Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 55 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 542
  1. #41
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от stefcho034 Виж публикацията
    А по отношение на ветровете - това там ми е най-голямото притеснение. Там ветровете са от всякъде. До сутринта може да са срещу прелката, след обяд - по посока на прелката... Мисля си след време да направя нещо като навес или поне някакъв завет от някъде.
    Мисля ,че селото е в Хасковско.Там наистина лудуват ветрове,но силното и здраво семейство не се плаши от студ и до зимата има време.Най важно е входа да е защитен,ако трябва ,ще го насочиш към сградата.Успех!
    Този пост е редактиран от Трендафил Дончев; 27.05.2020 в 20:48.

  2. #42
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Мнения
    588
    Пчеларски район
    Харманли
    Цитат Първоначално публикувано от stefcho034 Виж публикацията
    ...А по отношение на ветровете - това там ми е най-голямото притеснение. Там ветровете са от всякъде. До сутринта може да са срещу прелката, след обяд - по посока на прелката...
    Не се притеснявай толкова, все пак не говорим за Сибир. Тук трябва да ги предпазиш най-вече от северния вятър. Това ще го направиш, като разположиш кошерите от южната страна на сградата.
    А като ги разположиш по-към центъра на стената (а не в края), ще елиминираш и североизточните и северозападните ветрове.

  3. #43
    Потребител
    Регистриран
    07.05.2020
    Мнения
    97
    Пчеларски район
    село Спахиево
    Много благодаря за изчерпателната информация. Като цяло не бързам, точно обратното, но не знам темпото на работа на пчелите и нямам опита да преценявам. Видях, че са изградили килииките на новите пити и се зарадвах, за това сложих и трета, да не би да не им стигне. Осъзнах какво съм направил. Как мога да поправя грешката си? Ще е глупост ли, да я извадя като отида в Събота ?

    Поздрави!

  4. #44
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от stefcho034 Виж публикацията
    Много благодаря за изчерпателната информация. Като цяло не бързам, точно обратното, но не знам темпото на работа на пчелите и нямам опита да преценявам. Видях, че са изградили килииките на новите пити и се зарадвах, за това сложих и трета, да не би да не им стигне. Осъзнах какво съм направил. Как мога да поправя грешката си? Ще е глупост ли, да я извадя като отида в Събота ?

    Поздрави!
    Ако имаш предвид изградени основи, значи е добре. До събота, ако са имали сироп е възможно и тази да е готова. Все пак си трябва преценки за силата, температура, паша....когато се поставят основите, но все пак си иска и опит, който няма как да се получи от раз.

  5. #45
    Потребител
    Регистриран
    07.05.2020
    Мнения
    97
    Пчеларски район
    село Спахиево
    Вторник тази седмица, преди да тръгна им напълних хранилките на 2/3 със сироп, но забелязах, че за ден, ден и половина го "опаткват"

    Иначе забелязвам, че има голяма активност и на прелката - прибират се с прашец и издути коремчета. Рамките бяха изградени по средата. В събота мисля да забъркам захарен сироп 1:1, прочетох, че някои слагат малко сол и лимонтузу. Добре ли е и аз да направя така ? Днес са ми дошли нозевит-а и апифит-а, мисля и от тях да им дам, спрямо предписанието на производителя.

    Благодаря!

  6. #46
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от stefcho034 Виж публикацията
    Вторник тази седмица, преди да тръгна им напълних хранилките на 2/3 със сироп, но забелязах, че за ден, ден и половина го "опаткват"

    Иначе забелязвам, че има голяма активност и на прелката - прибират се с прашец и издути коремчета. Рамките бяха изградени по средата. В събота мисля да забъркам захарен сироп 1:1, прочетох, че някои слагат малко сол и лимонтузу. Добре ли е и аз да направя така ? Днес са ми дошли нозевит-а и апифит-а, мисля и от тях да им дам, спрямо предписанието на производителя.

    Благодаря!
    Може, но не е задължително да се дават. Внимателно с дозировката. Лекарствата е хубаво да се пуснат и те, че когато се купува е добре да се направи това.

  7. #47
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    А, таман щях да питам що не даваш захарен сироп и прочетох последното ти мнение. Значи, на всяко ходене - пълна хранилка, при тях нищо не се губи. Щипка сол и щипка лимонтозу, но може и без тях. Или па някоя капка йод вместо нозевит, ноо, както
    дойде. Недей да ги ровиш, поглеждаш само има ли прясно пило и градеж. Да ти е мирна главата - слагай ВО отстрани, поне засега.Стария кошер-подложка и на мен ми изглежда добреи че има още хляб в него, но както си прецениш. Имай предвид, че доста от новите сандъци не издържат проверката на времето, а ти задължително трябва да си имаш поне един празен сандък през активния сезон. Гумите също ми идват прекалено много, при мен съм сложил на по два-три по една ивица като тая малката лента.
    С вятър наистина е гадна работата... Ако косиш наоколо, може да оформиш например някакъв периметър с ивица гюрлюк, около половин-един метър ширина, ако те не бърка...

    П.п. Тая постройка отзад щом я видя и все си мисля, че е селската църквица..
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  8. #48
    Потребител
    Регистриран
    07.05.2020
    Мнения
    97
    Пчеларски район
    село Спахиево
    Много благодаря на всички! Дано в Събота да е хубаво времето, че да мога да отворя кошера. Ще се опитам да снимам само новите рамки. Ще ги прегледам само тях, без да пипам старите. Имам един комплектован 5 рамков ДБ с 2 магазина, но ще трябва да го изшкуря, боядисам и обгоря. Дядото едно време не си е поплювал и е слагал боя след боя...има поне 2-3 ката боя на всеки от старите кошери и всички са различни. Явно каквото е имало Гумите останаха от ремонта на оградата и реших, ако случайно ме няма в по-слабия сезон за месец да речем, да не избива много трева пред тях. Абе така или иначе няма какво да ги правя сега тия гуми . Кося с един бензинов тример само мястото, което се вижда от снимката, че е окосено. Не ми стига времето за момента да го окося цялото място, че е много.

    П.П. Тая постройка отзад е може би на над 100 години. Била е стара турска къща, вътре има иззидано огнище, но почти всичко се е разпаднало. Времето си казва своето, дано успея да я възстановя един ден

  9. #49
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от stefcho034 Виж публикацията
    Много благодаря на всички! Дано в Събота да е хубаво времето, че да мога да отворя кошера. Ще се опитам да снимам само новите рамки. Ще ги прегледам само тях, без да пипам старите. Имам един комплектован 5 рамков ДБ с 2 магазина, но ще трябва да го изшкуря, боядисам и обгоря. Дядото едно време не си е поплювал и е слагал боя след боя...има поне 2-3 ката боя на всеки от старите кошери и всички са различни. Явно каквото е имало Гумите останаха от ремонта на оградата и реших, ако случайно ме няма в по-слабия сезон за месец да речем, да не избива много трева пред тях. Абе така или иначе няма какво да ги правя сега тия гуми . Кося с един бензинов тример само мястото, което се вижда от снимката, че е окосено. Не ми стига времето за момента да го окося цялото място, че е много.

    П.П. Тая постройка отзад е може би на над 100 години. Била е стара турска къща, вътре има иззидано огнище, но почти всичко се е разпаднало. Времето си казва своето, дано успея да я възстановя един ден
    Сега ,чуй ме Стефчо–ако искаш го направи,ако не искаш –не го прави.Гумените ленти си ги остави както са,само премести кошерите напред в/у третата/късата/ или втората лента/най–добре/.По първата ще вървиш ти зад кошерите и в най–калното време ще можеш да ги приглеждаш,храниш или каквото ти се прииска да правиш с тях. На снимката се вижда,че си ги приближил много до стената на постройката.Лентата е широка 50–60 см. и като ги преместиш ще се получи идеално разстояниеЩе се развият за работа по кошера.Мисля ,че тази стена има западно изложение или юго–запад по клоните на голямото 100 и кусур години дърво.Само не мога да разбера какво е.Когато увеличиш бройката,ще използваш всичките гуми зад кошерите като пътеки.Аз ги имам същите и са много полезни.
    Сега да те попитам–рапицата я изтърва за да ги развиваш, защото сега си ги взел.Би трябвало да имаш паши от кориандър и слънчоглед.Ако ли не,/гледам че е хълмисто и доста гори/ ще имаш много паша при тия дъждове ,а и ти ги стимулираш със сироп.Защо трябва да им даваш тези химикали които си купил? Така или иначе от двата ще имаш поне по 2 пити с мед за теб. Химия ли ще ядеш?На есен давай колкото си искаш. Сега сме в началото .
    Само си казвам мнението,не се налагам. Ти си капитана на кораба и ти определяш курса.Успех ти пожелавам и добър добив още този сезон.

  10. #50
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Мнения
    588
    Пчеларски район
    Харманли
    Цитат Първоначално публикувано от stefcho034 Виж публикацията
    ...Гумите останаха от ремонта на оградата и реших, ако случайно ме няма в по-слабия сезон за месец да речем, да не избива много трева пред тях..
    Месец е твърде дълго време за неходене на пчелина по време, когато тревата има буен растеж. А в периодите от пчеларския сезон, когато можеш да си позволиш по-редки посещения и тревата няма да избуява толкова (а и стойките ти не са никак ниски). А ако кошерите не са постоянно на сянка, за пчелите ще е много по-добре около тях да има зелена трева, а не черна гума, която здраво ще се нагрява. Имай предвид също, че когато я навали сняг, гумата става като ледена пързалка...
    Разбира се, ти си решаваш сам за всяко нещо, свързано с твоя пчелин. Аз само искам да обогатя, доколкото мога, информацията, на базата на която ще направиш своя избор...

 

 
Страница 5 от 55 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •