Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 8 от 15 ПърваПърва ... 678910 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 71 до 80 от общо 146
  1. #71
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Getov95 Виж публикацията
    Днес ме изненадаха много приятно пчелите ,след като не ги бях виждал 10 дни .При силното семейство имаше рамка с напълно запечатано пило от край до край без празни килийки ,още две с разнородно пило и една рамка с яйца .Даже им беше станало тясно и бяха направили доста голям далак въпреки ,че в края имаха основа която са изградили . При слабото семейство са малко по-слаби нещата ,но има разнородно пило на две рамки .Подхраних ги ,че запасите им доста бяха намалели и сложих изградени пити .Замислям се дали да не прехвърля рамка със запечатано пило от силното на слабото семейство .Също идват големи жеги и кошерите не са на сянка ,за сега съм сложил клонки на капаците и съм отворил дъната ,може и един чадър да им сложа .Поилка им бях направил ,но не пият въобще от нея ,може би защото има река на 100 метра .Вече се убедих ,че инстинктът им за оцеляване е дори по-голям от този на хората ,та ще спя по-спокойно .Също май трябваше да третирам против акар докато нямаше пило ,бях видял на няколко пчели ,но като начинаещ пропуснах .
    Щом ти си видял на няколко ,значи вътре са стотици.Но сега не е момента за хим. третирания срещу тази гад.Особенно на силния,от него ще вадиш мед.Ако имаш време изрязвай всичкото запечатано търтиево пило,защото съм сигурен че нямаш заложена строителна рамка. Не хаби зап.пило/пчелите/ на силния за да ги даваш на слабака.По това време разнородно пило но 2 рамки говори за нефелна майка.Убий я, и след два –три дена вземи 1 рамка с току що снесени яйца от силния и я дай на слабака.Такива яйца са на рамка на която намериш майката да си върши задълженията т.е. снася.Махаш майката,оглеждаш питата какви са яйцата и даваш на слабака като запомняш на коя позиция е.Унищожи заченките на маточници на питите на слабака.Поилката я махни. Винаги ще ходят на течащата вода,дори и да е от фекалийната канализация.

  2. #72
    Потребител
    Регистриран
    15.12.2016
    Мнения
    56
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Щом ти си видял на няколко ,значи вътре са стотици.Но сега не е момента за хим. третирания срещу тази гад.Особенно на силния,от него ще вадиш мед.Ако имаш време изрязвай всичкото запечатано търтиево пило,защото съм сигурен че нямаш заложена строителна рамка. Не хаби зап.пило/пчелите/ на силния за да ги даваш на слабака.По това време разнородно пило но 2 рамки говори за нефелна майка.Убий я, и след два –три дена вземи 1 рамка с току що снесени яйца от силния и я дай на слабака.Такива яйца са на рамка на която намериш майката да си върши задълженията т.е. снася.Махаш майката,оглеждаш питата какви са яйцата и даваш на слабака като запомняш на коя позиция е.Унищожи заченките на маточници на питите на слабака.Поилката я махни. Винаги ще ходят на течащата вода,дори и да е от фекалийната канализация.
    Търтеево пило сякаш не видях да има за сега .А при слабото семейство си мисля ,че не е толкова проблемът в майката , колкото че са останали много малко пчели и не могат да отгледат толкова пило ,като силното семейство .Ако я убия едва ли ще изкретат ,тези пчели са родени преди 29 май ,а тепърва нова майка означава да има млади пчели в края на август .Под разнородно пило имах предвид ,че в средата са го запечатали ,а по периферията още не .

  3. #73
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от Getov95 Виж публикацията
    Търтеево пило сякаш не видях да има за сега .А при слабото семейство си мисля ,че не е толкова проблемът в майката , колкото че са останали много малко пчели и не могат да отгледат толкова пило ,като силното семейство .Ако я убия едва ли ще изкретат ,тези пчели са родени преди 29 май ,а тепърва нова майка означава да има млади пчели в края на август .Под разнородно пило имах предвид ,че в средата са го запечатали ,а по периферията още не .
    Не убивай майки! Те са пронесли преди две седмици. Гогол говори принципно. Мисля, че не е обърнал внимание на минали постове.

  4. #74
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Драгошинов Виж публикацията
    Тази мисъл с рамката пило я забрави. Ако е калпаво едното семейсто, то ще се остане такова, но може да объркаш доброто. Личен опит! За акара ги напръскай с ОК 2-3 пъти през десетина дни, а ноември ги третирай с накапване.
    По принцип си напълно прав за слабото семейство, но в случаят при нова майка е добре да се подсили. Така се оправя слабо семейство, нова майка и инжекция пило, иначе наливаш в каца без дъно.

  5. #75
    Потребител
    Регистриран
    15.12.2016
    Мнения
    56
    След днешния преглед съм на другата крайност - доста разочарован .Отидох с надеждата ,че ще има достатъчно запечатано пило и евентуално да прехвърля една рамка от силното на слабото .Но запечатаното пило дори беше намаляло ,започнало бе да се люпи (не знам защо толкова рано ,явно сметките са ми грешни) ,а ново такова нямаше .Като цяло пълна трагедия не знам майката ли блокирах с този сироп ,какво стана (виждат се снесени яйца ,но много малко) .Слабото семейство е в "будна кома" - почти няма пчела .Изградените пити ,които им сложих в средата въобще не ги пипат ,не знам каква е причината .Сложих една строителна рамка ,че силното пак беше почнало далаци .Мисля да ги оставя 10-15 дни на спокойствие ,че не знам вече дали им помагам или само им преча .

  6. #76
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Мнения
    590
    Пчеларски район
    Харманли
    Цитат Първоначално публикувано от Getov95 Виж публикацията
    След днешния преглед съм на другата крайност - доста разочарован .Отидох с надеждата ,че ще има достатъчно запечатано пило и евентуално да прехвърля една рамка от силното на слабото .Но запечатаното пило дори беше намаляло ,започнало бе да се люпи (не знам защо толкова рано ,явно сметките са ми грешни) ,а ново такова нямаше .Като цяло пълна трагедия не знам майката ли блокирах с този сироп ,какво стана (виждат се снесени яйца ,но много малко) .Слабото семейство е в "будна кома" - почти няма пчела .Изградените пити ,които им сложих в средата въобще не ги пипат ,не знам каква е причината .Сложих една строителна рамка ,че силното пак беше почнало далаци .Мисля да ги оставя 10-15 дни на спокойствие ,че не знам вече дали им помагам или само им преча .
    Само няма да се отчайваш. Почети, помисли, пробвай, експериментирай - така се развиваш. Ти сега се учиш, нормално е да допускаш грешки. Пък и няма 100%-ов алгоритъм за работа с пчелите. И много по-опитни от теб се сблъскват с подобни проблеми. Но кой е казал, че пчеларството е лесно нещо...

  7. #77
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,026
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Getov95 Виж публикацията
    След днешния преглед съм на другата крайност - доста разочарован .Отидох с надеждата ,че ще има достатъчно запечатано пило и евентуално да прехвърля една рамка от силното на слабото .Но запечатаното пило дори беше намаляло ,започнало бе да се люпи (не знам защо толкова рано ,явно сметките са ми грешни) ,а ново такова нямаше .Като цяло пълна трагедия не знам майката ли блокирах с този сироп ,какво стана (виждат се снесени яйца ,но много малко) .Слабото семейство е в "будна кома" - почти няма пчела .Изградените пити ,които им сложих в средата въобще не ги пипат ,не знам каква е причината .Сложих една строителна рамка ,че силното пак беше почнало далаци .Мисля да ги оставя 10-15 дни на спокойствие ,че не знам вече дали им помагам или само им преча .
    Снимки качи на слабото, че да видим за какво иде реч.

  8. #78
    Потребител
    Регистриран
    15.12.2016
    Мнения
    56
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Снимки качи на слабото, че да видим за какво иде реч.
    Ще ги оставя на спокойствие десетина дни и сироп няма да им давам повече ,ако има какво да снимам след това ще направя снимки . Но е зле положението я има 2-3 междурамия с пчели ,я не .Старите пчели умират вече ,а новите са твърде малко .За мен двете подхранвания , които направих последната седмица спряха майката , защото преди това като ме нямаше 10 дни и не ги бях подхранвал ,беше снесла доволно количество .Но нямат запаси ,няма летеж при слабото и от там изходих да ги подхраня .

  9. #79
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Цитат Първоначално публикувано от Getov95 Виж публикацията
    ....За мен двете подхранвания , които направих последната седмица ... .
    С какво количество и какво съотношение вода:захар?

  10. #80
    Потребител
    Регистриран
    15.12.2016
    Мнения
    56
    Цитат Първоначално публикувано от zapstojan Виж публикацията
    С какво количество и какво съотношение вода:захар?
    3:2-захар:вода с малко лимонтузу.Два пъти по 500-600мл през 3-4 дни .

 

 
Страница 8 от 15 ПърваПърва ... 678910 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •