Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 13 от 15 ПърваПърва ... 31112131415 ПоследнаПоследна
Резултати от 121 до 130 от общо 146
  1. #121
    Наблюдател
    Регистриран
    20.12.2017
    Мнения
    18
    Пчеларски район
    обл. Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от Getov95 Виж публикацията
    В единия кошер единични пчели са получили изгаряне от оксаловата киселина .Не съм превишавал дозата от 5 мл на междурамие ,но явно това че пулверизаторът не пръскаше добре е дало отражение и където са падали капки е причинило изгаряния .Имат бели петна по гърба ,но за сега няма умрели пчели пред кошера .Видно е ,че правя доста грешки ,но се надявам да си извадя поуки и с повече четене да почнат да се получават нещата следващите години .Между другото ще съм благодарен да ми препоръчате доказан колега при който да се запиша за отводки за сезон 2021 (може на лично съобщение ) .По възможност да е до около 100 км от град Троян ,също става и ако е близко до София .Цената не е толкова от значение ,стига да се гарантира качество .
    0888546965 Илия Павлов

  2. #122
    Автор
    Регистриран
    05.09.2012
    Мнения
    101
    Пчеларски район
    Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Как правиш разтвора? На 1 литър разтвор 35грама ОК. И водата задължително Девин червен етикет. Аз третирам от години и никога не съм имал проблеми. Ако искаш ми пиши на лично да ти пратя телефон да ти обясня как се работи.
    Водата задължително дестилирана!

  3. #123
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Драгошинов Виж публикацията
    Водата задължително дестилирана!
    Девин розов етикет няма проблеми, масово третираме с нея, аз от 6 години. Предполагам точно от водата е станало проблема, ако колегата е сложил обикновена от комбинацията с ОК е станало киселина и е изгорило пчелите.

  4. #124
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Девин розов етикет няма проблеми, масово третираме с нея, аз от 6 години. Предполагам точно от водата е станало проблема, ако колегата е сложил обикновена от комбинацията с ОК е станало киселина и е изгорило пчелите.
    Киселина няма как да стане по киселина. Нещо друго става когато водата е твърда.

  5. #125
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Киселина няма как да стане по киселина. Нещо друго става когато водата е твърда.
    Знам, опитах се да го обяснения по просто.

  6. #126
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Знам, опитах се да го обяснения по просто.
    В случая ОК е взаимодействала с варовика от предполагам твърдата вода която е ползвана и се е получила калциева сол. Която от своя страна не е вредна. Оттук следва, че няма увреждане на пчелите.

  7. #127
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    727
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    В случая ОК е взаимодействала с варовика от предполагам твърдата вода която е ползвана и се е получила калциева сол. Която от своя страна не е вредна. Оттук следва, че няма увреждане на пчелите.
    Следва и промяна на концентрацията на оксаловата кисели, което вероятно ще се отрази в ползата от разтвора.

  8. #128
    Потребител
    Регистриран
    15.12.2016
    Мнения
    56
    Дестилирана вода ползвах ,разтворът стана бистър ,а ОК бе 30 грама на 900 вода на 100 захар .За мен проблемът дойде от пулверизатора , защото се получи по скоро накапване .

  9. #129
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Getov95 Виж публикацията
    Дестилирана вода ползвах ,разтворът стана бистър ,а ОК бе 30 грама на 900 вода на 100 захар .За мен проблемът дойде от пулверизатора , защото се получи по скоро накапване .
    А тези колеги които не работят с пулверизатор, а с 50 кубика спринцовка?

  10. #130
    Автор
    Регистриран
    05.09.2012
    Мнения
    101
    Пчеларски район
    Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Getov95 Виж публикацията
    Дестилирана вода ползвах ,разтворът стана бистър ,а ОК бе 30 грама на 900 вода на 100 захар .За мен проблемът дойде от пулверизатора , защото се получи по скоро накапване .
    Прав си, това е проблема. Накапването е ефективно, когато са в кълбо, защото пчелите се движат в него и разнасят разтвора. През лятото пчеларя има грижата за максимално покритие. Затова се третира най-добре вечер, когато всички пчели са вътре.

 

 
Страница 13 от 15 ПърваПърва ... 31112131415 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •