Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 13

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    15.12.2016
    Мнения
    56

    Къде може да се залесява медоносна растителност ?

    Здравейте ,интересува ме на каква земя може да се залесява с медоносна растителност без да сме в разрез със закона ,съответно нужни документи ,информиране на отговорните органи и т.н. Ясно е ,че за малък брой фиданки може всякак ,но искам да съм подготвен и изряден от юридическа гледна точка .Като повечето пчелари имам намерение да залесявам района в който пчеларствам .Отварям си кадастриалната карта и започвам да гледам имотите в близост ,автоматично изключвам тези които са частна собственост и остават държавна ,общинска собственост и имоти стопанисвани от общината .Ще съм благодарен ,ако някой минал през тази процедура сподели опит .Също към кого трябва да се обърна :община ,горско стопанство ?

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Дори можеш и да печелиш.
    Преди време,имаше програма(3годишна) за залесяване на селскостопански пътища,мери,неизползваеми общински терени....но...
    Залесяването с дървесни видове е дългосрочен проект от,които ще се види резултата чак след 1-2 десетилетие.Тревните медоноси са др.бира.
    Например.засаждал съм 20дек слънчоглед и царевица след жътвата на пшеницата,като цъфтежа на слънчогледа бе в края на август-началото на септември.Веднага след прецъфтяването на слънчогледа,мина селажирката и всичко се превърна в силаж.Бях се договорил с животновъд.От засяване до жътва+окопаване и 2 поливки, вложих пари...и накрая спечелих чисто по 40лв на декар.Целта на мероприятието не бе да спечеля пари,а да осигуря паша на пчелите за зазимяване.

  3. #3
    Потребител
    Регистриран
    15.12.2016
    Мнения
    56
    Да ясно е ,че от дървета резултатът дето се вика ще е за внуците ,но ми доставя голямо удоволствие да ги засаждам .За сега съм садил само овошки на собствена земя ,но имам планове да садя акация ,защото липсва по нашия край ,а и се прихваща лесно .А по-нататък може липа и евентуално еводия .За едногодишни култури не става при нас - планински регион е .Мисля ,че да се отделят няколко дни до седмица годишно за залесяване не е кой знае какво ,пък дали ще усетим резултат божа работа ,но поне ще има удовлетворение ,че сме направил нещо добро ,което ще остане за напред .

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от Getov95 Виж публикацията
    Да ясно е ,че от дървета резултатът дето се вика ще е за внуците ,но ми доставя голямо удоволствие да ги засаждам .За сега съм садил само овошки на собствена земя ,но имам планове да садя акация ,защото липсва по нашия край ,а и се прихваща лесно .А по-нататък може липа и евентуално еводия .За едногодишни култури не става при нас - планински регион е .Мисля ,че да се отделят няколко дни до седмица годишно за залесяване не е кой знае какво ,пък дали ще усетим резултат божа работа ,но поне ще има удовлетворение ,че сме направил нещо добро ,което ще остане за напред .
    Ама един чисто български проблем, който трябва да имаш предвид.
    Съседи засадиха двайсетина фиданки липи, акация покрай коритото на реката.Тополите и върбите, които преди това бяха там и държаха бреговете ги изрязаха от "наши фирми " под предлог очистване на коритото.Та очистиха коритото и то още следващата пролет тръгна към къщите.Хората дълги години живели спокойно решиха да върнат старото положение и почнаха да садят. Първата година козите на селото оформиха короните на фиданките.Втората година хората засадиха отново и сложиха метална мрежа около фиданките. Първо изчезна мрежата.После козите си довършиха работата. Сега реката се разлива до сами къщите и половин селото си кара боклука да го изсипва, та да "пази" от отнасяне дворовете на хората.
    Вземи и това предвид за да не ти е криво когато те "изненада" .
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  5. #5
    Потребител
    Регистриран
    15.12.2016
    Мнения
    56
    Е това са си нормални неща ,наскоро и на мен кози ми бяха опасли овошките ,но природата си знае работата и не можеш да спреш гората да се разлиства .Има много закътани места при нас ,само да се подготвя всичко да е в рамките на закона .Иначе акацията поне е без пари , ще намеря да си извадя издънки и дори половината да се хванат пак ще е успех .

  6. #6
    Потребител
    Регистриран
    10.05.2014
    Мнения
    51
    Пчеларски район
    Троян
    Понеже вече намаляха а може и да се каже че изчезнаха домашните животни и голяма част от мерите не се пасат и са обрасли с папрат то ако на тези места се засади акация или липа никой няма да ти спори и най-важното е че и папратта ще започне да намалява.

  7. #7
    Някой мери се водят пасища и за тях определени хора взимат субсидия( нищо, че няма къораво животно) . Поне покраи мен е така, и на -5-6 години минават и ги чистят от дървета и храсти и така до следващия път когато избуят на ново. Така , че колега провери какъв е статута на земята за да не хамалуваш на празно. Иначе намерението ти е много благородно. Адмирации и успех!

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,028
    Цитат Първоначално публикувано от georgi rumenov Виж публикацията
    Някой мери се водят пасища и за тях определени хора взимат субсидия( нищо, че няма къораво животно) . Поне покраи мен е така, и на -5-6 години минават и ги чистят от дървета и храсти и така до следващия път когато избуят на ново. Така , че колега провери какъв е статута на земята за да не хамалуваш на празно. Иначе намерението ти е много благородно. Адмирации и успех!
    То това е нещо като биото в България - 'Ем го има, 'ем го няма. На документи колкото щеш, а на критериите 'ич ги нема. Инак залесяването, освен за сянка, за медодобив не ще има полза, защото както би следвало да знаете, че за добиви са необходими стотици декари.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,028
    Цитат Първоначално публикувано от Getov95 Виж публикацията
    Здравейте ,интересува ме на каква земя може да се залесява с медоносна растителност без да сме в разрез със закона ,съответно нужни документи ,информиране на отговорните органи и т.н. Ясно е ,че за малък брой фиданки може всякак ,но искам да съм подготвен и изряден от юридическа гледна точка .Като повечето пчелари имам намерение да залесявам района в който пчеларствам .Отварям си кадастриалната карта и започвам да гледам имотите в близост ,автоматично изключвам тези които са частна собственост и остават държавна ,общинска собственост и имоти стопанисвани от общината .Ще съм благодарен ,ако някой минал през тази процедура сподели опит .Също към кого трябва да се обърна :община ,горско стопанство ?
    Зависи от статута и собствеността на гората. Ако е държавна - ДГС, респективно към общината, ако е общинска. Имай предвид, че не можеш да си сееш където и каквото искаш. Има горско стопански планове и проекти, които се спазват без изключение. На база на тези планове и проекти се залагат много мероприятив, които имат икономически стойности. Така че - обърни се към собственика. Статут на земята трудно се променя. Да, има земи, които се водят горска територия, а на практика визуално са поляни на десетки декари, което ще рече, че там може и да те "огрее", но зависи от мероприятията заложени в горско- стопанските планове.

  10. #10
    Потребител
    Регистриран
    15.12.2016
    Мнения
    56
    Консултирах се с хора минали по този път и трябва разрешение от съответната община или горско стопанство ,също трябва да се съгласува с тях къде ще се залесява ,с какви видове ,каква гъстота и т.н .Доста бюрокрация и не е ясно дали ще ти разрешат да садиш каквото и където си си наумил .

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •