Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
Сега ,чуй ме Стефчо–ако искаш го направи,ако не искаш –не го прави.Гумените ленти си ги остави както са,само премести кошерите напред в/у третата/късата/ или втората лента/най–добре/.По първата ще вървиш ти зад кошерите и в най–калното време ще можеш да ги приглеждаш,храниш или каквото ти се прииска да правиш с тях. На снимката се вижда,че си ги приближил много до стената на постройката.Лентата е широка 50–60 см. и като ги преместиш ще се получи идеално разстояниеЩе се развият за работа по кошера.Мисля ,че тази стена има западно изложение или юго–запад по клоните на голямото 100 и кусур години дърво.Само не мога да разбера какво е.Когато увеличиш бройката,ще използваш всичките гуми зад кошерите като пътеки.Аз ги имам същите и са много полезни.
Сега да те попитам–рапицата я изтърва за да ги развиваш, защото сега си ги взел.Би трябвало да имаш паши от кориандър и слънчоглед.Ако ли не,/гледам че е хълмисто и доста гори/ ще имаш много паша при тия дъждове ,а и ти ги стимулираш със сироп.Защо трябва да им даваш тези химикали които си купил? Така или иначе от двата ще имаш поне по 2 пити с мед за теб. Химия ли ще ядеш?На есен давай колкото си искаш. Сега сме в началото .
Само си казвам мнението,не се налагам. Ти си капитана на кораба и ти определяш курса.Успех ти пожелавам и добър добив още този сезон.
Много благодаря, Гогол! Мисля да се вслушам във всичките ти съвети! Аз като нямам опита, седя и слушам от вас, старите кучета. Както се казва - не питай старило, питай патило. А що се отнася до пашата, местните тук го наричат чилии или чалии, нещо такова. Това са храсталаците по-горе и казват, че тъкмо сега ще почнат да цъфтят. По-горе, горичката е от дъб и бук. Чел съм, че събитат от маната по дъба и става манов. Надали ще успеят да е само такъв Отделно в двора, който се вижда на снимката, която качих преди време - там има бадемова горичка, която, заедно с първата паша се разцъфтява добре.

Забелязах също, че въпреки сиропа - пчелите да доста активни и в периода от 9 до около 18-19:00 часа и се прибират с издути коремчета и прашец по крачетата.

Що се отнася до меда - не бързам, по-добре да остане за пчелите, за да мога да ги зазимя сравнително силни и да оцелеят. Ако извадя някоя пита от плодника, най-вероятно ще им я опаковам и запазя, да я добавя есента. Стига да се развият ще им поставя магазин и каквото съберат в него, може да взема, но долу в плодника мисля да не пипам.

Благодаря за съветите!

П.П. Голямото дърво е черница