Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 54 от 55 ПърваПърва ... 44452535455 ПоследнаПоследна
Резултати от 531 до 540 от общо 542
  1. #531
    Потребител
    Регистриран
    07.05.2020
    Мнения
    97
    Пчеларски район
    село Спахиево
    Добре, какво да направя, за да не излезе още един рой ?

  2. #532
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от stefcho034 Виж публикацията
    Добре, какво да направя, за да не излезе още един рой ?
    За да излезе рой трябва да има майка няма значение каква и трябва да остане майка - маточник- нещо в маточник повече от едно за да излезе рой.
    Методи за прекратяване на роево колкото искаш
    Ако имаш мрътва или мрътви майки на прелката роевото състояние е прекратено.

  3. #533
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Цитат Първоначално публикувано от stefcho034 Виж публикацията
    Добре, какво да направя, за да не излезе още един рой ?
    Ако си християнин пали свещ! Ако си мюсюлманин-бегай при ходжата! Ако си атеист, вземи една ханеманова решетка и отрежи едно парче колкото входовете на прелките. За тоя рой няма да помогне, ама за в бъдеще може и да стане?
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  4. #534
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от stefcho034 Виж публикацията
    Здравейте!

    Беше зима...и направо дойде лятото Сбъднаха се и най-лошите ми кошмари - единия ми кошер се изрои. Не знам къде съм гледал и какво, но видях маточниците чак след като се изроиха. Живи и здрави, човек се учи. Поне успях да го хвана и да го сложа в нов кошер. Сега имам общо 3 кошера:

    Първият:

    Уж за събиране на мед, няма маточници и е доста силен. Почнаха да градят магазина, надявам се да не се изроят за две седмици, в които ще ме няма.

    Вторият:

    Изрои се, сега нямат майка. Унищожих повечето маточници и оставих 2-3, за да си създадат нова майка макар, че чета все повече, че тези майки трудно дават добра продукция.

    Третият:

    Отводка от рояка, който хванах. Сложих 1 пита с пило и една пита с мед от изроилия се кошер и сложих отводката на мястото на изроилия се кошер. Сега подхранвам със захарен сироп.

    Реших стратегията ми да бъде следната:

    Първият кошер ще го държа за мед, втория- ако тръгнат пак да се роят, да правя отводка и/или да събирам мед, ако успея да се справя с роевото настроение. Отводката гради доста бързо и не знам дали поне за юни ще мога да хвана някакъв слънчоглед от нея.

    Всякакви съвети биха ми били полезни - за отглеждането на отводката, добавяне на още пити например с пило от изроилия се кошер ? Закупуване на нова майка, ако новопроизведената не е качествена ?

    Благодаря!
    Втория кошер с роевата майка какво имаш в пред вид за продукцията

  5. #535
    Потребител
    Регистриран
    07.05.2020
    Мнения
    97
    Пчеларски район
    село Спахиево
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Втория кошер с роевата майка какво имаш в пред вид за продукцията
    Много благодаря за информацията. Имам предвид, четейки в книгите пише, че такива майки, в следствие на изроени кошери не се развиват добре и не биват продуктивни. Не знам, само питам дали ще е ОК да отгледам такава майка или да търся да придам някоя с "потекло".

  6. #536
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от stefcho034 Виж публикацията
    Много благодаря за информацията. Имам предвид, четейки в книгите пише, че такива майки, в следствие на изроени кошери не се развиват добре и не биват продуктивни. Не знам, само питам дали ще е ОК да отгледам такава майка или да търся да придам някоя с "потекло".
    Такива майки са си много добри, обаче в повечето случеи унаследяват склонността към роене.А за твоя начин на пчеларстване това не е добре, според мен.

  7. #537
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от stefcho034 Виж публикацията
    Много благодаря за информацията. Имам предвид, четейки в книгите пише, че такива майки, в следствие на изроени кошери не се развиват добре и не биват продуктивни. Не знам, само питам дали ще е ОК да отгледам такава майка или да търся да придам някоя с "потекло".
    Моля.
    Ще кажа моето мнение за роевите майки което си е мое и не го натрапвам.
    Абсолютно и категорично не е вярно че роевите майки не са продуктивни пример за това е сибирската легенда Найчуков който работи с роеви майки ако не бяха продуктивни нямаше да вади по 80-100кг.мед а тия около него 15 и нямаше да е легенда в Сибир.Спора за роевите майки е отдавна и от големи светила в световното пчеларство но не е за продуктивност а за унаследяване на ройливостта.Лично аз не знам но имам роеви майки де една година се роят друга не разбира се не говоря за тия де на 5 рамки се роят те са си категорично за брак.

  8. #538
    Потребител
    Регистриран
    07.05.2020
    Мнения
    97
    Пчеларски район
    село Спахиево
    Здравейте!

    Преди седмица ми се изрои единият кошер, както писах тук. Унищожих маточниците, като оставих 1-2. Сега след седмица отново има 10+ и предполагам, че ще тръгне пак да рои. Може ли да ме посъветвате какво да направя - дали да търся да придам майка? Има само 1-2 пити с пило, нямат много запаси и ме е страх да не загубя целия кошер. Може ли да ми дадете някакъв съвет как да постъпя?

    Благодаря!

  9. #539
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.06.2014
    Мнения
    277
    Пчеларски район
    с. Черни осъм, общ. Троян
    Това са пропуснати маточници или такива, които са били в начален стадий и не си ги забелязал. Ако кошера е роил, то той е останал без оплодена майка и съответно няма от къде да се вземат тези маточници. Там ли са тези които беше оставил, ако липсват може тези да са свищеви.

  10. #540
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Зависи колко пчели са останали след роенето...... Аз бих го разделил на две и бих оставил само по един маточник.

 

 
Страница 54 от 55 ПърваПърва ... 44452535455 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •