Добре дошли в Българският форум за пчелари.

Вижте резултатите от анкетата: Подкрепяте ли тези искания?

Гласували
21. Не можете да гласувате в тази анкета
  • Покрепям

    19 90.48%
  • НЕ подкрепям

    0 0%
  • Подкрещям с корекциии (коментар)

    2 9.52%
  • Нямам мнение

    0 0%
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 25
  1. #1
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски

    Апел за спасяване на пчелите и пчеларите в България

    Здравейте колеги,

    Преди няколко дни, в една от темите, написах това:

    Цитат Първоначално публикувано от koragroup Виж публикацията
    Втората година след като наследих първите си кошери, имах 15 пчелни семейства. Бяха в район с много пчелари, малко гори, малко рапица и малко слънчоглед.
    От края на април до това време вадех мед през седмица, по малко от всеки магазин... Извадих 30+ тенекии с мед. Аз... новобранеца...

    В момента се грижа за 156 кошера. С магазини са 120 от тях. Вчера извадих почти всичкия мед от липата и слънчогледа (остана не повече от 20% в магазините). Извадих 12 тенекии...
    Пред кошерите черно от умрели пчели. Не ги бях видял от тревата, която отъпквам а не кося (в гора съм). Но не съм изненадан, защото преди липата, след пръскането на житата, в плодниците имаше пчели по 8 от 10 рамки... Мислех че е от времето...

    НЕЩО ТРЯБВА ДА СЕ ПРОМЕНИ!
    Малко след това, изпратих следното писмо на няколко колеги пчелари, които са лидери на три от най големите пчеларски организации.

    Здравей ................,

    Вчера вадих мед и за пореден път си казах, че от както се занимавам с пчеларство, тази е най слабата година. Понеже пчелина ми е в гората и не го кося, сега, когато тревата изсъхна, забелязах огромното количество умрели пчели пред прелките. Разбира се това изненада жена ми, която ми помага, но не и мен, защото аз отдавна знаех колко много намаляха пчелите в кошерите, точно преди липата… Затова реших да се обърна към теб, като представител на една от живите пчеларки организации. Такова писмо ще изпратя и на ...(махам имената защото това в случая не е най-важното), с предложението да го обсъдим и дай Боже обединено да изпратим в министерството. Да, мисля че сега е момента, по няколко причини. 1. В момента има своеобразна инерция в подкрепа на пчелите. 2 има няколко журналистически разследвания за отровените пчели. 3.в условията на протести, мисля, че няма да искат още малко протестиращи в София и може по-бързо и без тупане на топката да приемат исканията ни.

    Та накратко, според мен нещата които трябва да се направят са в три направления:
    Модерно земеделие, Защита на българския мед (реализация на продукцията) и помощ от държавата. Вероятно има и други, но според мен тези са най-очевидните, които бързо ще доведат до положителна промяна за бранша.


    Модерно земеделие. Предлагам да поискаме:
    1. Забрана за сеитба на самоупрашващи се сортове.
    2. Забрана на глифозати,
    3. Забрана на пръскането с авиотехника,
    4. Задължаване на земеделците да поставят GPS на всяка една техника за пръскане, който да може да се следи в реално време от БАБХ.
    5. Създаваме на мобилни екипи в БАБХ, които да проверяват на място (според GPS) какво има в пръскачките.
    6. Солени глоби и спиране на субсидии за нарушителите!


    Защита на меда
    1. Въвеждане на квоти за внос на мед (не повече от 10% от изкупения български мед) за прекупвачите и затягане на контрола какво се случва с внесения мед.
    2. Въвеждане на строги изисквания към качеството на внасяния мед.
    3. Въвеждане на минимален стандарт за качеството на меда предлаган във веригите и забрана на всички имитиращи мед продукти.
    4. Стриктен контрол на горното, солени глоби и отнемане на лицензи за нарушителите!


    Помощ от държавата
    1. Изработване на държавна стратегия за опазване на пчелите и пчеларите.
    2. Повишаване на средствата за de minimis и въвеждане на диференцирана ставка, в зависимост от това дали пчеларят внася осигуровки 12 месеца или по-малко.
    3. Въвеждане на субсидия, компенсираща ниските изкупни цени, която се дава на кг продаден мед (примерно 1лв на кг.)
    4. Понижаване на максималната цена на кошери в НПП до реални стойности – 70лв за ДБ с един магазин) и за сметка на това, повишаване на % финансиране за майки и отводки. Опростяване на процедурите за кандидатстване и отчитане на НПП – изцяло онлайн.
    5. Изработване на програми в ПРСР, които да са насочени към пчеларството с идея повишаване качеството на продукцията (помещения, вани, центрофуги).


    Вероятно има много неща, които пропускам, така че ще се радвам ако ме допълниш.
    Наемам се да обединя идеите на всеки и накрая трите най-големи и истински пчеларски организации заедно да се опитат да променят тъжната тенденция за кончина на Българкото пчеларство!
    Оставам на разположение
    Поздрави, Жоро
    08884307хх, ако ми нямате телефона…

    Какво мислите за това колеги?
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  2. #2
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    429
    Пчеларски район
    Carpati
    Подкрепям, но преди да продължи да се развива темата, трябва да се уточни, какво ще се спасява - пчелите или пчеларите.

    Още нещо - когато се описва проблем, то само се описва проблема без да се даван наклон как да се реши проблема. Използват се факти и се отправят едно две искания (един два проблема), иначе много ще се разводни и ще се създаде предпоствака много лесно да се отбият исканията.

    Само предложение...

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Niki1313 Виж публикацията
    Подкрепям, но преди да продължи да се развива темата, трябва да се уточни, какво ще се спасява - пчелите или пчеларите.

    Още нещо - когато се описва проблем, то само се описва проблема без да се даван наклон как да се реши проблема. Използват се факти и се отправят едно две искания (един два проблема), иначе много ще се разводни и ще се създаде предпоствака много лесно да се отбият исканията.

    Само предложение...
    И двете имат нужда от спасяване и пчелите и пчеларите.
    За другото казано от теб, категорично и кардинално не съм съгласен. Трябва да се иска. Само с посочване на проблеми не става.
    И да се иска много! Помисли, ако ти откажат 50% от исканията, колко е по добре да си поискаш? 10 или 2? Аз пък мисля, че трябва да има макс по едно искане от направление, от което "компромисно да се откажем" при евентуални преговори...
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от koragroup Виж публикацията
    И двете имат нужда от спасяване и пчелите и пчеларите.
    За другото казано от теб, категорично и кардинално не съм съгласен. Трябва да се иска. Само с посочване на проблеми не става.
    И да се иска много! Помисли, ако ти откажат 50% от исканията, колко е по добре да си поискаш? 10 или 2? Аз пък мисля, че трябва да има макс по едно искане от направление, от което "компромисно да се откажем" при евентуални преговори...
    Тъй, тъй бебето като не плаче, не му дават да яде. Като не искаш, никой няма да ти даде.
    Просто поговорки.

    ПП Както каза и Niki1313 само със споделяне на проблема, нищо няма да се постигне, ако не се кажат причините за това. Всеки нещо иска - работника заплата, пенсионера пенсия, болния здраве и т.н. Не се ли даде някаква причина в нашия случай за мора по пчелите, няма полза. Ей сега ги слушам викат, свиркат - оставка. Лошо няма, ок, ама има ли алтернатива или просто да си викаме? И като дойдат следващите, които няма визия кои и какви ще са, след две години пак ще свиркат.
    Че няма да сложат GPS земеделците е ясно, че няма кой да контролира е ясно, какво още не ни е ясно? А, да - надеждата умира последна, но пчеларството си заминава и никой, и нищо не може да промени това за съжаление.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Никой не ви е длъжен. И мен ме е яд, че виках : долу тодор живков / ха-ха , вдигнаха пенсионната възраст /.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Никой не ви е длъжен. И мен ме е яд, че виках : долу тодор живков / ха-ха , вдигнаха пенсионната възраст /.
    Язък за мастилото...
    п.с. Явно някои неща са вечни...
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от koragroup Виж публикацията
    Язък за мастилото...
    п.с. Явно някои неща са вечни...

    Очевадно, профани като мен-не свършват, та да пекне слънце на пчеларското небе.

    пп. къде те тровят така яко, нали беше БИО .

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Тъй, тъй бебето като не плаче, не му дават да яде. Като не искаш, никой няма да ти даде.
    Просто поговорки.

    ПП Както каза и Niki1313 само със споделяне на проблема, нищо няма да се постигне, ако не се кажат причините за това. Всеки нещо иска - работника заплата, пенсионера пенсия, болния здраве и т.н. Не се ли даде някаква причина в нашия случай за мора по пчелите, няма полза. Ей сега ги слушам викат, свиркат - оставка. Лошо няма, ок, ама има ли алтернатива или просто да си викаме? И като дойдат следващите, които няма визия кои и какви ще са, след две години пак ще свиркат.
    Че няма да сложат GPS земеделците е ясно, че няма кой да контролира е ясно, какво още не ни е ясно? А, да - надеждата умира последна, но пчеларството си заминава и никой, и нищо не може да промени това за съжаление.
    Толкова много неща са ти ясни, че вероятно си поръчал и камъка с финалните надписи...
    Идеята ми беше да добавяме искания, не да махаме, "щот сега ще ти покажа как няма да стане"...
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Очевадно, профани като мен-не свършват, та да пекне слънце на пчеларското небе.

    пп. къде те тровят така яко, нали беше БИО .
    Аз за моето мастило говорех... и за собствената си наивност, че обшия интерес е над личната злоба и завист, но не би...
    Относно това че ме тровят пък съм "БИО". Прочети т.2 от подписа ми.
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  10. #10
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от koragroup Виж публикацията
    Аз за моето мастило говорех... и за собствената си наивност, че обшия интерес е над личната злоба и завист, но не би...
    Относно това че ме тровят пък съм "БИО". Прочети т.2 от подписа ми.
    'Що си мислиш, че подписа ти се отнася само за другите, а в това число не влизаш и ти? Всеки има някакво мнение, което може да е различно от твоето, но това не го прави прост и с по - различен потенциал от твоя.

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •