Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 11 от 15 ПърваПърва ... 910111213 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 101 до 110 от общо 146
  1. #101
    Потребител
    Регистриран
    15.12.2016
    Мнения
    56
    Преди малко към 20:30 наблюдавах как пчелите на по-силния кошер "рендосват" по предната част на корпуса точно над прелката .Много интересно явление ,не знам дали е признак за щастливо семейство ,за наличие на паша или за нещо друго .

  2. #102
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от Getov95 Виж публикацията
    Преди малко към 20:30 наблюдавах как пчелите на по-силния кошер "рендосват" по предната част на корпуса точно над прелката .Много интересно явление ,не знам дали е признак за щастливо семейство ,за наличие на паша или за нещо друго .
    Комай заради жегите.

  3. #103
    Потребител
    Регистриран
    15.12.2016
    Мнения
    56
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Комай заради жегите.
    Едва ли за първи път го наблюдавам ,а при нас не е толкова топло и са на сянка ,това става в 20:30 часа .Не пърхат с криле само се движат нагоре-надолу .

  4. #104
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Getov95 Виж публикацията
    Преди малко към 20:30 наблюдавах как пчелите на по-силния кошер "рендосват" по предната част на корпуса точно над прелката .Много интересно явление ,не знам дали е признак за щастливо семейство ,за наличие на паша или за нещо друго .
    Така нареченото "рендосване" при пчелите. Искат да кажат" Пращим по шевовете от енергия и сила,ама няма работа.Ако беше пролет,досега да сме ти създали главоболието беж на най–високия клон на най–високото дърво.Ама сега не му е времето за такива лудории. Зима иде."Ще спрат като излезе нещо интересно за тях.Не се притеснявай.

  5. #105
    Потребител
    Регистриран
    15.12.2016
    Мнения
    56
    Да питам понеже пчеларите около мен вадят манов мед и тези дни ще погледна дали и моите не са събрали от него .Предполагам ,че едва ли има много ,предвид силата на семействата или е омешан с друг .Та ,ако мановият е малка част от зимните им запаси проблем ли е да се остави или непременно трява да се извади ,колкото и да е .

  6. #106
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от Getov95 Виж публикацията
    Да питам понеже пчеларите около мен вадят манов мед и тези дни ще погледна дали и моите не са събрали от него .Предполагам ,че едва ли има много ,предвид силата на семействата или е омешан с друг .Та ,ако мановият е малка част от зимните им запаси проблем ли е да се остави или непременно трява да се извади ,колкото и да е .
    Зависи от това,каква ще е зимата.

  7. #107
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от Getov95 Виж публикацията
    Да питам понеже пчеларите около мен вадят манов мед и тези дни ще погледна дали и моите не са събрали от него .Предполагам ,че едва ли има много ,предвид силата на семействата или е омешан с друг .Та ,ако мановият е малка част от зимните им запаси проблем ли е да се остави или непременно трява да се извади ,колкото и да е .
    Нямам опит с мана. Слабите семейства не зимуват добре на бързо кристализиращ мед. Ако имаш такива, прецени си възможностите и климата.

  8. #108
    Потребител
    Регистриран
    15.12.2016
    Мнения
    56
    Ако има пити само с манов естествено ще ги извадя .По скоро въпросът е ако има пити със смесен мед в който има и мана , какво да се правят .

  9. #109
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Getov95 Виж публикацията
    Ако има пити само с манов естествено ще ги извадя .По скоро въпросът е ако има пити със смесен мед в който има и мана , какво да се правят .
    Дявола не е чак толкова черен. Всичко зависи от много фактори - дали меда е само манов, дали семейството е слабо или силно, болно или здраво, каква ще е зимата/ топла или студена, къса или продължителна/, какво е количеството на мановия и т. н.. Ако имат складиран мед от предни паши, то той ще е вече запечатан, а мановия ще е последен и няма да го запечатат. Ще се използва още до декември. Както казах зависи от количеството, но не вярвам да е сто процента само манов. След декември вече влиза в действие и пчеларя, който ще постави питки, които ще започнат да се ползват с предимство и това ще отнеме вниманието на пчелите от мановия и т. н....и т. н....

  10. #110
    Потребител
    Регистриран
    15.12.2016
    Мнения
    56
    Третирах против вароатоза с оксалова киселина (9:1:0,3) идеята ми бе да напръскам с пулверизатор междурамията ,но същият се прецака и вместо мъглообразно напръскване се получи по-скоро накапване .Мисля да повторя процедурата още два пъти през 7 дни и евентуално да накапя веднъж ,когато вече няма пило .Иначе семействата са си слабички на по 5-6 рамки ,като запаси имат по 2-3 рамки с мед и то не изцяло запечатан .Правилно ли е сега да им допълня запасите с инвертиран сироп да кажем ,ако почна да им давам по 700мл през ден или да продължа с подбудителното ,а инверта да го дам септември ?

 

 
Страница 11 от 15 ПърваПърва ... 910111213 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •