Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 15 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 146
  1. #21
    Потребител
    Регистриран
    15.12.2016
    Мнения
    56
    Колеги днес не издържах и отворих кошерите .Явно вътрешното ми чувство ,че не е наред работата не ме е подвело .Прогнозите се оправдаха , едното семейство имаше 10-15 изградени маточника ,а другото 6-7 ,имаше и изградени чашки за маточници . Като цяло чудесен старт за начинаещ , ако не друго поне опит ще се натрупа .Ще съм благодарен на съвети , да ги оставя ли да си отгледат майка или да търся да купувам ? Ясно е ,че ще изпуснат липата и ще останат почти без паша ,но дано съумея да ги подготвя за презимуване .

  2. #22
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,026
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Getov95 Виж публикацията
    Колеги днес не издържах и отворих кошерите .Явно вътрешното ми чувство ,че не е наред работата не ме е подвело .Прогнозите се оправдаха , едното семейство имаше 10-15 изградени маточника ,а другото 6-7 ,имаше и изградени чашки за маточници . Като цяло чудесен старт за начинаещ , ако не друго поне опит ще се натрупа .Ще съм благодарен на съвети , да ги оставя ли да си отгледат майка или да търся да купувам ? Ясно е ,че ще изпуснат липата и ще останат почти без паша ,но дано съумея да ги подготвя за презимуване .
    Яко са те прекарали. Не му прави чест на колегата който ти ги е продал.

  3. #23
    Потребител
    Регистриран
    15.12.2016
    Мнения
    56
    Здраве да е , всяко зло за добро .Сега съм двойно по мотивиран .Ще видим дали ще оцелеят ,че и пилото им е много малко .Ако не догодина с двойни сили .

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Яко са те прекарали. Не му прави чест на колегата който ти ги е продал.

    Аз пък не вярвам на това, че някой ще продаде две отводки без майки. Още повече : "Почна се с търсенето на отводки и в областа се оказа ,че не можах да намеря съвестен пчелар ,който да ми продаде качествени отводки .Все пак намерих на около 30км и отидох с голямо желание и ентусиазъм ,уж регистрирана пчелна ферма "

    пп. нещо ми смърди.

  5. #25
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Аз пък не вярвам на това, че някой ще продаде две отводки без майки. Още повече : "Почна се с търсенето на отводки и в областа се оказа ,че не можах да намеря съвестен пчелар ,който да ми продаде качествени отводки .Все пак намерих на около 30км и отидох с голямо желание и ентусиазъм ,уж регистрирана пчелна ферма "

    пп. нещо ми смърди.


    И на мен ми е много странно, защото повечето ги познавам, нищо , че казва, че няма свестен пчелар.Регистрираните са основно в Ловеч (двама или трима)и един в Малиново. Не ми се вярва тези хора да си плюят на бизнеса и да продават некоректно отводки без майки.

  6. #26
    Потребител
    Регистриран
    15.12.2016
    Мнения
    56
    Ами следих обявите в областта от март месец и не изкочи нищо .Не казвам ,че няма съвестни пчелари ,просто няма обяви за отводки при нас и не познавах човек , който да ми продаде . Отидох при първата обява в близост до мен ,другите бяха на по 100+ км .Аз говоря с името си и стоя зад всяка казана дума .И аз не вярвах , че нямат майки , но е факт !
    Но не съм тук да се жалвам или да обвинявам някой ,а питам как да действам от тук нататък .

  7. #27
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Getov95 Виж публикацията
    Здраве да е , всяко зло за добро .Сега съм двойно по мотивиран .Ще видим дали ще оцелеят ,че и пилото им е много малко .Ако не догодина с двойни сили .
    Ако чакаш сами да си произведат ще загубиш много време(около месец) докато имаш първите яйца и ще са отслабнали страшно много.Ще си произведат калпава свищева майка, която няма как да ти направи силно семейство.Нищо не е на твоя страна за съжаление.

  8. #28
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Христо Димитров Виж публикацията
    ще са отслабнали страшно много.Ще си произведат калпава свищева майка, която няма как да ти направи силно семейство..
    Ицка, от какво ще отслабнат и то много....Липсата на работа ги "превръща" почти,като роеви пчели,демек угоени....и при появата на тяхната си майка ще дръпнат,като рояк.
    Разбира се,ако оплождането(завръщането) е успешно...Винаги има риск,както и да пропусне маточник,което ще доведе до гибелта на придадена майка..

  9. #29
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Getov95 Виж публикацията
    Здраве да е , всяко зло за добро .Сега съм двойно по мотивиран .Ще видим дали ще оцелеят ,че и пилото им е много малко .Ако не догодина с двойни сили .
    Харесва ми твоя начин на мислене.Само да не ти стане навик да прощаваш винаги.Ще започнат да те мислят за будала,макарче ги превъзхождаш интелектуално.Сега по същество–ще оцелеят и още как.Сега сме в началото на сезона.Е да, няма да извадиш мед за теб,но до есента ще са пълноценни с–ва.Направи преценка на изградените маточници–ако са запечатани унищожи най–дребните.Препоръчвам ти да оставиш маточниците ,а не да купуваш майки.Защо? НЯМАШ НИКАКВА ГАРАНЦИЯ ЗА КУПЕНАТА–нито дали е качествена и няма да я сменят, нито дали ще я приемат или убият. А убият ли я,пиши ги търтовки впоследствие т.е. губиш ги със сигурност.А излюпената от маточника си е тяхна.Догодина ще я мислиш ако не ти хареса.Това пило дето си го описал по долу в поста си, ще е достатъчно да започне обгрижването на майката като се излюпи и започне да снася.Това е само мое предложение за понататъшно процедиране по "отводките" които са ти продали.Но решаващия си ти.

  10. #30
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Ицка, от какво ще отслабнат и то много....Липсата на работа ги "превръща" почти,като роеви пчели,демек угоени....и при появата на тяхната си майка ще дръпнат,като рояк.
    Разбира се,ако оплождането(завръщането) е успешно...Винаги има риск,както и да пропусне маточник,което ще доведе до гибелта на придадена майка..

    Прав си ,че няма да са амортизирани, но и доста ще измрат за месец време.Имал съм такива отводки, на които не се върне майката от брачен полет, докато сложа маточник , докато излезне и се оплоди, после зациклят и не може да стане пълноценно семейство. Може би е по-добре да сложи майки, но ако изпусне някой маточник или някоя захранена чашка , ще му ги убият.
    Между другото , тази година процента на приемане на майките ми е 50%, което не е било откакто се помня.Абе крива година се очертава.

 

 
Страница 3 от 15 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •