Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 55 1231151 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 542
  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    07.05.2020
    Мнения
    97
    Пчеларски район
    село Спахиево

    Начинаещ пчелар в Хасковска област

    Здравейте,

    От няколко дни се каня да пусна нова тема и сега се престраших. Не мога да се нарека все още "колега", но имам желание за хоби пчеларство и знам, че с усилия и много четене ще мога да стартирам. Ще започна от доста далеч, дано не отегча аудиторията. Покрай карантини, ковид-19 и т.н. изкарахме два месеца в хасковското село Спахиево в наследствена къща, която до този момент не се ползваше. Започнахме с облагородяването на дворното пространство, а от там и с любопитството към двата отдавна изоставени кошери. Там преди години е имало опитен пчелар, но уви, никой не го е наследил, останали само два кошера и част от пчеларския инвентар. Реших любителски да стартирам с отглеждане, а не гледане, както се беше изразил някой, някъде....За да не убия пчелите започнах с четене на базови познания, имам 2 книги, които чета, но мисля, че най-добрия учител е практиката. В момента бих казал, че знанията са ми оскъдни, за което моля да ме извините, ако спомена някоя глупост по-долу.

    Това което е останало от преди е:

    1. Два кошера (според мен Дадан-Блат) с част от рамките; - ще прикача снимки;
    2. Няколко надстройки, който не съм сигурен дали са от тях;
    3. Допълнителни добре съхранени рамки - няма ги на снимките;
    4. Центрофуга - тя е оставена буквално на съхранение на времето, както е използвана последно, т.е. ще трябва основно да я почистя но това далеч в бъдещето, когато и ако стана средно-задоволителен пчелар;
    5. Според мен ще трябва да си купя - нож за отваряне и фалцоване на кошера, було и пушилка - това поне на първо време (знам, че пчеларският инвентар никога не достига )

    За момента имам разсъждения, които искам да споделя с вас, ако може някой опитен да ме насочи дали разсъждавам правилно или да ме поправи:

    1. Според мен кошерите на снимките са доста напукани и ще бъде трудно да се възстановят. Трябва да ги изшкуря, нанеса кит и избера някоя екологично чиста боя на водна основа за боядисване. Не видях и стоики да има за тях. Предполагам, че е най-добре да закупя два нови. Системата, която мисля да ползвам е Дадан-Блат, която ми се струва най-удачен избор за напълно начинаещ като мен;
    2. Предполагам, че вече е късно за стартиране, но поне да заредя инвентара ?
    3. Тук вече откровено имам доста объркване от това което прочетох - Нов кошер се стартира с отводка или се търси цяло семейство ?
    4. В непосредствена близост съм виждал пчелини, както и изпуснати рояци по дървета, възможно ли е да взема двата нови кошера и да заложа капани за рояци или не е редно ?
    5. Пашата в района е разнообразна - от плодни дръвчета, билки до посеви с рапица, според мен е доста екологично чист район.
    6. Все още не съм много запознат с изхранването на пчелите - разтвори, храни и т.н.

    Искам да спомена само, че пчеларството ще бъде за мен само хоби, но в никакъв случай не мисля да се отнеса несериозно. Имам възможност да ходя по 2 пъти в месеца до кошерите, което предполагам е напълно достатъчно ?

    Ще съм много благодарен за всякакви коментари и напътствия!

    Благодаря!
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри IMG_20200510_172027-min.jpg‎   IMG_20200510_172051-min.jpg‎   IMG_20200510_172112-min.jpg‎  

  2. #2
    Автор
    Регистриран
    03.02.2019
    Мнения
    191
    Пчеларски район
    с. Варвара, обл. Пазарджик
    Цитат Първоначално публикувано от stefcho034 Виж публикацията
    Здравейте,

    От няколко дни се каня да пусна нова тема и сега се престраших. Не мога да се нарека все още "колега", но имам желание за хоби пчеларство и знам, че с усилия и много четене ще мога да стартирам. Ще започна от доста далеч, дано не отегча аудиторията. Покрай карантини, ковид-19 и т.н. изкарахме два месеца в хасковското село Спахиево в наследствена къща, която до този момент не се ползваше. Започнахме с облагородяването на дворното пространство, а от там и с любопитството към двата отдавна изоставени кошери. Там преди години е имало опитен пчелар, но уви, никой не го е наследил, останали само два кошера и част от пчеларския инвентар. Реших любителски да стартирам с отглеждане, а не гледане, както се беше изразил някой, някъде....За да не убия пчелите започнах с четене на базови познания, имам 2 книги, които чета, но мисля, че най-добрия учител е практиката. В момента бих казал, че знанията са ми оскъдни, за което моля да ме извините, ако спомена някоя глупост по-долу.

    Това което е останало от преди е:

    1. Два кошера (според мен Дадан-Блат) с част от рамките; - ще прикача снимки;
    2. Няколко надстройки, който не съм сигурен дали са от тях;
    3. Допълнителни добре съхранени рамки - няма ги на снимките;
    4. Центрофуга - тя е оставена буквално на съхранение на времето, както е използвана последно, т.е. ще трябва основно да я почистя но това далеч в бъдещето, когато и ако стана средно-задоволителен пчелар;
    5. Според мен ще трябва да си купя - нож за отваряне и фалцоване на кошера, було и пушилка - това поне на първо време (знам, че пчеларският инвентар никога не достига )

    За момента имам разсъждения, които искам да споделя с вас, ако може някой опитен да ме насочи дали разсъждавам правилно или да ме поправи:

    1. Според мен кошерите на снимките са доста напукани и ще бъде трудно да се възстановят. Трябва да ги изшкуря, нанеса кит и избера някоя екологично чиста боя на водна основа за боядисване. Не видях и стоики да има за тях. Предполагам, че е най-добре да закупя два нови. Системата, която мисля да ползвам е Дадан-Блат, която ми се струва най-удачен избор за напълно начинаещ като мен;
    2. Предполагам, че вече е късно за стартиране, но поне да заредя инвентара ?
    3. Тук вече откровено имам доста объркване от това което прочетох - Нов кошер се стартира с отводка или се търси цяло семейство ?
    4. В непосредствена близост съм виждал пчелини, както и изпуснати рояци по дървета, възможно ли е да взема двата нови кошера и да заложа капани за рояци или не е редно ?
    5. Пашата в района е разнообразна - от плодни дръвчета, билки до посеви с рапица, според мен е доста екологично чист район.
    6. Все още не съм много запознат с изхранването на пчелите - разтвори, храни и т.н.

    Искам да спомена само, че пчеларството ще бъде за мен само хоби, но в никакъв случай не мисля да се отнеса несериозно. Имам възможност да ходя по 2 пъти в месеца до кошерите, което предполагам е напълно достатъчно ?

    Ще съм много благодарен за всякакви коментари и напътствия!

    Благодаря!
    Тези стари кошери може да ги използваш и като капани за хващане на рояци, точно сега май-юни е времето за тази цел. Задължително по няколко стари рамки във всеки кошер, капвай периодично няколко капки върху рамките етерично масло от лимонена трева или ползвай пророй (спрей). Кошерите може да се обгорят отвътре за дезинфекция и да се пребоядисат, както си посочил.

    Не е късно за започване, дори нищо да не хванеш, точно сега пчеларите започват масово да продават отводки, с които да си запълниш двата кошера. Разбира се може и нови кошери да си закупиш (въпрос на избор). Дадан Блат е добър избор за начинаещ пчелар/любител. Изхранване по това време от годината не е небходимо, при любителското пчеларство може и дори въобще да не храниш целогодишно.

    Общо взето давай смело. Въпросите ще ги изчистваш в процеса на работа и с течение на времето (опит + четене/питане).

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Filyov Виж публикацията
    Тези стари кошери ..

    Къде ги видя па тея. Аз виждам доста читав кошер.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Пистолет за горещ въздух и боята долу, до голо.Топъл ленен безир отвън до попиване.Като изсъхне, боя. Екото с водната основа е глезотия, която не се връзва с рапицата като паша.Готовите основи с неизвестно съдържание на остатъчна химия от "профи"-пчеларите.И не на последно място лекарствата, които сам ще да буташ в кошера.Та външното покритие май е последна грижа.А отвътре обгори с пистолета за горещ въздух.Особено на ъглите.И да препърлиш не е болка за умиране.Важното е няколко стотин градуса да "пипнат" всичко. Купи си нови рамки и основи.Ако ще купуваш отводки и семейства направи го с пчелар на когото имаш вяра.Напоследък се навъдиха много "професионални тарикати", та без консултант може да "изгориш".
    Успех в начинанието!
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  5. #5
    Потребител
    Регистриран
    07.05.2020
    Мнения
    97
    Пчеларски район
    село Спахиево
    Благодаря на всички! Амбицирахте ме още повече. Това с еко боята го видях от youtube, може би първия или втория клип, който ми излезе, някъде прочетох, че блажната боя не е ОК? . Там също видях, че се боядисва с ленен безир отвътре. Ще се опитам да направя снимки преди-след реставрацията. Мисля да взема и кит за дърво, за да запълня тук там по някоя пукнатина, след това и малко шкурене.

    Да речем, че отначало ще се опитам да уловя някой рояк, как трябва да заредя вече направените кошери ? Аз си го представям така - една две рамки от старите кошери(тях предполагам трябва също да им сложа восъчни листове и да махна старите пити?), по 2-3 нови рамки с восъчна основа, някоя и друга лентичка варостоп? Предполагам, че конкретно тези двата, които имам ще съберат 10 рамки ? За самото ловене - да напръскам обилно единия кошер с екстракт от лимонена трева а другия с пророй ?

    Това мисля да е на първо време, поне докато намеря опитен пчелар, с който да вземем отводка и да ми покаже нещата на практика.

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от stefcho034 Виж публикацията
    Благодаря на всички! Амбицирахте ме още повече. Това с еко боята го видях от youtube, може би първия или втория клип, който ми излезе, някъде прочетох, че блажната боя не е ОК? . Там също видях, че се боядисва с ленен безир отвътре. Ще се опитам да направя снимки преди-след реставрацията. Мисля да взема и кит за дърво, за да запълня тук там по някоя пукнатина, след това и малко шкурене.

    Да речем, че отначало ще се опитам да уловя някой рояк, как трябва да заредя вече направените кошери ? Аз си го представям така - една две рамки от старите кошери(тях предполагам трябва също да им сложа восъчни листове и да махна старите пити?), по 2-3 нови рамки с восъчна основа, някоя и друга лентичка варостоп? Предполагам, че конкретно тези двата, които имам ще съберат 10 рамки ? За самото ловене - да напръскам обилно единия кошер с екстракт от лимонена трева а другия с пророй ?

    Това мисля да е на първо време, поне докато намеря опитен пчелар, с който да вземем отводка и да ми покаже нещата на практика.
    На нероден Петко Варостоп не му трябва! Не пръскай обилно с ароматите. Трябва ти леко, постоянно отделяне на аромат. Шишенце с фитил и разреден разтвор, а не само масло. Миризмата на алкидната боя не е добре, според мен за капан.
    Този пост е редактиран от rumenggr; 12.05.2020 в 13:57.

  7. #7
    Потребител
    Регистриран
    05.04.2012
    Мнения
    59
    Пчеларски район
    Сливен
    Първо се увери, че не си алергичен към пчелната отрова, защото още при първия случай, когато пчелите ще те нажилят, а това няма как да не се случи, ентусиазмът ти ще спадне наполовина!

  8. #8
    Потребител
    Регистриран
    07.05.2020
    Мнения
    97
    Пчеларски район
    село Спахиево
    Жилили са ме като дете, не съм имал проблеми. Познатият тогава "лек" - търкане с пясък и минаваше. Но пък за сметка на това съм алергичен към всички видове треви и цъфтежи.

  9. #9
    Потребител
    Регистриран
    05.04.2012
    Мнения
    59
    Пчеларски район
    Сливен
    В такъв случай още един съвет - кошерите не се боядисват и не се импрегниран отвътре. Пчелите вършат това с восък и прополис. Боите на водна основа са по-практични, не се напукват и не се лющят, просто с времето изчезват. Четката се измива с вода и е готова за следващо боядисване. На първо време два кошера с две семейства са ти достатъчни. Успех!

  10. #10
    Потребител
    Регистриран
    07.05.2020
    Мнения
    97
    Пчеларски район
    село Спахиево
    Благодаря много за съветите! А бихте ли потвърдили разсъжденията ми по-горе за самото стартиране на кошерите ? Дали са правилни или дали трябва да променя нещо ?

 

 
Страница 1 от 55 1231151 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •