Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 55 ПърваПърва 123451353 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 542
  1. #21
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от stefcho034 Виж публикацията
    Благодаря!

    Възнамерявам да възстановя поне до колкото мога старите два кошера като след това оставя ПроРой в единия и екстракт от лимонена трева в другия, по една стара рамка и 5 нови. Това го правя само докато намеря опитен пчелар в областта да ми покаже туй-онуй, ако се хване нещо, хване, ако не - купувам две отводки и почвам.

    За самото възстановяване -, ленен безир за отвътре.


    Поздрави!
    За прелките си вече в час. Разбрал си каква е разликата.Колегата Дончев правилно ти заостри вниманието с питането. Но си блъскам главата за какъв чемер ще хабиш ленения безир и ще мацаш отвътре кошерите с него. А после ще слагаш пророй и екстракт от лимонена трева за да хващаш ройчета. Е ДА, АМА НЕ! /П.Бочаров/. Миризмата на безира ще убива всички други примамливи миризми ,особено ако сандъка го напече малко слънчо.
    Можеш да направиш следното–предварително реставрираш кошерите отвън/шкурене,китосване,безиросв ане с ленения безир,боядисване 2 ръце/,после обгаряш с горелка отвътре до протичане на прополиса и восъка които са по стените му/предишните обитатели са го импрегнирали с прополис достатъчно/,задържаш горелката особено по фугите за да си сигурен че не е останал неразтопен прополис.Това обгаряне ти гарантира обезаразяване на кошера дори и от АГ НА 95%. Слагаш старите тъмновосъчни рамки вътре,ако искаш и изброените от теб примамки на шарено огрявано място по–височко от човешки бой и чакаш ройчета.Дали ще дойдат зависи от твоите бъдещи колеги в района ти–ако са си изтървали развитието на някои кошери ще има и ройчета.
    П.П. Хубаво че те е бъжнало жилото.То е едно успокоение след тежък трудов ден. Но не си мисли, че е толкова лесно.Особено сега през последните десетина години.Успех и не се отчайвай след първата неудача!

  2. #22
    Потребител
    Регистриран
    07.05.2020
    Мнения
    97
    Пчеларски район
    село Спахиево
    Благодаря, Гогол! Взех си забележка. Събота беше хубаво и приятно време и се заех с реставрацията. Е, не стана както исках - в крайна сметка поне опитния пчелар ме намери сам и заедно с негова помощ взехме решението от двата кошера да направим един. Доста ги бях надценил, все пак не са ползвани от повече от 10+ години. Стойките отдолу бяха изгнили, самата основа на на прелката, "навеса" и липсата на рамка в едния от кошерите наклони везните да взема решение да направя само един. Наложи се да ги позакърпя с подръчни материали, тъй като не се бях подготвил за такова нещо. Намерих и боядисах един магазин за този 10 рамков ДБ. От снимковия материал може да се види какво съм сътворил. Не съм ползвал безира, само 1 кутийка кит за дърво, дискове за флекса с шкурка, и яко коване и рязане - направих му нова, по-висока рамка с подръчни материали.

    В момента съм сложил общо 5 рамки в него - 4 броя чисто нови и с восъчни основи, 1 бр. стара рамка с останал изграден восък от някогашните пчели, всички съм ги полял със захарен сироп. Сложил съм 1 бр. ПроРой и 1 бр. лимонена трева. Понеже почти се стъмни, прибързах и го оставих умишлено без капак. Вчера се бяха събрали около 15-20 пчелички, най-вероятно "крадци" Тъй като на другия ден вече трябваше да се връщам към София, затворих капака, че няма кой да го наглежда и го оставих така.

    Плана ми е да отида в идните почивни дни и да видя какво е станало. Поразпитах в района - оказа се, че в съседното село продават отводки и ще намина да проверя. До колкото ми обясни пчеларя, при първоначалното вземане на отводката ще трябва да се захрани и подсили, най-малкото да има постоянно вода в поилката отгоре ?

    П.П. Все пак открих и един 5 рамков ДБ кошер в сравнително добро състояние дори има 2 магазина към него. Трябва само да го изшкуря и боядисам с отстаналите ми бои.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри 1.jpg‎   2.jpg‎   3.jpg‎   4.jpg‎   5.jpg‎  


  3. #23
    Потребител
    Регистриран
    07.05.2020
    Мнения
    97
    Пчеларски район
    село Спахиево
    Ето и как съм подредил рамките, както и самото разположение на кошера. Зад къщата, на 2-3 декара двор, само трева и плодни дръвчета, а в съседство - планината.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри 6.jpg‎   7.jpg‎  

  4. #24
    Потребител
    Регистриран
    22.02.2017
    Мнения
    52
    Пчеларски район
    Русе
    Евала за ентусизма ! Няма ли някой колега от неговия район да му подари една отводка?

  5. #25
    Потребител
    Регистриран
    07.05.2020
    Мнения
    97
    Пчеларски район
    село Спахиево
    Благодаря! Аз ще си закупя, просто не остана време и за това ми беше по-лесно да оставя капана Но с идващите празници се надявам да успея да намеря отводка

    П.П. Забравих да напиша, че вътре го обгорих с газова горелка.

  6. #26
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от stefcho034 Виж публикацията
    П.П. Забравих да напиша, че вътре го обгорих с газова горелка.
    По - старите кучета забелязаха.

  7. #27
    Потребител
    Регистриран
    07.05.2020
    Мнения
    97
    Пчеларски район
    село Спахиево
    Между другото, имам и едно питане към старите кучета. Понеже сега ми е супер любопитно и се загледах в кошерите на едни съседи, които имаха видимост от улицата. Бяха 3 на брой. Двата бяха пълни, по средата явно - празен, може би подготвен за отводка. Първия кошер - според мен и това което прочетох, предполагам със силно семейство - излезнали доста пчели на входа(може би заради жегата), около прелката и по предния панел на кошера. Бяха направили отпред "восъчен далак". Това за какво говори ? За роево настроение или просто не им стигат рамките в магазина ? А другия кошер - нищо особено по-слабо семейство.

  8. #28
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от stefcho034 Виж публикацията
    Бяха направили отпред "восъчен далак". Това за какво говори ?
    Нещо не си видял както трябва май.

  9. #29
    Потребител
    Регистриран
    07.05.2020
    Мнения
    97
    Пчеларски район
    село Спахиево
    Възможно е. Това, което видях беше част от пита с неправилни форми, по-която се разхождаха пчелите, точно до прелката. Ако го има другия път ще се опитам да го снимам. Отделно имаше и голямо струпване на пчели, но под него нямаше пита.

  10. #30
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Мнения
    588
    Пчеларски район
    Харманли
    Цитат Първоначално публикувано от stefcho034 Виж публикацията
    Ето и как съм подредил рамките, както и самото разположение на кошера. Зад къщата, на 2-3 декара двор, само трева и плодни дръвчета, а в съседство - планината.
    Местото е страхотно. Но ако смяташ кошера да е там за постоянно (а не само докато хванеш рояк) бих ти препоръчал да преместиш кошера малко по-надалеч от стената. Когато вали, водата от покрива или ще го облива директно или ако пада до него , пак ще го пръска и мокри доста здраво. При сняг ще е още по опасно ( при топенето)...

 

 
Страница 3 от 55 ПърваПърва 123451353 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •