Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 55 ПърваПърва ... 234561454 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 542
  1. #31
    Потребител
    Регистриран
    07.05.2020
    Мнения
    97
    Пчеларски район
    село Спахиево
    Благодаря! И аз така си мисля - да го дръпна по-напред, има едни гуми, мисля да ги застеля пред и около кошера, да не изкарва много трева около тях.

    Говорих с човек, който продава отводки(на 25 км е от мястото), мисля да взема една, поне на първо време. Предупреди ме само да си взема транспортно куфарче. Знам, че отначало трябва да им сложа храна и вода в поилката, когато ги "настаня". Има ли някакви по-специални препоръки за други десйтвия ? Как да наредя празните рамки около отводката, която е съставена от 4 броя рамки ? Изобщо има ли някакъв "пиниз" при стартирането ? Съжалявам ако е поредното питане, но все още не съм стигнал до този урок

    Благодаря!

  2. #32
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Отводката евентуално може да си я прекараш и с 5-рамковото кошерче. Как да процедираш с нея, разпитай подробно майстора от който вземаш. После споделяш тук, старите вълци ти казват това - да, това - не и накрая правиш каквото си решиш ти. Нали знаеш? 1000 пчеларя- 1000 мнения, но решенията са си само твои.
    старото кошерище е станало много добре. Само, че не виждам добре - релсите старите ли са? Ако е така, съветвам те да си купиш нови, за магазина също и да ги смениш своевременно.
    Онова дето го казваш за кошера на комшията с далака отвън. Да не е кацнал някой рояк там?

    П.п. То май въобще няма релси? Ако е така, още по-добре.

    П.п.п. Хранилки си вземи, ако не си го направил. Ще ти трябват при всички случаи. И захар.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  3. #33
    Потребител
    Регистриран
    07.05.2020
    Мнения
    97
    Пчеларски район
    село Спахиево
    Много благодаря на всички! Наистина не вярвах, че съществува такова място, където всички са супер позитивни и няма хейт! С огромно удоволствие ще се радвам да се присъединя пълноценно във вашето общество. Прави ми впечатление, че всички пчелари, до които се допитах са много позитивни и всеки ми дава съвети, предава колкото се може повече информация без да се обижда от може би тъпите ми въпроси на моменти! Благодаря!

    Ето какво направих до момента:

    1. Имам общо два кошера с две отводки - стария син кошер, който реставрирах и закупих един нов, по съвети 3,3 см дебелина за тази геогравска ширина, в която са.
    2. От четене и обяснение направих следното - закупих инвертиран захарен сироп с билки, две нови хранилки, кутии за отводки, преградни рамки за ДБ, було-блузон, ръкавици и много приятни първи впечатления и емоции.
    3. Много съм доволен от пчеларя, от който взех отводките. Човека е много сериозен, според мен истински професионалист. Обясни ми всичко надлъж и нашир, показа ми неговите кошери и беше супер обстоятелствен, надявам се поне 15-20 % от всичко да запомня и да може да ми бъде полезно. Много съм доволен от него. Даде ми да си избера порода дори и каза, че задължително трябва да видим първо майката. Видяхме я и на двете отводки, преместихме ги и изчакахме да се приберат пчелите в моята кутия. Направихме го към края на деня. Едната отводка е бъкфаст (не съм сигурен дали така се произнася) и италианка микс с майка повече като италианка. Другата отново е микс, но майката е по-тъмна и клони към бъкфаст. Изкарах сигурно 3 часа заедно с него, но не съм усетил кога са минали.

    За пръв път се докоснах до самите животинки и някак си ми беше супер приятно, за момент дори не съм изпитал дискомфорт и ми беше приятно. Пипах пчели и търтей с ръкавиците и ги разглеждах, изумявайки се, колко са перфектни тези същества. Отговора им съответно не закъсня, едва когато се отдалечих от пчелина усетих, че съм с компания. Изчаках без да ръкомахам да се махне, но така и не се махна. Реших все пак да се тествам, дали съм алергичен, оставих я да ме жилне по ръката - само една червена точка и след няколко минути все едно не беше ставало.

    4. И двете отводки са с по 4 рамки ДБ. Разпределихме ги в двата кошера като добавихме през една по 2 нови рамки на всеки кошер и сложихме преградните дъски.
    5. Сложих хранилките веднага и ги фиксирах не много сериозно, за да могат да се местят след време. Сипах сироп на 2/3. Наглеждам го през ден и доливам до 2/3 ако се наложи.
    6. Сложих и вода с малко тревички в нея, да не се давят пред кошерите.

    На по горното - стария кошер е без релси, а най-вероятно, както казахте всички съм се заблудил, че беше доста горещо за восъчните далаци на комшията.

    Горната констатация е колкото констатация, толкова и питанка дали правя нещата както трябва ? Знам, че до края на този месец трябва да съм по активен в захранването и да не ги оставям без храна, поне докато тръгнат. Ако видя, че се справят в изгражането на новите пити, трябва ли да добавям нови и кога ?

    Отделно се появиха и колебания дали съм избрал правилното място за кошерите с оглед на разположение на кошерите и шарената сянка. Сложил съм и гуми пред кошерите, да не изкарва много трева, в случай, че някой път ги оставя за по-дълго. Керемидите са по-далече, от колкото се вижда на снимката и няма да тече вода към кошерите, в случай на дъжд. По-долу ще кача снимки и ще се радвам за съвети. Има една снимка, която е изглед от кошерите към планината. Чудя се дали да не ги сложа точно там, където свършва двора. Според мен, така както са в момента са ОК, тъй като са на шарена сянка и на завет, тъй като тук е сравнително равно и има специфични ветрове. Снимал съм цялото разположение на двора и ще се радвам на съвети

    Благодаря!
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри 0-02-05-0adc60c657e8e15bc087129debe4ec3d7f04e9c8ab5ee713bbc7623c4413bf72_349fe355.jpg‎   0-02-05-0b915bd19c485ffa47491f1f96f16a1c39724b96d7cc5c28079a72b62e3b2ba3_98586222.jpg‎   0-02-05-534cc320a06470b87bf236cd625c0b4e6d8c8985d174b360e43c362d1c608d11_f4f725b8.jpg‎   0-02-05-c93f9fd6857f067395a5769aeb4566e54e4a4e94dee2bc6b8ab75bef0c23c808_1bee4a49.jpg‎  

  4. #34
    Потребител
    Регистриран
    07.05.2020
    Мнения
    97
    Пчеларски район
    село Спахиево
    Забравих само да кажа, че жълтият кошер има подложка - стария кошер, който не реставрирах. Ползвам го за стойка, докато не измисля нещо по-надеждно.

  5. #35
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,026
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Тази гума над синия я махни за да не задържа вода. Този който си поставил за подложка ми изглежда добър, и ако го пооправиш ще имаш още един.

  6. #36
    Потребител
    Регистриран
    07.05.2020
    Мнения
    97
    Пчеларски район
    село Спахиево
    Мдам, ще я махна. Честно казано, този за подложката почти се е скапал отдолу. Ще се опитам да възстановя 5 рамковия, но за него ми казаха, че трудно ще го развия.

  7. #37
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    546
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Сложи вода в някоя плитка тава , не слагай трева, защото тя гние. Сложи няколко камъчета или счупени керемиди като тези от покрива.
    За слабото семейство пашата винаги е слаба, за силното винаги е обилна.

  8. #38
    Автор
    Регистриран
    03.02.2019
    Мнения
    191
    Пчеларски район
    с. Варвара, обл. Пазарджик
    Разположението изглежда добре, важното е да не са с лице към преобладващите ветрове за това място.
    Този пост е редактиран от Filyov; 26.05.2020 в 14:31.

  9. #39
    Потребител
    Регистриран
    07.05.2020
    Мнения
    97
    Пчеларски район
    село Спахиево
    Така. Сложих направо нова поилка и оставих една от старите, като поставих керемида в нея, така че да се катерят.

    А по отношение на ветровете - това там ми е най-голямото притеснение. Там ветровете са от всякъде. До сутринта може да са срещу прелката, след обяд - по посока на прелката... Мисля си след време да направя нещо като навес или поне някакъв завет от някъде.

    Направих и първата проверка, не успях да видя майката от 2 обхождания и реших да не ги тормозя. Видях, че са почнали да градят на двете нови пити. Изглупих може би, като добавих и трета между 2 стари, може би заради това, че няма да ме има няколко дни. Ако последствията са само - да я проядат, ще си ги поема

    В събота продължавам със захранката - сироп през ден-два.

    Има ли според вас нещо друго, което да направя на този етап ? Четох, че може да ги третирам против нозематоза и да ги подхраня с Апифит да речем. Как ви се струва тази идея ?

    Благодаря!

  10. #40
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от stefcho034 Виж публикацията
    Така. Сложих направо нова поилка и оставих една от старите, като поставих керемида в нея, така че да се катерят.

    А по отношение на ветровете - това там ми е най-голямото притеснение. Там ветровете са от всякъде. До сутринта може да са срещу прелката, след обяд - по посока на прелката... Мисля си след време да направя нещо като навес или поне някакъв завет от някъде.

    Направих и първата проверка, не успях да видя майката от 2 обхождания и реших да не ги тормозя. Видях, че са почнали да градят на двете нови пити. Изглупих може би, като добавих и трета между 2 стари, може би заради това, че няма да ме има няколко дни. Ако последствията са само - да я проядат, ще си ги поема

    В събота продължавам със захранката - сироп през ден-два.

    Има ли според вас нещо друго, което да направя на този етап ? Четох, че може да ги третирам против нозематоза и да ги подхраня с Апифит да речем. Как ви се струва тази идея ?

    Благодаря!


    Сбъркал си като си сложил трета основа на отводка , която е на 4 рамки, защото пчелите работят по-добре като са на гъсто по питите.Явно ти се ще всичко да се случва много бързо, но пчелите определено искат търпение, особено в твоя случай с млада отводка.Слагането на основи се прави постепенно и съобразно силата на семейството, а твоето семейство е все още слабо, защото е на 4 рамки, от които вероятно 2-3 с пило.Слагането на нова основа се прави обикновено след изграждане на основата и осеменяване от майката на питата наполовина, това може да ти служи като ориентир.Със слагането на тези основи си изстудил гнездото , защото все още нощите са студени и по този начин ги спъваш в развитието, точно което целиш.
    Моя съвет е да не бързаш , а да имаш търпение.
    Успех!

 

 
Страница 4 от 55 ПърваПърва ... 234561454 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •