Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 40 от 55 ПърваПърва ... 30383940414250 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 391 до 400 от общо 542
  1. #391
    Потребител
    Регистриран
    07.05.2020
    Мнения
    97
    Пчеларски район
    село Спахиево
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Лошо е, че кошерите са ти далеч. По това време, трябва да си направил преглед, да добиеш представа, в какво състояние са семействата. На питките с лекарства недей разчита. Иска си третиране. Рамките за брак, по това време , не им е мястото там кадето има пило. Полека- лека трябва да ги изтеглиш към края, но е рано за това.Относно стесняването, аз не го практикувам нито есен, нито пролет. Не ползвам и преградни дъски и затоплящи материали. Иначе традиционната практика е стесняване на толкова междурамия, колкото пчели има и разпечатване периодично на малки участъци мед.
    Единственото, което ползвам е вълнен плат между плодника и магазина, че ги зазимих с магазините. Бях изрязал и преградна табла от шперплат, но установих по лошия начин, че не му е мястото там - Януари бяха мухлясали и двата.

  2. #392
    Автор
    Регистриран
    03.02.2019
    Мнения
    191
    Пчеларски район
    с. Варвара, обл. Пазарджик
    Аз съм сложил памучен тънък плат между плодник и магазини, не ползвам найлон.

  3. #393
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Filyov Виж публикацията
    Аз съм сложил памучен тънък плат между плодник и магазини, не ползвам найлон.
    Магазините са ми под плодниците. Вместо таванка, ползвам комбинирана хранилка, която играе ролята и на найлон.

  4. #394
    Автор
    Регистриран
    03.02.2019
    Мнения
    191
    Пчеларски район
    с. Варвара, обл. Пазарджик
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Магазините са ми под плодниците. Вместо таванка, ползвам комбинирана хранилка, която играе ролята и на найлон.

    Миналата година и аз бях с магазини под плодниците, но заради хамалогията реших да пробвам тая година с магазини върху плодниците. Засега щом са оцелели, значи няма проблем, предвид смъртността по други пчелини в страната.

  5. #395
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Filyov Виж публикацията
    Миналата година и аз бях с магазини под плодниците, но заради хамалогията реших да пробвам тая година с магазини върху плодниците. Засега щом са оцелели, значи няма проблем, предвид смъртността по други пчелини в страната.
    Когото магазините са ти отгоре, ползваш ли надставка и ако не,не е ли трудно подхранването?

  6. #396
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    разпечатване периодично на малки участъци мед.
    Това предполага често отваряне.

  7. #397
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Източник:

    https://stenata.com/module/ph_simple...erinosova-vlna

    Тази изключителна, изключителна Мериносова вълна

    Регулиране на топлината








    Дори бабите ни знаеха, че вълната държи топло през зимата - затова имахме всички онези страхотни бодливи вълнени пуловери. Но да ни държи хладно през лятото? Дори бабите ни не биха се сетили за това. Терморегулиращите качества на мериносовата вълна се основават на два принципа: От една страна, вълнените нишки са силно накъдрени и осигуряват достатъчно място за въздух в празнините между тях. Този въздух работи като изолиращ слой както през лятото, така и през зимата, при топло и при студено. Този изолиращ слой също така е причината овцете мерино да оцелеят в горещите тазманийски лета. Вторият принцип е основан върху охлаждането чрез изпаряване. Вълната може да абсорбира над 35% от собственото си тегло във влага (без да се усеща мокра на пипане). Ако околният въздух е топъл, влагата изсъхва по-бързо, като резултатът е освежаваща хладина по време на изпарение.Това означава, че мериносовата вълна ви държи топло при студено време, и хладно - при горещо време. Почти сякаш имате свой личен климатик, който може да носите. Ако бабите ни знаеха това, със сигурност щяхме да имаме вълнени тениски.

  8. #398
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Източник:

    https://stenata.com/module/ph_simple...erinosova-vlna

    Тази изключителна, изключителна Мериносова вълна

    Регулиране на топлината








    Дори бабите ни знаеха, че вълната държи топло през зимата - затова имахме всички онези страхотни бодливи вълнени пуловери. Но да ни държи хладно през лятото? Дори бабите ни не биха се сетили за това. Терморегулиращите качества на мериносовата вълна се основават на два принципа: От една страна, вълнените нишки са силно накъдрени и осигуряват достатъчно място за въздух в празнините между тях. Този въздух работи като изолиращ слой както през лятото, така и през зимата, при топло и при студено. Този изолиращ слой също така е причината овцете мерино да оцелеят в горещите тазманийски лета. Вторият принцип е основан върху охлаждането чрез изпаряване. Вълната може да абсорбира над 35% от собственото си тегло във влага (без да се усеща мокра на пипане). Ако околният въздух е топъл, влагата изсъхва по-бързо, като резултатът е освежаваща хладина по време на изпарение.Това означава, че мериносовата вълна ви държи топло при студено време, и хладно - при горещо време. Почти сякаш имате свой личен климатик, който може да носите. Ако бабите ни знаеха това, със сигурност щяхме да имаме вълнени тениски.
    В градския транспорт. Лято.38 градуса на сянка. Млада,засукана мацка седи до дядо облечен в дебела шуба, плувнал в пот. -Дядо, защо си се облякъл така? Ще умреш в таз жега, я виж как се потиш? -Аааа, миче ,то потенето е от времето, не е от шубата. Аз и зимата си ходя така, пък не се потя.

  9. #399
    Автор
    Регистриран
    03.02.2019
    Мнения
    191
    Пчеларски район
    с. Варвара, обл. Пазарджик
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Когото магазините са ти отгоре, ползваш ли надставка и ако не,не е ли трудно подхранването?
    В моя случай не подхранвам, иначе наистина биха се усложнили нещата, особено при повече от един магазин отгоре.

  10. #400
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Filyov Виж публикацията
    Аз съм сложил памучен тънък плат между плодник и магазини, не ползвам найлон.
    Интересно ми е, а и за Стефчо може да е полезно. Най-топлата част на кошера по вертикала е тавана.Като слагате плат между плодника и магазина, топлия въздух не преминава ли през него? В моя случай само затварям вентилационните отвори на капака, за да не минава студено течение над по-топлия таван.

 

 
Страница 40 от 55 ПърваПърва ... 30383940414250 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •