Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 15 от 15 ПърваПърва ... 5131415
Резултати от 141 до 146 от общо 146
  1. #141
    Потребител
    Регистриран
    15.12.2016
    Мнения
    56
    Колеги от доста време обмисля на коя система кошери да заложа при увеличаване на пчелина .Нямам много практически опит ,та съм решил следното : имам няколко ЛР и ДБ кошера от дядо ми , ще ги заселя напролет , може и хибриден да направя с ЛР корпус и магазини .Отделно мисля да закупя фарар (не съм решил 8 или 10 рамков ) , най-вероятно ще пробвам от финландските .Така ще стане голяма каша с толкова различни кошери ,но идеята ми е да видя от първо лице как се представят различните системи конкретно в моя регион .Като цяло при нас почти всички са с ДБ ,но все ми се иска да експериментирам преди да се хвърля само на една система .Районът е слаб с малко липа ,съвсем малко акация ,малко ливади и по-малко мана пуска понякога .Ако имате съвети и препоръки ще се радвам да ги чуя .

  2. #142
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от Getov95 Виж публикацията
    Колеги от доста време обмисля на коя система кошери да заложа при увеличаване на пчелина .Нямам много практически опит ,та съм решил следното : имам няколко ЛР и ДБ кошера от дядо ми , ще ги заселя напролет , може и хибриден да направя с ЛР корпус и магазини .Отделно мисля да закупя фарар (не съм решил 8 или 10 рамков ) , най-вероятно ще пробвам от финландските .Така ще стане голяма каша с толкова различни кошери ,но идеята ми е да видя от първо лице как се представят различните системи конкретно в моя регион .Като цяло при нас почти всички са с ДБ ,но все ми се иска да експериментирам преди да се хвърля само на една система .Районът е слаб с малко липа ,съвсем малко акация ,малко ливади и по-малко мана пуска понякога .Ако имате съвети и препоръки ще се радвам да ги чуя .
    Какви препоръки и съвети? По написаното разбирам, че са ти ясни много нещо, освен това, че за да се насочиш към определена система е нужно време - няколко сезона.

  3. #143
    Потребител
    Регистриран
    15.12.2016
    Мнения
    56
    Ами попринцип имам мерак да увелича семействата ,да направя пълноценен пчелин от 20-30 кошера .Но като начинаещ не мисля ,че е разумно да купя десетки кошери от една система и после да се нагаждам спрямо нея .Реално погледнато бих искал да работя с корпусна система ,с еднакви рамки ,от което отпада ДБ .ЛР с 3 корпуса също мисля ,че не е най-подходящ за района ,поради големия обем ,а и корпусите са тежки .Фарарът изглежда привлекателно ,но едно е на теория ,друго е на практика .Та колкото и да е неудобно ще се пробва от всички системи ,пък с времето и практиката ще се избистрят нещата .

  4. #144
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от Getov95 Виж публикацията
    Ами попринцип имам мерак да увелича семействата ,да направя пълноценен пчелин от 20-30 кошера .Но като начинаещ не мисля ,че е разумно да купя десетки кошери от една система и после да се нагаждам спрямо нея .Реално погледнато бих искал да работя с корпусна система ,с еднакви рамки ,от което отпада ДБ .ЛР с 3 корпуса също мисля ,че не е най-подходящ за района ,поради големия обем ,а и корпусите са тежки .Фарарът изглежда привлекателно ,но едно е на теория ,друго е на практика .Та колкото и да е неудобно ще се пробва от всички системи ,пък с времето и практиката ще се избистрят нещата .
    Точно!

  5. #145
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Getov95 Виж публикацията
    Ами попринцип имам мерак да увелича семействата ,да направя пълноценен пчелин от 20-30 кошера .Но като начинаещ не мисля ,че е разумно да купя десетки кошери от една система и после да се нагаждам спрямо нея .Реално погледнато бих искал да работя с корпусна система ,с еднакви рамки ,от което отпада ДБ .ЛР с 3 корпуса също мисля ,че не е най-подходящ за района ,поради големия обем ,а и корпусите са тежки .Фарарът изглежда привлекателно ,но едно е на теория ,друго е на практика .Та колкото и да е неудобно ще се пробва от всички системи ,пък с времето и практиката ще се избистрят нещата .
    Всичко зависи от семейството в кошера. Единия път ще си доволен от ДБ, другия от ЛР, след това от фарара. Накрая пак ще си на този кръстопът или ще се подлъжеш по първата година в която един ще ти е фаворит и ще купиш от тях, а след това шах-не е тази системата.

  6. #146
    Заслужил Автор
    Регистриран
    27.06.2018
    Мнения
    235
    Пчеларски район
    Тунджа-Марица
    Цитат Първоначално публикувано от Getov95 Виж публикацията
    Ами попринцип имам мерак да увелича семействата ,да направя пълноценен пчелин от 20-30 кошера .Но като начинаещ не мисля ,че е разумно да купя десетки кошери от една система и после да се нагаждам спрямо нея .Реално погледнато бих искал да работя с корпусна система ,с еднакви рамки ,от което отпада ДБ .ЛР с 3 корпуса също мисля ,че не е най-подходящ за района ,поради големия обем ,а и корпусите са тежки .Фарарът изглежда привлекателно ,но едно е на теория ,друго е на практика .Та колкото и да е неудобно ще се пробва от всички системи ,пък с времето и практиката ще се избистрят нещата .
    По някакви религиозни причини ли не можете да работите с корпусна система и ДБ рамка ?
    Понятия като обем и тежест са много важни,въпроса е какво може да ти предложи пашата за тия условия.

 

 
Страница 15 от 15 ПърваПърва ... 5131415

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •