Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 6 от 55 ПърваПърва ... 4567816 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 51 до 60 от общо 542
  1. #51
    Потребител
    Регистриран
    07.05.2020
    Мнения
    97
    Пчеларски район
    село Спахиево
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Сега ,чуй ме Стефчо–ако искаш го направи,ако не искаш –не го прави.Гумените ленти си ги остави както са,само премести кошерите напред в/у третата/късата/ или втората лента/най–добре/.По първата ще вървиш ти зад кошерите и в най–калното време ще можеш да ги приглеждаш,храниш или каквото ти се прииска да правиш с тях. На снимката се вижда,че си ги приближил много до стената на постройката.Лентата е широка 50–60 см. и като ги преместиш ще се получи идеално разстояниеЩе се развият за работа по кошера.Мисля ,че тази стена има западно изложение или юго–запад по клоните на голямото 100 и кусур години дърво.Само не мога да разбера какво е.Когато увеличиш бройката,ще използваш всичките гуми зад кошерите като пътеки.Аз ги имам същите и са много полезни.
    Сега да те попитам–рапицата я изтърва за да ги развиваш, защото сега си ги взел.Би трябвало да имаш паши от кориандър и слънчоглед.Ако ли не,/гледам че е хълмисто и доста гори/ ще имаш много паша при тия дъждове ,а и ти ги стимулираш със сироп.Защо трябва да им даваш тези химикали които си купил? Така или иначе от двата ще имаш поне по 2 пити с мед за теб. Химия ли ще ядеш?На есен давай колкото си искаш. Сега сме в началото .
    Само си казвам мнението,не се налагам. Ти си капитана на кораба и ти определяш курса.Успех ти пожелавам и добър добив още този сезон.
    Много благодаря, Гогол! Мисля да се вслушам във всичките ти съвети! Аз като нямам опита, седя и слушам от вас, старите кучета. Както се казва - не питай старило, питай патило. А що се отнася до пашата, местните тук го наричат чилии или чалии, нещо такова. Това са храсталаците по-горе и казват, че тъкмо сега ще почнат да цъфтят. По-горе, горичката е от дъб и бук. Чел съм, че събитат от маната по дъба и става манов. Надали ще успеят да е само такъв Отделно в двора, който се вижда на снимката, която качих преди време - там има бадемова горичка, която, заедно с първата паша се разцъфтява добре.

    Забелязах също, че въпреки сиропа - пчелите да доста активни и в периода от 9 до около 18-19:00 часа и се прибират с издути коремчета и прашец по крачетата.

    Що се отнася до меда - не бързам, по-добре да остане за пчелите, за да мога да ги зазимя сравнително силни и да оцелеят. Ако извадя някоя пита от плодника, най-вероятно ще им я опаковам и запазя, да я добавя есента. Стига да се развият ще им поставя магазин и каквото съберат в него, може да взема, но долу в плодника мисля да не пипам.

    Благодаря за съветите!

    П.П. Голямото дърво е черница

  2. #52
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.08.2018
    Мнения
    208
    По-точното местно наименование е " карачалия". Става въпрос за Драката. Цъфти в началото на юни но тая година подрани със седмица и за съжаление поне аз го изтървам а ми е основната паша. Специфичен медонос е и много рядко се хваща, но ако се улучи хубаво време стават чудеса, семействата са в силата си, и...меда от драката е...перфектен.

  3. #53
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от Алексиев Виж публикацията
    Цъфти в началото на юни но тая година подрани със седмица и за съжаление поне аз го изтървам а ми е основната паша.
    Поради не развити семейства или че, времето се скапа и унищожи и акацията.

  4. #54
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.08.2018
    Мнения
    208
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    Поради не развити семейства или че, времето се скапа и унищожи и акацията.
    Семействата основно са на плодник и три магазина пълни с пчели. Драката е стотици декари, непосредствено над пчелина. Акацията беше много добре, просто няма много дървета.

  5. #55
    Потребител
    Регистриран
    07.05.2020
    Мнения
    97
    Пчеларски район
    село Спахиево
    Ето малко снимки на двата кошера Времето беше много лошо и двата дни, бързо ги прегледах и не можах да снимам докато са отворени кошерите. Имаше на места 2-3 килиики със запечатено търтеево пило, което премахнах. Има прясно пило по старите пити. Новите 3 рамки на кошер се градят, има малко прашец вече в тях. Едната пита е прегризана около 1 квадратен см. на места, ама това са последиците от моите действия.... Големи лакомници са, опукват близо литър сироп на денонощие. Останаха ми още 3-4 литра, които мисля събота и неделя тази седмица да им дам, така или иначе остана. И повече няма - каквото си докопат от пашата.

    Вчера отворих само капаците да долея захарен сироп и ме нажилиха, явно предусещайки лошото време, което се задава, ама пък и аз си бях виновен - без никакви защитни средства отидох. След това от 15 до 30 Юни няма да имам възможност да ги наблюдавам. Какво е хубаво да направя в този случай или да не им се притеснявам ?


    Направих и трети, помощен кошер, както ми казахте тук. Интересното е, че се оказа 7 рамков за обединяване на две слаби семейства. Пълен комплект е - с табла отгоре за 2 хранилки, има и 2 магазина с него. Изшкурих до основи всичко, обгорих го и го боядисах. Смесих останалите синя и жълта боя и стана в цвят "магента" Много ме сърбят ръцете обаче да взема още една отводка и в него

    Поздрави и благодаря на всички!
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри bees.jpg‎  

  6. #56
    Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    124
    Пчеларски район
    Град Правец
    Цитат Първоначално публикувано от stefcho034 Виж публикацията
    Ето малко снимки на двата кошера Времето беше много лошо и двата дни, бързо ги прегледах и не можах да снимам докато са отворени.....
    Поздравления за начинанието и ентусиазма ти. Според мен не бързай да запълваш и третия кошер, че догодина ще трябва да купуваш инвентар. Ние започнахме с две отводки, а след 5 години станаха 60. Сега се стремим да ги намаляваме, че е много работа, а това не беше първоначалната ни цел.За периода ти на отсъствие, се увери, че ще имат къде да се развиват, имам впредвид на колко рамки ще ги оставиш. По-добре да имат по една две излишни основи в края на гнездото, отколкото да ги задържаш, това е валидно, само ако чакаш някаква паша по това време. Успех

  7. #57
    Потребител
    Регистриран
    07.05.2020
    Мнения
    97
    Пчеларски район
    село Спахиево
    Цитат Първоначално публикувано от Silvia Виж публикацията
    Поздравления за начинанието и ентусиазма ти. Според мен не бързай да запълваш и третия кошер, че догодина ще трябва да купуваш инвентар. Ние започнахме с две отводки, а след 5 години станаха 60. Сега се стремим да ги намаляваме, че е много работа, а това не беше първоначалната ни цел.За периода ти на отсъствие, се увери, че ще имат къде да се развиват, имам впредвид на колко рамки ще ги оставиш. По-добре да имат по една две излишни основи в края на гнездото, отколкото да ги задържаш, това е валидно, само ако чакаш някаква паша по това време. Успех
    Много благодаря! В момента градят по 3 рамки на кошер. Ще ги прегледам в Събота, до къде са стигнали. Ако трябва ще добавя още рамки, или по-скоро по-следващата седмица. Не искам да бъзам с рамките, че видях, как избързвам и наистина ефекта е обратен на този, който искам. Имам огромното желание да мине цялата година и да се превърти до Май 2021 и да не съм убил пчелите или да ги изпусна на някое дърво Искам да ги зазимя правилно и да съм спокоен, че зимата ще ги опазя. Знам, че година до година може да има голяма разлика, но искам да понатрупам малко знания, ако ми се отдава, ще ги направя 4-5 кошера, но това ще бъде максимално. Все пак тези занимания не са с цел търговия, а удоволствие и успокоение, най-вече удовлетворение

    Поздрави!

  8. #58
    Потребител
    Регистриран
    07.05.2020
    Мнения
    97
    Пчеларски район
    село Спахиево
    Здравейте,

    Събота сутринта беше много хубаво времето - тихо, слънчево и спокойно. Успях да направя малко снимки.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри 1.jpg‎   2.jpg‎   3.jpg‎   4.jpg‎   5.jpg‎  


  9. #59
    Потребител
    Регистриран
    07.05.2020
    Мнения
    97
    Пчеларски район
    село Спахиево
    Ето още малко:
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри 6.jpg‎   7.jpg‎   8.jpg‎   9.jpg‎   10.jpg‎  


  10. #60
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    891
    Пчеларски район
    планета Земя
    ей такива пити като на последната снимка обичам да виждам

 

 
Страница 6 от 55 ПърваПърва ... 4567816 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •