Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 35 от 55 ПърваПърва ... 25333435363745 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 341 до 350 от общо 542
  1. #341
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    В такъв случай, най-добре е да недопускаш раево.Проблема е малкия брой на семействата.При всички случаи, ще загубиш 1-ва паша, поне за едното семейство.Ако само едното тръгне да се рои, другото нетряба да го буташ, ако искаш мед.Ако направиш отводка само от него,тя ще е много, много слаба и не се знае каква майка ще отгледа. Ако направиш отводката с майката, пак губиш 1-та паша за основното семейство.Другия вариант е с купешка майка, но не знаеш, кога ще се рои семейството(ако се рои) и какво ще има на пазара(ако има). А и аз съм скептичен към купешките майки.
    ,,А и аз съм скептичен към купешките майки,,
    Що от опит или се е отключило посъзнателно усешане за дългата ръка на Лукавия

  2. #342
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от stefcho034 Виж публикацията
    Здравейте!

    Благодаря на всички! Да, имам предвид сборна отводка в случай на нужда, ако тръгне да се рои някой от кошерите. Целта ми е основните семейства да ги оставя сравнително силни за медосбора. Отводката може и по-слаба да е, като през годината да я засиля. Поне така разсъждавам аз, поправете ме ако греша.

    Поздрави!
    Сборна отводка от два кошера си не е работа трябва да са с млади пчели да се не бият няма и стари и водица да им донесат известно време, трябва да са и в достатъчно количество ако вземеш само пило само от единия за да могат да се грижат за пилото. Може би със старата майка да направиш кекава отводка след ранната паша ако я има макар че има и опция малко преди пашата за да няма открито пило по време на медосбора да ги разсейва ама тук вече някой реагират много отрицателно и могат въобще мед да не донесат а и трябва да се внимава с пилото щото по време на медосбор не само летящите са важни а трябва да има много повече пчели да приемат нектара и да го обработят.
    Готови рецепти няма но какво и да направиш все ще е добре що се трупа опит

  3. #343
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    ,,А и аз съм скептичен към купешките майки,,
    Що от опит или се е отключило посъзнателно усешане за дългата ръка на Лукавия
    По-скоро от опит, от първите 1-2 години от пчеларстването ми. А с Лукавия съм се разбрал, той да не се бърка в моите работи и аз да не се бъркам в неговите.

  4. #344
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    По-скоро от опит, от първите 1-2 години от пчеларстването ми. А с Лукавия съм се разбрал, той да не се бърка в моите работи и аз да не се бъркам в неговите.
    ,, А очите му едни чисти чисти ..... и разбираш, че лъже от душа!
    С пъстрооки хора внимавай то и аз и брата Друмев сме пъстрооки.
    Много хора не забелязват, че очите им си сменят цвета не само от слънчева светлина, дрехи, светлосенки но дори от настроението!

    То вярно, че не говориш за хора а за падналия ангел но и за хора важат някой неща когато Сатанаил е наоколо.

  5. #345
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от stefcho034 Виж публикацията
    Здравейте!

    Благодаря на всички! Да, имам предвид сборна отводка в случай на нужда, ако тръгне да се рои някой от кошерите. Целта ми е основните семейства да ги оставя сравнително силни за медосбора. Отводката може и по-слаба да е, като през годината да я засиля. Поне така разсъждавам аз, поправете ме ако греша.

    Поздрави!
    аз лично, не виждам смисъл, да се прави отводка в случая, но това си е твоя работа....
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  6. #346
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от stefcho034 Виж публикацията
    Здравейте!

    Като стана въпрос за отводките, имам една питанка, как да ги/я направя най-добре от двата кошера в случай, че има нужда. Тъй като имам само 2 кошера, удачно ли е да ги направя така:


    Благодаря!

    Поздрави!
    Сега Стефчо, може малко да съм остър,ама ти ще ме извиниш.Твоята отива към поговорката -Рибата в морето,той тиганя приготвил.
    Върнах много страници назад и затова ще те попитам- Кога последно ги погледна вътре, рамка по рамка,за да правиш планове за отводки? А знаеш ли колко изненади те очакват до края на март? А сигурен ли си че искаш мед и паралелно да направиш някоя друга отводка? Има неписан закон тук при пчелите- или мед или увеличаване на бройката. Може и така- по-малко мед,но увеличаваме с 1 с-во бройката.После, по-късно цепиш отводката, но това зависи каква ти е пашата в района.

  7. #347
    Потребител
    Регистриран
    07.05.2020
    Мнения
    97
    Пчеларски район
    село Спахиево
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Сега Стефчо, може малко да съм остър,ама ти ще ме извиниш.Твоята отива към поговорката -Рибата в морето,той тиганя приготвил.
    Върнах много страници назад и затова ще те попитам- Кога последно ги погледна вътре, рамка по рамка,за да правиш планове за отводки? А знаеш ли колко изненади те очакват до края на март? А сигурен ли си че искаш мед и паралелно да направиш някоя друга отводка? Има неписан закон тук при пчелите- или мед или увеличаване на бройката. Може и така- по-малко мед,но увеличаваме с 1 с-во бройката.После, по-късно цепиш отводката, но това зависи каква ти е пашата в района.
    Здравей!

    Да така е, прав си. Не се обиждам и си извинен, разбира се, като нямам опит черпя от всички вас и естествено избирам възможно най-доброто, коеото ме учи главата. Както казах още от самото начало - най-големия ми страх с пчелите е да не ги изпусна да се изроят. Знам, че един от начините ако се забързат е да направя отводка. Не съм се засилил за отводки по принцип, даже напротив, заявил съм две отводки от пчеларя, от който взех моите пчели за Май месец. Не съм зажаднял и за мед, той е един вид признание за труда ми. Все пак всичко, което правя е за пчелите и за радостта, която ми доставят.

    Благодаря!

  8. #348
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от stefcho034 Виж публикацията
    Здравей!

    Не се обиждам - най-големия ми страх с пчелите е да не ги изпусна да се изроят. Все пак всичко, което правя е за пчелите и за радостта, която ми доставят.

    Благодаря!
    А ЗНАЕШ ЛИ какво удоволствие е да видиш как излита първака? Как почернява от пчели и ако успееш да хванеш майката на прелката да ги чувстваш като едно цяло което те обкръжава и стеснява обръча около теб. Неповторимо е.
    Така,че не се страхувай от роенето.

  9. #349
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    А ЗНАЕШ ЛИ какво удоволствие е да видиш как излита първака? Как почернява от пчели и ако успееш да хванеш майката на прелката да ги чувстваш като едно цяло което те обкръжава и стеснява обръча около теб. Неповторимо е.
    Така,че не се страхувай от роенето.

    Ебати кефа.После що работа ти се отваря...
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  10. #350
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Ебати кефа.После що работа ти се отваря...
    И колко Данчо? Изброй ги като ги степенуваш по трудност ,щом толкова много те затрудняват при роенето на един кошер. Само не се приплъзгай встрани,че си забравил, щото твоите от три години не се роят.Така беше писъл някъде тук.

 

 
Страница 35 от 55 ПърваПърва ... 25333435363745 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •