Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 30 от 55 ПърваПърва ... 20282930313240 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 291 до 300 от общо 542
  1. #291
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    И зимата ще се забият у ляво и във времр като сега там ще си цуфишат.
    Е, няма как да предвидим всичко. Аз имам чувството, че някои семейства каквото и да ги правиш, като си решат, че ще дават фира, няма спиране. Ха, ха...ще ти дам и пример. Едно го бях отписал и така ме изнерви, че му нахвърлях затоплящите, хранилката и дори тетрадката на която водя записки на пчелина от време на време на купчина, взех питката и го затворих. Повече не го погледнах. На пролетта барабар Петко с мъжете. Работи повече от другите. Та божа работа. Тази година силните комай всичките ще заминат, останаха само кифлите. Да, но онзи ден ги гледам - носят прашец като за световно.

  2. #292
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Защо е в ляво? Предполага се, че семейството ще е в дясно гледано отпред и когато отвора е в ляво ще се получава проветряване, но няма да е директно върху него. Особено в ден като днешния.
    Предполага се,че прелките са обърнати на юг,а семействата се зазимяват в по-топлата част,демек в западната.Или ако прелката е на изток,семействата се зазимяват откъм южната.И в двата случая семейството е стеснено към горната прелка.

  3. #293
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Предполага се,че прелките са обърнати на юг,а семействата се зазимяват в по-топлата част,демек в западната.Или ако прелката е на изток,семействата се зазимяват откъм южната.И в двата случая семейството е стеснено към горната прелка.
    Моите са на юг и се самозазимяват сами. В повечето случаи гнездата са разположени източно. Значи в случая ще бъдат в дясно, а прелката в ляво. Имам обаче няколко такива, останалите са с прелки в средата. Било горни или долни. От това идва и мнението ми за дясно разположение.

  4. #294
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Моите са на юг и се самозазимяват сами. В повечето случаи гнездата са разположени източно. Значи в случая ще бъдат в дясно, а прелката в ляво. Имам обаче няколко такива, останалите са с прелки в средата. Било горни или долни. От това идва и мнението ми за дясно разположение.
    Исках да кажа,каква е презумпцията на малката прелка на старите кошери,защо е у леу.
    Иначе и аз съм на мнение,че пч. семейство(болшинството) предпочитат да се зазимят на мястото в кошера,където температурата е по постоянна,без големи амплитуди.Демек в хладната част.

  5. #295
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,561
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Исках да кажа,каква е презумпцията на малката прелка на старите кошери,защо е у леу.
    Иначе и аз съм на мнение,че пч. семейство(болшинството) предпочитат да се зазимят на мястото в кошера,където температурата е по постоянна,без големи амплитуди.Демек в хладната част.
    Моите в болшинството са в средата ама прелките са ми в средата.Чел съм че по правило се зазимяват де е било последното пило а то обикновенно е срещу прелката ако я има заради въздуха де улаза.
    Ама знам ли.

  6. #296
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,241
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Моите в болшинството са в средата ама прелките са ми в средата.Чел съм че по правило се зазимяват де е било последното пило а то обикновенно е срещу прелката ако я има заради въздуха де улаза.
    Ама знам ли.
    Зимата затваряш ли я?

  7. #297
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,561
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Зимата затваряш ли я?
    Не.
    Всички са с два два или три магазина под тях те са със затворени прелки на най долния ако няма оси на есен отворен Дъно на 100 процента мрежа също не се затваря целогодишно.

  8. #298
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    892
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Моите в болшинството са в средата ама прелките са ми в средата.Чел съм че по правило се зазимяват де е било последното пило а то обикновенно е срещу прелката ако я има заради въздуха де улаза.
    Ама знам ли.
    Ако това правило го спазват значи би трябвало да се зазимяват в по-студената част на кошера, северната или източната + в средата де, но не и откъм юг и запад

  9. #299
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Моите пък винаги се зазимяват ката застанеш отзад на кошера у десно...
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  10. #300
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.08.2018
    Мнения
    208
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    Ако това правило го спазват значи би трябвало да се зазимяват в по-студената част на кошера, северната или източната + в средата де, но не и откъм юг и запад
    Моите са на южен склон и прелки точно на юг. На 150 метра от мене имам приятел, стар пчелар, десетина от кошерите му са тука и абсолютно същото разположение като моите. От него съм учил практическите неща, включително и зазимяването и работата с преградна дъска. Зазимява ги в западната страна като първия път ми каза, че така трябва. Моите се зазимиха сами и всички без изключение на източната страна. 5 поредни години той си ги зазимява в западната страна, така бил свикнал, моите оформят кълбото в източната всички, без нито едно изключение. Прелките ни са по средата и на двамата, кошерите също еднакви- ДБ.

 

 
Страница 30 от 55 ПърваПърва ... 20282930313240 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •