Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 28
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Кажи на твоя познат да ти направи април месец гол рой в твойте новозакупени кошери. Прочети в нета какво е ГОЛ рой.
    И ще чака още година да се учи, без да си оближе пръстите. Ей, че "смислени" съвети.

  2. #12
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Аз опитах всички системи кошери, включително и Фарар. За Фарар купих финландски полистиролни кошери. Много лесно става заселването им със семейство, което е било на Дадан блат. Слагат се два корпуса Фарар и в тях се поставят плодниковите пити на ДБ семейството.

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Аз преди 3 седмици дадох на един начинаещ пет отводки. Искаше ги на четири рамки. ДБ. От мен получи и по две рамки бонус. Понеже са в 8 рамкови корпуси вече оползотворили двете рамки с основи, които им сложил. Днес идва и вика"какво да ги правя"? Е как питам какво бе, аланкоолу-слагай магазините и мед чакай! Дали ще яде мед не знам, ама че сега е късно да се започне с тая тегоба пчеларството, категорично не съм съгласен!
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  4. #14
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    545
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Тук във форума съм създал тема- Публикации на Клейтън Леон Фарар, ако не си ги чел прочети ги. Системата Фарар е с по-бавно развитие спрямо ЛР и ДБ, по-лесно се контролира роевото настроение, но изпуска ранната акациева паша. Купи си полистиролни кошери на Парадайс Хъни или пластмасови на Никот, не се занимавай с дърво.
    За слабото семейство пашата винаги е слаба, за силното винаги е обилна.

  5. #15
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    категорично смятам ,че за млад пчлар е по-добре да започне обучението си пролетта, за пчелар с опит не е проблем и сега да вземе семейства или отводки но оттука натам прегледите стават трудни и специфични трябва да се проверява бързо, да се избегне предпоставки нападения и редица други недостатъци. Начинаещия пчелар ще бъде любопитен ще иска да вижда майки и бащи, мед има ли няма ли. ако се спреш да започнеш с гол рой то до 20-ти април трябва да си го взел, отделно трябва да е направен съвестно и може да разчиташ на него ако имаш късна паша ,общо взето иначе......
    Използвай времето до края на сезона, ако приемем ,че все още не е почнал новият, да помагаш на своя приятел и малкото и малкото опит ще ти е полезен за в бъдеще
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  6. #16
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Подкрепям Барков! Ако сега тръгнеш, всичко ще е на ура и възможните грешки преди зимата ще са повече. Не си готов с инвентара още!Хубаво е, че си избрал системата. Не прави компромис с избора си. Започваш с нея и толкова. Времето за експерименти с други рамки ще дойде с опита. Ако имаш бюджет, послушай колегата Георги Куров. Вземи си леки корпуси. Работата с тях е много по-приятна. Във времето се изплащат. Фарар изисква повече инвентар. Трябва да го имаш със старта и в резерв. Често се налага да се реагира на момента и липсата му е много неприятна. Аз съм изпадал в такава ситуация. Не го допускай. Обмисли думите на Барков. Ако е възможно трупай опит на пчелина с твоя приятел. Заедно подгответе бъдещите твои семейства. Изградете, ако е възможно повечко рамки сега. С тях заселването догодина (примерно през Април) ще е много по-добре. Зимата ще имаш време за теория, а и колегите за обяснения.

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от ikonomec Виж публикацията
    Общо взето съм напълно начинаещ в това ново начинание, което избрах като допълнително хоби.
    Идеята ми е да стартирам с 3 до 5 кошера.
    Млад , умен, пък какви драми за 3 до 5 буркана мед.

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Аз пък станах "пчелар" на 1 август с 1 кошер-семейство.На 1 октомври имах 3 средни отводки.....
    п.п. 1 август да се чете-началото на сезона.

  9. #19
    Наблюдател
    Регистриран
    19.07.2020
    Мнения
    7
    Благодаря на всички за съветите и позитивните коментари!

    Със сигурност ме накараха да преосмисля някои неща и да създам общо взето няколко сценария на самия старт.
    Сега остава да извадя плюсовете и минусите на всеки един вариант и да преценя кой е най-удачният.
    Все пак силно ме влече идеята да стартирам тази година - и без това е шантава в толкова много отношения, че едва ли този избор би могъл да ме садне (по-скоро би ми помогнал).
    Въпреки желанието си, не изключвам и варианта, който Барков и Румен защитават - сега малко опит покрай другите, а на пролет старт.

    Ама пък нали хората са казали на есен с песен, защо това да не е моята песен? То така или иначе ще се чете през зимате, какво пречи да има 2-3 срещи с милите преди това.

    Разбира се, при варианта с тазгодишен старт моят приятел ще ми помогне и с прегледите, и със захранването и със зазимяването.

    По отношение на бройката, понеже ch.atansov (Чавдар може би) спомена за 3-те буркана мед - не е до меда, до другото е

    Нека преспя с идеите уикенда и ще споделя какви стъпки ще предприема пък да видим.

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Почвай не бой се! Иначе една година ще съжаляваш!
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

 

 
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •