Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 146

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    15.12.2016
    Мнения
    56

    Неволи и терзания на един начинаещ пчелар

    Здравейте колеги ,от доста години имам интерес към пчеларството , дядо ми беше пчелар и тази година благодарение на карантината остана време да стартирам това начинание .Почна се с търсенето на отводки и в областа се оказа ,че не можах да намеря съвестен пчелар ,който да ми продаде качествени отводки .Все пак намерих на около 30км и отидох с голямо желание и ентусиазъм ,уж регистрирана пчелна ферма ,надявах се ако не са добри поне да са нормални отводките .Отивам аз с намерение да погледна отводките преди да ги купя да видя майката , пило и т.н .За съжаление заваля като отидох ,а човекът ги беше пъхнал в гаража си и беше заковал капаците на съндъчетата , та платих ,взех ги на сляпо и се прибрах .На другия ден ще ги прехвърлям в кошерите отварям и какво да видя рамките без уширители ,веднага ми светна ,че ме е взел за зелен хайвер .Гледам питите ужас повечето с мед и прашец и тук-там малко пило ,майки не видях ,но поне пчели имаше плътно . Ясно е ,че човекът си е помисли ,че ям доматите с колците и от тук почна мойто приключение .Както казах ,майки и прясно снесени яйца не видях,но пък няма изграден маточник и са много спокойни пчелите ,има малко открито и малко запечатано пило .Сложих им по една изградена пита ,но не са я пипнали за 3 дни ,въпреки ,че на едното семейство рамките преливат от пчели .В момента паша при нас почти няма ,а и вали по няколко пъти на ден , подхранвам ги с инвертиран сироп и мисля да изчакам 3-4 дни и ако няма снесени яйца да търся да купувам майки и да се пробвам да им ги придам .Ще съм благодарен на всякакви съвети как да спася семействата !

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Getov95 Виж публикацията
    Здравейте колеги ,от доста години имам интерес към пчеларството , дядо ми беше пчелар и тази година благодарение на карантината остана време да стартирам това начинание .Почна се с търсенето на отводки и в областа се оказа ,че не можах да намеря съвестен пчелар ,който да ми продаде качествени отводки .Все пак намерих на около 30км и отидох с голямо желание и ентусиазъм ,уж регистрирана пчелна ферма ,надявах се ако не са добри поне да са нормални отводките .Отивам аз с намерение да погледна отводките преди да ги купя да видя майката , пило и т.н .За съжаление заваля като отидох ,а човекът ги беше пъхнал в гаража си и беше заковал капаците на съндъчетата , та платих ,взех ги на сляпо и се прибрах .На другия ден ще ги прехвърлям в кошерите отварям и какво да видя рамките без уширители ,веднага ми светна ,че ме е взел за зелен хайвер .Гледам питите ужас повечето с мед и прашец и тук-там малко пило ,майки не видях ,но поне пчели имаше плътно . Ясно е ,че човекът си е помисли ,че ям доматите с колците и от тук почна мойто приключение .Както казах ,майки и прясно снесени яйца не видях,но пък няма изграден маточник и са много спокойни пчелите ,има малко открито и малко запечатано пило .Сложих им по една изградена пита ,но не са я пипнали за 3 дни ,въпреки ,че на едното семейство рамките преливат от пчели .В момента паша при нас почти няма ,а и вали по няколко пъти на ден , подхранвам ги с инвертиран сироп и мисля да изчакам 3-4 дни и ако няма снесени яйца да търся да купувам майки и да се пробвам да им ги придам .Ще съм благодарен на всякакви съвети как да спася семействата !


    Здравей,

    това, че рамките са без уширители изобщо не е проблем според мен.... Според мен човека ти е продал каквото трябва и няма какво да спасяваш, просто не разбираш достатъчно.Не знам къде си го прочел да ги храниш с инвертиран сироп по това време. В Троян има пчеларско сдружение, запиши се в него, има доста добри и полезни хора, които с радост ще ти помогнат,нищо, че не си успял да намериш "съвестен пчелар" в района.
    Нито знам от кой си купил отводките,нито ме интересува, но не нападай така човека, защото по този начин след време никой няма да ти помогне.Публичното пространство не е за нападки.Ако беше направил по-умерен и нормален пост, аз с радост бих ти помогнал, защото съм от Троян, но в случая само съвет за повече четене и питане .....
    Успех!

  3. #3
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Чудя се на това: - защо трябва да се продава отводки както казва колегата по - горе - с много мед и прашец, а пило нанай? Аз лично продавам отводките с 4 пити пълни с почти излизащо пило и пчели доста над килограм, че може и два. Нектар и мед по това време - дал Бог.

  4. #4
    Потребител
    Регистриран
    15.12.2016
    Мнения
    56
    Не нападам никой ,просто констатирам ,както виждаш не споменавам имена .Нямам претенции да разбирам ,но имам право да изкажа мнение и за мен отводка без оплодена майка която да снася яйца и с половин рамка пило ,не е ок .Ясно е ,че съм млад и зелен ,но чета ,питам ,интересувам се .Уширителите може да не са проблем ,но все пак трябва да има едно наум ,че ще се превозват тези пчели и да се предотврати евентуално смачкване .

  5. #5
    Потребител
    Регистриран
    15.12.2016
    Мнения
    56
    Не искам да разводнявам темата с излишни спорове и дразги .Питам конкретно ,ако не видя до няколко дни снесени яйца и не открия майката да им придавам ли нова майка . Благодаря !

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Getov95 Виж публикацията
    Не искам да разводнявам темата с излишни спорове и дразги .Питам конкретно ,ако не видя до няколко дни снесени яйца и не открия майката да им придавам ли нова майка . Благодаря !
    Явно си решил , че нямаш майка и това е ! Не помисли ли, че може да е стресирана от пътуването, това може да е причина да не снася първите дни. Пишеш, че пчелите са спокойни, а това е косвен белег, че майка ИМА.
    Противоречиш си още в началото и констатираш без да разбираш "Както казах ,майки и прясно снесени яйца не видях,но пък няма изграден маточник и са много спокойни пчелите ,има малко открито и малко запечатано пило ."
    Хем не си видял прясно снесени яйца, хем има открито пило, хем няма маточници......
    Моето мнение е , че няма проблем, просто не разбираш!Това обаче не може да се констатира по твоите писаници. Опитай се да намериш някой опитен пчелар, който да ти прегледа отводките, защото ти липсва много теоретична подготовка, която лъсва по начина ти на писане. Но опитай с питане и молби, а не с констатации и умуване, защото както написах по-горе , липсва ти много ....

  7. #7
    Потребител
    Регистриран
    15.12.2016
    Мнения
    56
    Ще видим в следващите дни ,просто прегледах 2-3 пъти обстойно всички пити и в двете семейства не видях майка ( но не изключвам да е по-дребна и мойто неопитно око да не я е забелязало ) .

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Getov95 Виж публикацията
    Ще видим в следващите дни .... .
    Да ни информираш . А и дай малко инфо : купени -100 отвотводки, на Х % -няма майки и т. н.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Getov95 Виж публикацията
    Не искам да разводнявам темата с излишни спорове и дразги .Питам конкретно ,ако не видя до няколко дни снесени яйца и не открия майката да им придавам ли нова майка . Благодаря !

    Абе чел си, ама кво си разбрал....До няколко дни ще видиш не яйца , я открито пило. Може и изградени / захранени / маточници. Знаеш ли как се придава майка?

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Getov95 Виж публикацията
    ... .Ще съм благодарен на всякакви съвети как да спася семействата !
    Какви съвети, бе братчет / да ме прощава Дончев / ти си трето поколение пчелар и всичко ти е ясно.

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •