Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 13
  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    15.12.2016
    Мнения
    56

    Къде може да се залесява медоносна растителност ?

    Здравейте ,интересува ме на каква земя може да се залесява с медоносна растителност без да сме в разрез със закона ,съответно нужни документи ,информиране на отговорните органи и т.н. Ясно е ,че за малък брой фиданки може всякак ,но искам да съм подготвен и изряден от юридическа гледна точка .Като повечето пчелари имам намерение да залесявам района в който пчеларствам .Отварям си кадастриалната карта и започвам да гледам имотите в близост ,автоматично изключвам тези които са частна собственост и остават държавна ,общинска собственост и имоти стопанисвани от общината .Ще съм благодарен ,ако някой минал през тази процедура сподели опит .Също към кого трябва да се обърна :община ,горско стопанство ?

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Дори можеш и да печелиш.
    Преди време,имаше програма(3годишна) за залесяване на селскостопански пътища,мери,неизползваеми общински терени....но...
    Залесяването с дървесни видове е дългосрочен проект от,които ще се види резултата чак след 1-2 десетилетие.Тревните медоноси са др.бира.
    Например.засаждал съм 20дек слънчоглед и царевица след жътвата на пшеницата,като цъфтежа на слънчогледа бе в края на август-началото на септември.Веднага след прецъфтяването на слънчогледа,мина селажирката и всичко се превърна в силаж.Бях се договорил с животновъд.От засяване до жътва+окопаване и 2 поливки, вложих пари...и накрая спечелих чисто по 40лв на декар.Целта на мероприятието не бе да спечеля пари,а да осигуря паша на пчелите за зазимяване.

  3. #3
    Потребител
    Регистриран
    15.12.2016
    Мнения
    56
    Да ясно е ,че от дървета резултатът дето се вика ще е за внуците ,но ми доставя голямо удоволствие да ги засаждам .За сега съм садил само овошки на собствена земя ,но имам планове да садя акация ,защото липсва по нашия край ,а и се прихваща лесно .А по-нататък може липа и евентуално еводия .За едногодишни култури не става при нас - планински регион е .Мисля ,че да се отделят няколко дни до седмица годишно за залесяване не е кой знае какво ,пък дали ще усетим резултат божа работа ,но поне ще има удовлетворение ,че сме направил нещо добро ,което ще остане за напред .

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от Getov95 Виж публикацията
    Да ясно е ,че от дървета резултатът дето се вика ще е за внуците ,но ми доставя голямо удоволствие да ги засаждам .За сега съм садил само овошки на собствена земя ,но имам планове да садя акация ,защото липсва по нашия край ,а и се прихваща лесно .А по-нататък може липа и евентуално еводия .За едногодишни култури не става при нас - планински регион е .Мисля ,че да се отделят няколко дни до седмица годишно за залесяване не е кой знае какво ,пък дали ще усетим резултат божа работа ,но поне ще има удовлетворение ,че сме направил нещо добро ,което ще остане за напред .
    Ама един чисто български проблем, който трябва да имаш предвид.
    Съседи засадиха двайсетина фиданки липи, акация покрай коритото на реката.Тополите и върбите, които преди това бяха там и държаха бреговете ги изрязаха от "наши фирми " под предлог очистване на коритото.Та очистиха коритото и то още следващата пролет тръгна към къщите.Хората дълги години живели спокойно решиха да върнат старото положение и почнаха да садят. Първата година козите на селото оформиха короните на фиданките.Втората година хората засадиха отново и сложиха метална мрежа около фиданките. Първо изчезна мрежата.После козите си довършиха работата. Сега реката се разлива до сами къщите и половин селото си кара боклука да го изсипва, та да "пази" от отнасяне дворовете на хората.
    Вземи и това предвид за да не ти е криво когато те "изненада" .
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  5. #5
    Потребител
    Регистриран
    15.12.2016
    Мнения
    56
    Е това са си нормални неща ,наскоро и на мен кози ми бяха опасли овошките ,но природата си знае работата и не можеш да спреш гората да се разлиства .Има много закътани места при нас ,само да се подготвя всичко да е в рамките на закона .Иначе акацията поне е без пари , ще намеря да си извадя издънки и дори половината да се хванат пак ще е успех .

  6. #6
    Потребител
    Регистриран
    10.05.2014
    Мнения
    51
    Пчеларски район
    Троян
    Понеже вече намаляха а може и да се каже че изчезнаха домашните животни и голяма част от мерите не се пасат и са обрасли с папрат то ако на тези места се засади акация или липа никой няма да ти спори и най-важното е че и папратта ще започне да намалява.

  7. #7
    Потребител
    Регистриран
    03.03.2016
    Мнения
    96
    Пчеларски район
    обл. Ловеч
    Да ще посадиш на неизползваемата мера акация или нещо друго, тъкмо ще станат хубави дръвчетата че да почнеш да събираш мед от тях, и ще се намери някой "Дървояд" който ще си плати в общината мижавата таксичка и по закона на ЗОСИ ще ти ги изпраскат на голо та ела та гледай. И най интересното е че нищо не можеш да направиш срещу това, но дано тогава се сетиш че е имало един абдал дето го е патил и те е предупредил.

  8. #8
    Някой мери се водят пасища и за тях определени хора взимат субсидия( нищо, че няма къораво животно) . Поне покраи мен е така, и на -5-6 години минават и ги чистят от дървета и храсти и така до следващия път когато избуят на ново. Така , че колега провери какъв е статута на земята за да не хамалуваш на празно. Иначе намерението ти е много благородно. Адмирации и успех!

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от georgi rumenov Виж публикацията
    Някой мери се водят пасища и за тях определени хора взимат субсидия( нищо, че няма къораво животно) . Поне покраи мен е така, и на -5-6 години минават и ги чистят от дървета и храсти и така до следващия път когато избуят на ново. Така , че колега провери какъв е статута на земята за да не хамалуваш на празно. Иначе намерението ти е много благородно. Адмирации и успех!
    То това е нещо като биото в България - 'Ем го има, 'ем го няма. На документи колкото щеш, а на критериите 'ич ги нема. Инак залесяването, освен за сянка, за медодобив не ще има полза, защото както би следвало да знаете, че за добиви са необходими стотици декари.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от Getov95 Виж публикацията
    Здравейте ,интересува ме на каква земя може да се залесява с медоносна растителност без да сме в разрез със закона ,съответно нужни документи ,информиране на отговорните органи и т.н. Ясно е ,че за малък брой фиданки може всякак ,но искам да съм подготвен и изряден от юридическа гледна точка .Като повечето пчелари имам намерение да залесявам района в който пчеларствам .Отварям си кадастриалната карта и започвам да гледам имотите в близост ,автоматично изключвам тези които са частна собственост и остават държавна ,общинска собственост и имоти стопанисвани от общината .Ще съм благодарен ,ако някой минал през тази процедура сподели опит .Също към кого трябва да се обърна :община ,горско стопанство ?
    Зависи от статута и собствеността на гората. Ако е държавна - ДГС, респективно към общината, ако е общинска. Имай предвид, че не можеш да си сееш където и каквото искаш. Има горско стопански планове и проекти, които се спазват без изключение. На база на тези планове и проекти се залагат много мероприятив, които имат икономически стойности. Така че - обърни се към собственика. Статут на земята трудно се променя. Да, има земи, които се водят горска територия, а на практика визуално са поляни на десетки декари, което ще рече, че там може и да те "огрее", но зависи от мероприятията заложени в горско- стопанските планове.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •