Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 4 от общо 4
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    11.03.2016
    Мнения
    5

    Връщане на рояк в същият кошер

    Здравей те, колеги да ви попитам някой правил ли е това, упражнение, да хванеш рояка и да го върнеш в кошера. Кошера е лежак 18р.

  2. #2
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Boss Виж публикацията
    Здравей те, колеги да ви попитам някой правил ли е това, упражнение, да хванеш рояка и да го върнеш в кошера. Кошера е лежак 18р.
    Това може да се получи при определени манипулации преди това. Ако не се направи, рояка отново ще се окаже на клона.

  3. #3
    Автор
    Регистриран
    16.03.2011
    Мнения
    103
    Пчеларски район
    с.Гълъбник Община Радомир
    На теория, в момента на хващането на рояка дори без да го прибираш в кошер или в каквото и де е било. Ако откриеш майката/майките и я отнемеш. Рояка ще се върне там от където е излязъл.И трябва да се вземат мерки за недопускане на ново излизане на рояка.
    На практика не съм го прилагал поради малко опит с рояци.
    Полупланински район 700 м.н.в.
    8 рамкови многокорпусни кошери,хибридна система.

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    18.08.2020
    Мнения
    11
    Пчеларски район
    Стара Загора - с. Горно Ботево
    Здравейте.
    Вече втора година трупам богат опит от рояци и мога спокойно да споделя следното:

    Прибирал съм рояк, от клон, съвсем спокойно в следните ситуации:
    1. Ако кошера, в който го прибирам 'се е отъртовчил' т.е. примерно рано пролетта по рапицово време сменя майка, тя не се е върнала и са захранили пчели търтовки ... има само търтеево пило и т.н. Все едно да спасим търтовката от измиране. Един по-силен рояк, така както си е излязъл и директно в кошера. Без да търся майки или друго.
    2. Рояк със задължително премахната майка(ки) в кошер на слабо семейство. Тръсваш го директно в кошера и няма проблем. Роевите пчели не се бият с тези в кошера. НО рояка да е БЕЗ майка, защото самите майки (новата и старата) ще се сбият.
    3. Изключително голям рояк (не се побира в 10 рамков кошер само в плодника) и да го прибереш, на другия ден и оттам излиза по-малък рояк. Когато има много пчели и МНОГО МАЙКИ.

    Рояк в същия кошер не съм прибирал (щото досега не съм успял да го разбера откъде е излязъл). Но ако можеш да отделиш самостоятелно място за него в лежака спокойно го настанявай. Една пита с пило "да не избяга" една с мед и другото основи да гради.

    Рояк с премахната майка(ки) наистина се разпръсква, ако не до вечерта, то на другия ден. Дали се прибират в същия си кошер и ли където очите им видят, само пчелите си знаят.

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •