Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 34 от 55 ПърваПърва ... 24323334353644 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 331 до 340 от общо 542
  1. #331
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от stefcho034 Виж публикацията
    И аз ги разпознавам и пчеларя, който ми ги продаде. Бъкфаста е с изразени черни черти, докато италианката е русолява.
    Коя е по добра блондинката или брюнетката.

  2. #332
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от stefcho034 Виж публикацията
    Здравейте!

    Като стана въпрос за отводките, имам една питанка, как да ги/я направя най-добре от двата кошера в случай, че има нужда. Тъй като имам само 2 кошера, удачно ли е да ги направя така:

    1. Две рамки пило - по една от кошер;
    2. Две рамки мед и прашец - пак по една от кошер;
    3. Ако някой е по-силен, евентуално да взема още една рамка с мед от него ?

    Ако леко съм закъснял и например видя, че вече има маточници как да процедирам - да сложа рамки с маточници в отводката ? Четох, че има 2-3 начина за правене на отводки, но ми е необходим съвет за това, кой е най-добрият начин в моя случай ?

    За отводка съм предвидил един празен 7 рамков кошер, който реставрирах миналата година. Имам и два магазина към него. Видях, че става дори и за обединяване на 2 отводки/семейства, тъй като има 2 входа.

    Благодаря!

    Поздрави!


    По-лесния вариант е да направиш отводка от единия кошер с 2 рамки с пило и пчели и 2 рамки с мед и прашец. Когато се 2 миризми има вероятност да се бият пчелите помежду си. Аз лично като правя сборна отводка , я правя от поне 3 кошера и не съм имал досега проблеми.
    Успех!

  3. #333
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Стефчо с два кошера нямаш много опции ако правиш отводка дръпни и майката в нея ама преди това да са напълнили плодника и задължително яйца да има в стария кошер.

  4. #334
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,236
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Стефчо с два кошера нямаш много опции ако правиш отводка дръпни и майката в нея ама преди това да са напълнили плодника и задължително яйца да има в стария кошер.
    Ако направи сборна отводка с една от майките, няма ли 7-рамков кошер да е малък и после да се наложи да ги премества?

  5. #335
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Ако направи сборна отводка с една от майките, няма ли 7-рамков кошер да е малък и после да се наложи да ги премества?
    За предпочитане е докато се организира семейството да е в по - малък и след това да се премести в по - голям. Ако това имаш предвид.

  6. #336
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,236
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от stefcho034 Виж публикацията
    Здравейте!

    Като стана въпрос за отводките, имам една питанка, как да ги/я направя най-добре от двата кошера в случай, че има нужда. Тъй като имам само 2 кошера, удачно ли е да ги направя така:

    1. Две рамки пило - по една от кошер;
    2. Две рамки мед и прашец - пак по една от кошер;
    3. Ако някой е по-силен, евентуално да взема още една рамка с мед от него ?

    Ако леко съм закъснял и например видя, че вече има маточници как да процедирам - да сложа рамки с маточници в отводката ? Четох, че има 2-3 начина за правене на отводки, но ми е необходим съвет за това, кой е най-добрият начин в моя случай ?

    За отводка съм предвидил един празен 7 рамков кошер, който реставрирах миналата година. Имам и два магазина към него. Видях, че става дори и за обединяване на 2 отводки/семейства, тъй като има 2 входа.

    Благодаря!

    Поздрави!
    Направи си отводка по план, а не чакай да се наложи.Нали искаш да се бориш с роенето. Роевите майките са много добри, но унаследяват склонността към роене.

  7. #337
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Ако направи сборна отводка с една от майките, няма ли 7-рамков кошер да е малък и после да се наложи да ги премества?
    Не съм казал да е сборна от два кошера човека не е уточнил какво точно иска да направи мед или бройки ще гони ние гадаем какви са му възможностите по поста както негови така и на пчелите и съответно дори и да му дадем най доброто решение не знам дали ще го направи както трябва а дори и да го направи не знаем дали ще му върши работа конкретно за него.
    Разделяне с налитане на летящата е един вариант може би по добър докарване на роево и разделяне може би друг по добър зависи от целта на заниятието.Лично аз си правя сборните от 7-8 семейства но при него е неприложимо просто имах в предвид най лесното а и да не прави кекава отводка нова майка а основното семейство

  8. #338
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,236
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Не съм казал да е сборна от два кошера човека не е уточнил какво точно иска да направи мед или бройки ще гони ние гадаем какви са му възможностите по поста както негови така и на пчелите и съответно дори и да му дадем най доброто решение не знам дали ще го направи както трябва а дори и да го направи не знаем дали ще му върши работа конкретно за него.
    Разделяне с налитане на летящата е един вариант може би по добър докарване на роево и разделяне може би друг по добър зависи от целта на заниятието.Лично аз си правя сборните от 7-8 семейства но при него е неприложимо просто имах в предвид най лесното а и да не прави кекава отводка нова майка а основното семейство
    Така е, така е. Доколкото разбрах от неговия пост, пита за сборна отводка, в случай на нужда (разбирам раево или предроево).

  9. #339
    Потребител
    Регистриран
    07.05.2020
    Мнения
    97
    Пчеларски район
    село Спахиево
    Здравейте!

    Благодаря на всички! Да, имам предвид сборна отводка в случай на нужда, ако тръгне да се рои някой от кошерите. Целта ми е основните семейства да ги оставя сравнително силни за медосбора. Отводката може и по-слаба да е, като през годината да я засиля. Поне така разсъждавам аз, поправете ме ако греша.

    Поздрави!

  10. #340
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,236
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от stefcho034 Виж публикацията
    Здравейте!

    Благодаря на всички! Да, имам предвид сборна отводка в случай на нужда, ако тръгне да се рои някой от кошерите. Целта ми е основните семейства да ги оставя сравнително силни за медосбора. Отводката може и по-слаба да е, като през годината да я засиля. Поне така разсъждавам аз, поправете ме ако греша.

    Поздрави!
    В такъв случай, най-добре е да недопускаш раево.Проблема е малкия брой на семействата.При всички случаи, ще загубиш 1-ва паша, поне за едното семейство.Ако само едното тръгне да се рои, другото нетряба да го буташ, ако искаш мед.Ако направиш отводка само от него,тя ще е много, много слаба и не се знае каква майка ще отгледа. Ако направиш отводката с майката, пак губиш 1-та паша за основното семейство.Другия вариант е с купешка майка, но не знаеш, кога ще се рои семейството(ако се рои) и какво ще има на пазара(ако има). А и аз съм скептичен към купешките майки.

 

 
Страница 34 от 55 ПърваПърва ... 24323334353644 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •