Здравейте колеги ,от доста години имам интерес към пчеларството , дядо ми беше пчелар и тази година благодарение на карантината остана време да стартирам това начинание .Почна се с търсенето на отводки и в областа се оказа ,че не можах да намеря съвестен пчелар ,който да ми продаде качествени отводки .Все пак намерих на около 30км и отидох с голямо желание и ентусиазъм ,уж регистрирана пчелна ферма ,надявах се ако не са добри поне да са нормални отводките .Отивам аз с намерение да погледна отводките преди да ги купя да видя майката , пило и т.н .За съжаление заваля като отидох ,а човекът ги беше пъхнал в гаража си и беше заковал капаците на съндъчетата , та платих ,взех ги на сляпо и се прибрах .На другия ден ще ги прехвърлям в кошерите отварям и какво да видя рамките без уширители ,веднага ми светна ,че ме е взел за зелен хайвер .Гледам питите ужас повечето с мед и прашец и тук-там малко пило ,майки не видях ,но поне пчели имаше плътно . Ясно е ,че човекът си е помисли ,че ям доматите с колците и от тук почна мойто приключение .Както казах ,майки и прясно снесени яйца не видях,но пък няма изграден маточник и са много спокойни пчелите ,има малко открито и малко запечатано пило .Сложих им по една изградена пита ,но не са я пипнали за 3 дни ,въпреки ,че на едното семейство рамките преливат от пчели .В момента паша при нас почти няма ,а и вали по няколко пъти на ден , подхранвам ги с инвертиран сироп и мисля да изчакам 3-4 дни и ако няма снесени яйца да търся да купувам майки и да се пробвам да им ги придам .Ще съм благодарен на всякакви съвети как да спася семействата !