Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
Би ли споделил, каква трябва да е оптималната населеност в тая окръжност от 5 км. Според мен, това всъщност, трябва да е радиуса, което прави окръжност от 10 км. И как трябва да се пресмята. За да не се пресичат окръжностите, трябва разстоянието между центъра им да е също 10км.
Предполагам че всичко е относително и зависи от много неща като медоноси в района /ценните са около 200вида/предназначение на пчелина количество на растения и качество на полена им и т.н.Като оставим настрана района зависи кой го казва и на каква основа изказва дадена теза защото може и да си вярва и да е убеден в правотата си но реално да не е така.
По принцип безрезервно приемам казаното от проф.Кашковскии за другите мозъци лично аз не се доверявам сляпо та с две думи преразказаното от мен не знам дали е вярно и дали важи само за част от Сибир.
Пчеларството там е от скоро няколкостотин години по молба на староверците военните им закарват пчели и общо взето си джиткат с
тия техните тръвни де са от дърво по времето на СССР започва модернизация и уедряване заради големите разстояния уедряват но работите не вървят накрая стигат до извода по50бр.пч. семеиства на пчелин с отстояние на 5км. дали от центъра не знам /знам че полезен полет е около 2км. иначе си хвъркат до 4-5км.а в действителност могат и повече/но по икономически причини ги дигат на 100бр. на пчелин но реално са били по 70-80 бр. имало брак смрътност отводки и т.н.
Повтарям че не знам дали така е по правило дали е било за конкретни райони и дали важи и за района на България към днешна дата но ми се струва логично. Това е било 60те
И после идват 70те.-80те и :


http://nazeb.ru/paseka/550-vozmozhno...oy-sibiri.html


Большой урон пчеловодству Западной Сибири и других регионов СССР принесли и такие бюрократические мероприятия, как «концентрация» и «породное районирование». Концентрация пчеловодства, заключающаяся в механическом объединении 15—20 и более колхозных и совхозных пасек в одну ферму без требуемого улучшения материально-технической базы и культуры пче-ловождения, привела к тому, что сотни и тысячи хозяйств страны остались без пчел, без меда и урожая опыляемых культур. Развалились, за немногими исключениями, и концентрированные фермы.
Еще больший урон пчеловодству Западной Сибири и других регионов СССР принесло мероприятие под названием «породное районирование пчел», разработанное канцелярским способом специалистами отдела пчеловодства МСХ СССР. Проводился ежегодно организованный и стихийный завоз во все регионы СССР десятков тысяч пчелиных маток кавказской, карпатской, итальянской и других южных пород для размножения на производственных пасеках в качестве якобы «готовых районированных пород». Это привело к беспорядочному скрещиванию завозных пчел с местными, образованию маложизнеспособных помесей и полному разрушению генетического фонда ценнейших популяций среднерусских лесных, украинских степных, а в Западной Сибири горноалтайских пчел.