Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 7 от 15 ПърваПърва ... 56789 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 61 до 70 от общо 146
  1. #61
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Ще произведат Ицо.Гарантирано е, след като момчето написа впоследствие ,че маточниците са само отдолу на рамката. Това са отводки от кошер който е влязъл в предроево състояние.Този който му ги е продал се е надявал да се излюпи някоя майка, но не е направил правилно математическите изчисления както ти правилно ги правиш. И затова се е поизложил пред клиента т.е. момчето което ни накара да дискотираме върху този казус–ще ги бъде ли или ще накарат новия си стопанин да пие една студена вода.
    Да разбирам ли ,че си го видял очи в очи "тази вечер" както си писал.Значи ще му помагаш?
    Не, не съм се виждал с момчето,защото съм 3 дни на пчелина.Бих му помогнал обаче, ако ме потърси.Иначе е много вероятно да си прав, защото на снимката приличат на роеви маточници. Пилото обаче на снимката е със сигурност от дърта майка или от некачествена млада. Такова дупчесто пило не вярвам да е от млада майка обаче. Това наистина доказва теорията на момчето.

  2. #62
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Грешка и трябва да се поправиш.
    Разбира се,че сбърках.Извинявам се.Друго исках да кажа,но няма да се оправдавам.

  3. #63
    Потребител
    Регистриран
    15.12.2016
    Мнения
    56
    Да се похваля вече имам майки и в двата кошера .Бяха с добри размери предвид ,че са още на 1-2 дена и щом мойто аматьорско око ги видя от първия път .Бяха прегризали останалите маточници .Иначе едното семейство е видимо по-слабо от другото ,явно няма и много летящи пчели в него ,та дано устиска .Бях им сложил восъчна основа и изградена пита ,но не са ги пипнали ,което може би е нормално предвид състоянието в което се намират .Сипах им и малко сироп .

  4. #64
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Getov95 Виж публикацията
    Да се похваля вече имам майки и в двата кошера .Бяха с добри размери предвид ,че са още на 1-2 дена и щом мойто аматьорско око ги видя от първия път .Бяха прегризали останалите маточници .Иначе едното семейство е видимо по-слабо от другото ,явно няма и много летящи пчели в него ,та дано устиска .Бях им сложил восъчна основа и изградена пита ,но не са ги пипнали ,което може би е нормално предвид състоянието в което се намират .Сипах им и малко сироп .
    Това е много хубаво. Щом са унищожили другите маточници,значи майките са се върнали от брачния полет. Махни основите, от двата.Остави изградените пити в средата ,ако другите са задръстени от нектар след излюпването на запечатаното пило.Ако има някаква паша, не е необходимо да им сипваш сироп.Ако няма слагай ,за да форсират майките.Това е при положение ,че и другите пити на които е имало пило като си ги вземал, са свободни от нектар и мед на 2/3 от площа.Е,сега вече успокои ли се? Разбра, че и без да купуваш "класни"майки ,могат да се развият до нормално с–во тепърва.Успех ти пожелавам сърдечно.

  5. #65
    Потребител
    Регистриран
    15.12.2016
    Мнения
    56
    А не трябва ли след излюпването да укрепнат 4-8 дни и тогава да излетят на брачен полет .Вижда ми се рано да са излетели ,за първи път видях запечатан маточник на 03.06 ,но дори 2-3 дни по-рано да са го запечатали ,то майките да са на най-много 3-4 дни .Отделно всеки ден си вали при нас ,та не знам колко става за брачен полет .Но както и да е ще проверим след дестина дни дали има снесени яйца .Подхраних ги ,защото е доста дъждовно при нас ,а и както казах едното семейство почти не лети ,та не знам до колко са способни да събират нектар .

  6. #66
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Getov95 Виж публикацията
    А не трябва ли след излюпването да укрепнат 4-8 дни и тогава да излетят на брачен полет .Вижда ми се рано да са излетели ,за първи път видях запечатан маточник на 03.06 ,но дори 2-3 дни по-рано да са го запечатали ,то майките да са на най-много 3-4 дни ..
    Първият ти пост е от 1.06 , отводките си взел на 30.05 . Дори да ги е правил на 25.05- оня некоректния, няма как да пронесат преди 17-20.06.

    пп. в моята книга пише, че когато не става дума за роене, първата излюпила се майка унищожава останалите .

  7. #67
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.06.2014
    Мнения
    277
    Пчеларски район
    с. Черни осъм, общ. Троян
    Според мен е трябвало да видиш, че майката работи и чак тогава да започнеш подхранване.

  8. #68
    Потребител
    Регистриран
    15.12.2016
    Мнения
    56
    Пронесоха майките ,изчистили са питите и са направили меден венец на 2-3 пити .Като разликата е ,че при по-силното семейство имаше една цяла пита пълна с нектар ,а при по-слабото цяла пита с перга .Изградените пити ,които им сложих не са ги пипнали (не знам дали не трябваше да ги пръсна със сироп) .Сипах им 300-400 грама сироп ,че няма да ме има до 04.07 .Надявам се да им стигнат питите да снася майката 10 дни .А от края съм им оставил и по една основа ,но за сега нямат желание да градят ,въпреки че на едното семейство рамките са препълнени с пчели .

  9. #69
    Потребител
    Регистриран
    15.12.2016
    Мнения
    56
    Днес ме изненадаха много приятно пчелите ,след като не ги бях виждал 10 дни .При силното семейство имаше рамка с напълно запечатано пило от край до край без празни килийки ,още две с разнородно пило и една рамка с яйца .Даже им беше станало тясно и бяха направили доста голям далак въпреки ,че в края имаха основа която са изградили . При слабото семейство са малко по-слаби нещата ,но има разнородно пило на две рамки .Подхраних ги ,че запасите им доста бяха намалели и сложих изградени пити .Замислям се дали да не прехвърля рамка със запечатано пило от силното на слабото семейство .Също идват големи жеги и кошерите не са на сянка ,за сега съм сложил клонки на капаците и съм отворил дъната ,може и един чадър да им сложа .Поилка им бях направил ,но не пият въобще от нея ,може би защото има река на 100 метра .Вече се убедих ,че инстинктът им за оцеляване е дори по-голям от този на хората ,та ще спя по-спокойно .Също май трябваше да третирам против акар докато нямаше пило ,бях видял на няколко пчели ,но като начинаещ пропуснах .
    Този пост е редактиран от Getov95; 04.07.2020 в 16:34.

  10. #70
    Автор
    Регистриран
    05.09.2012
    Мнения
    101
    Пчеларски район
    Ловеч
    Тази мисъл с рамката пило я забрави. Ако е калпаво едното семейсто, то ще се остане такова, но може да объркаш доброто. Личен опит! За акара ги напръскай с ОК 2-3 пъти през десетина дни, а ноември ги третирай с накапване.

 

 
Страница 7 от 15 ПърваПърва ... 56789 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •