Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 10 от общо 542

Разгънат преглед

  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    07.05.2020
    Мнения
    97
    Пчеларски район
    село Спахиево

    Начинаещ пчелар в Хасковска област

    Здравейте,

    От няколко дни се каня да пусна нова тема и сега се престраших. Не мога да се нарека все още "колега", но имам желание за хоби пчеларство и знам, че с усилия и много четене ще мога да стартирам. Ще започна от доста далеч, дано не отегча аудиторията. Покрай карантини, ковид-19 и т.н. изкарахме два месеца в хасковското село Спахиево в наследствена къща, която до този момент не се ползваше. Започнахме с облагородяването на дворното пространство, а от там и с любопитството към двата отдавна изоставени кошери. Там преди години е имало опитен пчелар, но уви, никой не го е наследил, останали само два кошера и част от пчеларския инвентар. Реших любителски да стартирам с отглеждане, а не гледане, както се беше изразил някой, някъде....За да не убия пчелите започнах с четене на базови познания, имам 2 книги, които чета, но мисля, че най-добрия учител е практиката. В момента бих казал, че знанията са ми оскъдни, за което моля да ме извините, ако спомена някоя глупост по-долу.

    Това което е останало от преди е:

    1. Два кошера (според мен Дадан-Блат) с част от рамките; - ще прикача снимки;
    2. Няколко надстройки, който не съм сигурен дали са от тях;
    3. Допълнителни добре съхранени рамки - няма ги на снимките;
    4. Центрофуга - тя е оставена буквално на съхранение на времето, както е използвана последно, т.е. ще трябва основно да я почистя но това далеч в бъдещето, когато и ако стана средно-задоволителен пчелар;
    5. Според мен ще трябва да си купя - нож за отваряне и фалцоване на кошера, було и пушилка - това поне на първо време (знам, че пчеларският инвентар никога не достига )

    За момента имам разсъждения, които искам да споделя с вас, ако може някой опитен да ме насочи дали разсъждавам правилно или да ме поправи:

    1. Според мен кошерите на снимките са доста напукани и ще бъде трудно да се възстановят. Трябва да ги изшкуря, нанеса кит и избера някоя екологично чиста боя на водна основа за боядисване. Не видях и стоики да има за тях. Предполагам, че е най-добре да закупя два нови. Системата, която мисля да ползвам е Дадан-Блат, която ми се струва най-удачен избор за напълно начинаещ като мен;
    2. Предполагам, че вече е късно за стартиране, но поне да заредя инвентара ?
    3. Тук вече откровено имам доста объркване от това което прочетох - Нов кошер се стартира с отводка или се търси цяло семейство ?
    4. В непосредствена близост съм виждал пчелини, както и изпуснати рояци по дървета, възможно ли е да взема двата нови кошера и да заложа капани за рояци или не е редно ?
    5. Пашата в района е разнообразна - от плодни дръвчета, билки до посеви с рапица, според мен е доста екологично чист район.
    6. Все още не съм много запознат с изхранването на пчелите - разтвори, храни и т.н.

    Искам да спомена само, че пчеларството ще бъде за мен само хоби, но в никакъв случай не мисля да се отнеса несериозно. Имам възможност да ходя по 2 пъти в месеца до кошерите, което предполагам е напълно достатъчно ?

    Ще съм много благодарен за всякакви коментари и напътствия!

    Благодаря!
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри IMG_20200510_172027-min.jpg‎   IMG_20200510_172051-min.jpg‎   IMG_20200510_172112-min.jpg‎  

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •