготовката - закупуване/конструиране на кошери и всичко необходимо като облекло, инструменти, консумативи (което пак си е някакъв старт като се замисля сега )
    След като проведох среща с един колега, който е много напред с нещата вече имам по-ясна визия какво и как искам да направя.
    Във връзка с избора на кошерите реших, че по-удачен вариант на този етап е да започна с Лангстрот Рут.
    Към последното ще добавя и едно четиво - "Работа с многокорпусен кошер" от Георги Цанков.
    Ако някой има впечатления от книгата може да ги сподели.

    Преди това обаче ще започна с втората книга на Милан Стоянов - "Пчеларство", която си закупих днес.
    Целта ми е да се запозная с оснотните неща - кога, какво, колко, защо и т.н. при работа с пчелите.
    Разлистих и първата му книга, която е под формата на въпросник, но считам, че това по-ново издание е по-добро.

    По отношението на самите кошери отхвърлих варианта с полистерол - изгледах една подробна лекция, хареса ми практичността им, но основния недостатък ме спря - не могат да се обгарят.
    Може би на запад или в по-студени региони са идеални, но имайки предвид с какви пестициди си пръскат растенията нашите фермери и че половината семена са ГМО, считам, че доста голям би бил риска да се заразят с нещо, ако не през първата/втората година, то до 10-тата със сигурност и да трябва да ги изхвърля/подменя. Вярвам, че с дървените кошери и тяхното обгаряне ежегодно ще намаля този риск до минимум.

    Та за кошерите, още не съм решил дали сам да ги конструирам (намерих доста добри планове за ЛР) или да си поръчам готови, но мисля да го напрая до края на септември, за да може да ги позиционирам на подходящо място за тяхното пълноценно съхнене (имам един хангар на село - сянка, сухо и проветриво).

    Спрямо текущия ми бюджет и идните месеци, таргета ми е 5 кошера - около 5-600 лв. сега за кошерите и още толкова за 5 отводки в началото на лято 2021 (май/юни).
    Ако спестя повече пари, смятам да добавя още 1-3 кошера.

    Ще се радвам да споделите дали ви се струва оптимален моят вариант и дали е посилно за сам човек с тази бройка в свободното си време.

    Поздрави,
    Димитър

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от ikonomec Виж публикацията
    Здравейте колеги,

    Ъпдейт по отношение на проекта - основното е, че реших да отложа старта за пролетта.
    Междувременно ще поработя върху подготовката - закупуване/конструиране на кошери и всичко необходимо като облекло, инструменти, консумативи (което пак си е някакъв старт като се замисля сега )
    След като проведох среща с един колега, който е много напред с нещата вече имам по-ясна визия какво и как искам да направя.
    Във връзка с избора на кошерите реших, че по-удачен вариант на този етап е да започна с Лангстрот Рут.
    Към последното ще добавя и едно четиво - "Работа с многокорпусен кошер" от Георги Цанков.
    Ако някой има впечатления от книгата може да ги сподели.

    Преди това обаче ще започна с втората книга на Милан Стоянов - "Пчеларство", която си закупих днес.
    Целта ми е да се запозная с оснотните неща - кога, какво, колко, защо и т.н. при работа с пчелите.
    Разлистих и първата му книга, която е под формата на въпросник, но считам, че това по-ново издание е по-добро.

    По отношението на самите кошери отхвърлих варианта с полистерол - изгледах една подробна лекция, хареса ми практичността им, но основния недостатък ме спря - не могат да се обгарят.
    Може би на запад или в по-студени региони са идеални, но имайки предвид с какви пестициди си пръскат растенията нашите фермери и че половината семена са ГМО, считам, че доста голям би бил риска да се заразят с нещо, ако не през първата/втората година, то до 10-тата със сигурност и да трябва да ги изхвърля/подменя. Вярвам, че с дървените кошери и тяхното обгаряне ежегодно ще намаля този риск до минимум.

    Та за кошерите, още не съм решил дали сам да ги конструирам (намерих доста добри планове за ЛР) или да си поръчам готови, но мисля да го напрая до края на септември, за да може да ги позиционирам на подходящо място за тяхното пълноценно съхнене (имам един хангар на село - сянка, сухо и проветриво).

    Спрямо текущия ми бюджет и идните месеци, таргета ми е 5 кошера - около 5-600 лв. сега за кошерите и още толкова за 5 отводки в началото на лято 2021 (май/юни).
    Ако спестя повече пари, смятам да добавя още 1-3 кошера.

    Ще се радвам да споделите дали ви се струва оптимален моят вариант и дали е посилно за сам човек с тази бройка в свободното си време.

    Поздрави,
    Димитър
    Ще дойдеш ти на моя ...акъл, ама явно ти трябва мнение на повече съветници. Добре си се ориентирал. Не търси на всяко нещо максималните позитиви, защото няма такова. Както и преди ти казах - захвани една система - избрал си ЛР. Поработи с нея, научи основните пчеларски техники в практиката, после може и да експериментираш и други системи и така, докато намериш оптималната за теб самия, която ще пасне и на района ти.

  5. #25
    Наблюдател
    Регистриран
    19.07.2020
    Мнения
    7
    Във връзка с региона мисля да си направя и календар в началото на пролетта - кое цъфти, колко го има наоколо и т.н. Това ме посъветва същият колега.
    Ще пообикалям да видя и за други пчелини наоколо, но предполагам магазините ще са показателни за това има ли достатъчно паша или не.

  6. #26
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от ikonomec Виж публикацията
    Здравейте колеги,......
    Обгарянето не е основен недостатък! Има начини за отлична дезинфекция. Наскоро видях 12 годишни финландски боксове в действие. Бяха все още с първата си боя. Просто бюджета ти не е за тях. На този етап, това не е най-важното за теб. Действай по плана.

  7. #27
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от ikonomec Виж публикацията
    ...Във връзка с избора на кошерите реших, че по-удачен вариант на този етап е да започна с Лангстрот Рут.
    ...
    Еее , Фарар, Лангстрот-Рут нещата се развиват. Правилно, Л-Рута дават по 180 кила мед.


    пп. Преди много години дадох пчеларска литература на приятел кандидат пчелар. Чете, чете и отсече : ще гледам -лежаци.

  8. #28
    Наблюдател
    Регистриран
    19.07.2020
    Мнения
    7
    :D не става въпрос за 180-те кила мед.
    По-скоро за доброто развитие на семейството и формирането на кълбото през зимата..
    Поне доколкото разбирам при Фарар, вземайки предвид размерите остава доста място при формиране на кълбото през зимата, от което е необходима повече енергия/храна за презимуване и може би ще срещна проблеми с овладяването му о време.
    Иначе да, Кенийският кошер и рамки не иска - по едни летвички отгоре и го оставяш :D ама то цялото удоволствие, наука и развитие ще се размие така.

 

 
Страница 3 от 3 ПърваПърва 123

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •