Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 55 ПърваПърва 12341252 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 542
  1. #11
    Потребител
    Регистриран
    05.04.2012
    Мнения
    59
    Пчеларски район
    Сливен
    Това за рояците ми се струва нереално, макар, че и аз така съм започнал. По-добре си купи две отводки, не една, две е по-сигурно. Освен това отводките са малки семейства и са по-кротки, за да имаш шанс да свикнеш с пчелите.

  2. #12
    Потребител
    Регистриран
    07.05.2020
    Мнения
    97
    Пчеларски район
    село Спахиево
    Супер! Благодаря много!

  3. #13
    Автор
    Регистриран
    03.02.2019
    Мнения
    191
    Пчеларски район
    с. Варвара, обл. Пазарджик
    Цитат Първоначално публикувано от stefcho034 Виж публикацията
    Благодаря на всички! Амбицирахте ме още повече. Това с еко боята го видях от youtube, може би първия или втория клип, който ми излезе, някъде прочетох, че блажната боя не е ОК? . Там също видях, че се боядисва с ленен безир отвътре. Ще се опитам да направя снимки преди-след реставрацията. Мисля да взема и кит за дърво, за да запълня тук там по някоя пукнатина, след това и малко шкурене.

    Да речем, че отначало ще се опитам да уловя някой рояк, как трябва да заредя вече направените кошери ? Аз си го представям така - една две рамки от старите кошери(тях предполагам трябва също да им сложа восъчни листове и да махна старите пити?), по 2-3 нови рамки с восъчна основа, някоя и друга лентичка варостоп? Предполагам, че конкретно тези двата, които имам ще съберат 10 рамки ? За самото ловене - да напръскам обилно единия кошер с екстракт от лимонена трева а другия с пророй ?

    Това мисля да е на първо време, поне докато намеря опитен пчелар, с който да вземем отводка и да ми покаже нещата на практика.
    Именно старите изградени пити привличат пчелите, освен ако не са проядени от молци (от снимките поне не се вижда да са проядени). Можеш да сложиш шишенце с фитил ако рядко ходиш там, или пък през няколко дни, да капваш по две, три капки от маслото (лимонена трева). Не пречи да опиташ, ако до месец не хванеш, може да заложиш на сигурното и да си закупиш пчелни семейства.

  4. #14
    Потребител
    Регистриран
    07.05.2020
    Мнения
    97
    Пчеларски район
    село Спахиево
    Благодаря! Точно това мисля да направя. Идеята ми е ако не стане за 1 месец, до толкова време ще мога и да понатрупам повече знания и да се оборудвам с инвентар. И следваща стъпка да закупя 2 отводки.

  5. #15
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Мнения
    588
    Пчеларски район
    Харманли
    Ще си позволя само да допълня колегите, че за по-голям шанс за рояци, е добре кошерите да са на сенчесто място. Вече е доста горещо, а както знаеш, пчелите-разузнавачки, които предварително оглеждат за жилище на бъдещия рой, отчитат всички фактори...Също така бих ти препоръчал след като сложиш пити и восъчни основи, колкото сметнеш за нужно, ако нямаш повече в.о., да допълниш кошера нацяло дори само с рамки, защото в противен случай, заради недотам честите ти посещения на пчелина, хванатия рояк може да те изненада неприятно с далаци от таванката. Успех!

  6. #16
    Потребител
    Регистриран
    07.05.2020
    Мнения
    97
    Пчеларски район
    село Спахиево
    Видях, че има останали магазини и магазинни рамки - 10 броя, все още с восък по тях. Дали е възможно да им сменя само восъка ? Като цяло имам и един тъп въпрос(моля за извининие) - защо се сменяват целите рамки, а не само восъка например ?

    Плодникови рамки е ясно, че трябва да си купувам, че има останали само 3 броя общо за двата кошера. На първо време мисля да купя поне 10 бр. плодникови рамки + восъчни основи за тях общо за двата кошера.

  7. #17
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от stefcho034 Виж публикацията
    Видях, че има останали магазини и магазинни рамки - 10 броя, все още с восък по тях. Дали е възможно да им сменя само восъка ? Като цяло имам и един тъп въпрос(моля за извининие) - защо се сменяват целите рамки, а не само восъка например ?

    Плодникови рамки е ясно, че трябва да си купувам, че има останали само 3 броя общо за двата кошера. На първо време мисля да купя поне 10 бр. плодникови рамки + восъчни основи за тях общо за двата кошера.
    На стар инвентар, особено когато не си наясно защо е останал неизползван му трябва сериозна дезинфекция. Някои неща, като рамките, не си заслужават играчката.
    Ако са твои, знаеш им историята и читаво направени е друг въпрос. При пчелите, както и при хората има една камара болести(изисква четене!), знайни и незнайни. Някои са силно заразни и фатални за пчелните семейства. Успоредно с подготовката на инвентара, ще трябва сериозно да се образоваш.

  8. #18
    Потребител
    Регистриран
    07.05.2020
    Мнения
    97
    Пчеларски район
    село Спахиево
    Благодаря!

    Да споделя малко - днес си закупих 10 бр. ДБ рамки, готови с восъчни основи, пушилка, иноксов рамкоповдигач, шпорче и две прелки. Възнамерявам да възстановя поне до колкото мога старите два кошера като след това оставя ПроРой в единия и екстракт от лимонена трева в другия, по една стара рамка и 5 нови. Това го правя само докато намеря опитен пчелар в областта да ми покаже туй-онуй, ако се хване нещо, хване, ако не - купувам две отводки и почвам.

    За самото възстановяване - всех различни шкурки, кит за дърво, боя на водна основа за кошери, ленен безир за отвътре. Инструментите ги имам - пистолет за топъл въздух, флекс за шкурене, шпакли, мече и четки.


    Поздрави!

  9. #19
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от stefcho034 Виж публикацията
    Благодаря!

    Да споделя малко - днес си закупих 10 бр. ДБ рамки, готови с восъчни основи, пушилка, иноксов рамкоповдигач, шпорче и две прелки. Възнамерявам да възстановя поне до колкото мога старите два кошера като след това оставя ПроРой в единия и екстракт от лимонена трева в другия, по една стара рамка и 5 нови. Това го правя само докато намеря опитен пчелар в областта да ми покаже туй-онуй, ако се хване нещо, хване, ако не - купувам две отводки и почвам.

    За самото възстановяване - всех различни шкурки, кит за дърво, боя на водна основа за кошери, ленен безир за отвътре. Инструментите ги имам - пистолет за топъл въздух, флекс за шкурене, шпакли, мече и четки.


    Поздрави!
    Не разбрах само как си купи прелки?

  10. #20
    Потребител
    Регистриран
    07.05.2020
    Мнения
    97
    Пчеларски район
    село Спахиево
    Тъкмо написах и видях, че не е правилно, но се подведох по инвентара на фирмата, от където ги купих, че там ги водят така, да не й правя реклама. По-скоро е капак/капачка за прелката. В случая видях, че дори не стават за тези кошери, че са с правоъгълни отвори, а пък капачката е кръгла... отнесъл съм се нещо.

 

 
Страница 2 от 55 ПърваПърва 12341252 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •