Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 53 от 55 ПърваПърва ... 3435152535455 ПоследнаПоследна
Резултати от 521 до 530 от общо 542
  1. #521
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Много ми се сърдеха, че ги наричам програмисти, просто ги дразнех. Не са виновни момчетата, с най добри чувства се втурнаха в сектора. Техният устрем обаче повлече майкоразвъдни организации и разни майкопроизводители, алъш -вериш на майки и отводки, къде с контрол, къде без контрол из цялото БГ. Резултата го консумираме всички.
    Само на теб ли бре? Охоо, как ни наричаха, как ни обвиняваха...не е луд хапващия! Тия дни гледам масовка по сключване на договори - снимки, изявления. И за какво? Да умият очите на обществото. Еее де, ай стига де.

  2. #522
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Много ми се сърдеха, че ги наричам програмисти, просто ги дразнех. Не са виновни момчетата, с най добри чувства се втурнаха в сектора. Техният устрем обаче повлече майкоразвъдни организации и разни майкопроизводители, алъш -вериш на майки и отводки, къде с контрол, къде без контрол из цялото БГ. Резултата го консумираме всички.

    Пишеш глупости.Най гулемите програмисти са тия които са профитата в бранша.Не забравяй,че забраниха родовата връзка...А за тия с празните кошери и тия без кошери няма да коментирам.За тях си има контрол....
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  3. #523
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Да, ама у наше село, разбирай БГ, се пИчели от туй. А вече сметките ще са грешни де.
    https://www.wikiwand.com/bg/%D0%9C%D...1%D0%BE%D0%B3)

    Никой не може да слугува на двама господари:защото или единия ще намрази, а другия ще обикне;
    или към единия ще се привърже, а другия ще презре.
    Не можете да служите на Бога и на Мамона.
    (Мат. 6:24)
    Християните използват името на Мамона в пейоративен смисъл и като описание на лакомията и несправедливата светска печалба. Той е олицетворение на фалшивия бог в Новия Завет (Мат. 6:24; Лука 16:13). Мамонът символизира прекомерния материализъм, трупането на материално богатство, т.е. на парите и алчността, но като негативно обществено явление с пагубно социално влияние.


  4. #524
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Не знам дали обърна внимание че като са направили голямите пчелини в СССР са останали без пчели.
    Колко са по малки и по разхвърляни пчелините толкова по добре и за пчеларите хобити и за пчелите а и за природата като цяло.
    "...по-добре...и за пчелите а и за природата като цяло. " Ако живеех ,само преди 120-130г. ,да съм хванал адам-бойлията,ама.......сега не може. Остава да се нагаждам , до колкото и до когато мога,......колкото и да е жалко.....!

  5. #525
    Потребител
    Регистриран
    07.05.2020
    Мнения
    97
    Пчеларски район
    село Спахиево
    Здравейте!

    Ето, че миналата седмица най-после успях да направя първия преглед за годината. Успях да видя едната майка, другата - не. Единия кошер - 8 междини пчели, много малко запаси, почти никакви .... майката налична и запечатано пило. Пчелите едни кротки, сложих им една питка с прашец и бракувах една черна пита. На нейно място сложих една с восъчна основа, сравнително близо до гнездото. Другия кошер - хубави запаси от мед, запечатано пило...обаче оси, оси, оси...изядоха ме. Супер зли, нажилиха ме 5-6 пъти. Ядосах се малко, разпечатах им мед от една пита, която бях решил да бракувам и на другия ден я извадих. И на двата кошера придадох по 1 кг. питка с прашец и през ден по 200 мл. сироп.

    Не знам дали това е най-правилното, но човек се учи

    Отделно, прикачвам и малко снимков материал - сътворих една малко по-"про" поилка, като съм пресметнал, че капейки трябва да изкара поне 20 дни. Намазах я с малко от разпечатката да ги приучвам от сега Всичко това прочетох от книгата на Радоев, та се надвам поне малко да съм близо до истината

    П.П. Женицата боядиса кошерите и тука е мястото да се извиня на хората от преди няколко поста, наистина дъната се махат, ама и аз съм един лаик, че повярвах на продавача. Вече в колкото и пчеларски магазини да влизам, осъзнавам, че хората, които стоят там, стоят само за заплата, повечето дори и не са пчелари или поне да имат малка представа. При прегледа от миналата седмица видях нагледно какво сте имали предвид всички, с подвижните дъна и вече съм 100 % ЗА! Само дъното на стария кошер остава заковано, но него мисля да го бракувам на есен и да взема нов на негово място.

    Та с тези подвижни дъна ми изниква и един въпрос - в кой период/месец/топло време е най-добре да ги извадя, изчистя и да ги обгоря с горелката?

    Благодаря!

    Поздрави!
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри viber_image_2021-04-07_19-46-02.jpg‎   2.jpg‎   3.jpg‎  

  6. #526
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Приемам извинението...
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  7. #527
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от stefcho034 Виж публикацията
    Здравейте!

    Та с тези подвижни дъна ми изниква и един въпрос - в кой период/месец/топло време е най-добре да ги извадя, изчистя и да ги обгоря с горелката?

    Благодаря!

    Поздрави!
    Не виждам причина като затопли другата седмица да не изчистиш дъната.Между другото в Кемеровската система за пчели е прието като задължително условие след изваждане на пчелите от зимовника при подходящо време да се прехвърлят в чист сух дезинфекциран кошер.

  8. #528
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от stefcho034 Виж публикацията
    Здравейте!



    Отделно, прикачвам и малко снимков материал - сътворих една малко по-"про" поилка, като съм пресметнал, че капейки трябва да изкара поне 20 дни. Намазах я с малко от разпечатката да ги приучвам от сега Всичко това прочетох от книгата на Радоев, та се надвам поне малко да съм близо до истината


    Поздрави!
    Ако водата в поилката вземе да ти зеленясва се слага в тъмен бидон или покрива с нещо де няма да има пряка слънчева светлина до водата а и уж по-се топли.

  9. #529
    Потребител
    Регистриран
    07.05.2020
    Мнения
    97
    Пчеларски район
    село Спахиево
    Здравейте!

    Беше зима...и направо дойде лятото Сбъднаха се и най-лошите ми кошмари - единия ми кошер се изрои. Не знам къде съм гледал и какво, но видях маточниците чак след като се изроиха. Живи и здрави, човек се учи. Поне успях да го хвана и да го сложа в нов кошер. Сега имам общо 3 кошера:

    Първият:

    Уж за събиране на мед, няма маточници и е доста силен. Почнаха да градят магазина, надявам се да не се изроят за две седмици, в които ще ме няма.

    Вторият:

    Изрои се, сега нямат майка. Унищожих повечето маточници и оставих 2-3, за да си създадат нова майка макар, че чета все повече, че тези майки трудно дават добра продукция.

    Третият:

    Отводка от рояка, който хванах. Сложих 1 пита с пило и една пита с мед от изроилия се кошер и сложих отводката на мястото на изроилия се кошер. Сега подхранвам със захарен сироп.

    Реших стратегията ми да бъде следната:

    Първият кошер ще го държа за мед, втория- ако тръгнат пак да се роят, да правя отводка и/или да събирам мед, ако успея да се справя с роевото настроение. Отводката гради доста бързо и не знам дали поне за юни ще мога да хвана някакъв слънчоглед от нея.

    Всякакви съвети биха ми били полезни - за отглеждането на отводката, добавяне на още пити например с пило от изроилия се кошер ? Закупуване на нова майка, ако новопроизведената не е качествена ?

    Благодаря!

  10. #530
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от stefcho034 Виж публикацията
    и оставих 2-3
    Тъкмо докато те няма ще излезе още един рой, но докато се върнеш едва ли ще разбереш.

 

 
Страница 53 от 55 ПърваПърва ... 3435152535455 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •