Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 11 от 55 ПърваПърва ... 91011121321 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 101 до 110 от общо 542
  1. #101
    Потребител
    Регистриран
    07.05.2020
    Мнения
    97
    Пчеларски район
    село Спахиево
    Здравей, Гогол!

    Аз искрено благодаря на теб и на хората като теб и Трендафил Дончев, които сте винаги отзивчиви и споделяте мнение и давате съвети! За мен това е безценно!

    Иначе - в спора се разжда истината, нали така ? Или във виното беше

    Кошерите в момента са поставени на мястото, където дядото преди мен ги е гледал дълги години. Преместих ги така, защото вятъра идва от планината и духа право срещу прелките, отделно самото място е под 100 годишна черница, огромна е и прави мястото много усойно. Само много ме е яд, защото не изчаках да има минимален летеж.
    Иначе, за запушването - не целя да ги запуша, напротив, точно обратното. Понеже прочетох някъде в книгите или на Бижо Бижев или на Людмил Донев, че трябва да се оставят по 2-3 см от прелките за облитане и изчистващо такова. Отделно знам, че трябва от време на време да се отварят и с закривен тел да се издърпват тези, които не са преживели и са на пода на кошера.

    Поздрави и бъдете здрави!

  2. #102
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от stefcho034 Виж публикацията
    Здравей, Гогол!

    Иначе - в спора се разжда истината, нали така ? Или във виното беше

    Кошерите в момента са поставени на мястото, където дядото преди мен ги е гледал дълги години. Преместих ги така, защото вятъра идва от планината и духа право срещу прелките, отделно самото място е под 100 годишна черница, огромна е и прави мястото много усойно. Само много ме е яд, защото не изчаках да има минимален летеж.
    Иначе, за запушването - не целя да ги запуша, напротив, точно обратното. Понеже прочетох някъде в книгите или на Бижо Бижев или на Людмил Донев, че трябва да се оставят по 2-3 см от прелките за облитане и изчистващо такова. Отделно знам, че трябва от време на време да се отварят и с закривен тел да се издърпват тези, които не са преживели и са на пода на кошера.

    Поздрави и бъдете здрави!
    Аз затова и писах в началото на поста си–ти си на място и преценяваш. Можеш и тази зима да прецениш кои ветрове доминират там и да ги позиционираш догодина на място което е защитено от тях.Но продължавам да си мисля ,че това не е тяхното място.
    Със такава тел ще помагаш само ако са много слаби и не успяват да изхвърлят подмора при очистителните си облитания.
    Поздрави и на теб.

  3. #103
    Потребител
    Регистриран
    07.05.2020
    Мнения
    97
    Пчеларски район
    село Спахиево
    Здравейте,

    За много години на всички, бъдете здрави и много мед през 2021 г.!

    До момента не сложих питки на нито един кошер от двата. В началото на годината, когато беше хубаво времето - излизаха и "пърхаха" навън. Реших, че е ОК да не слагам. Обаче, кокото повече гледам по групи и различни коментари и "вълнения", все повече започва да ме гложди съвестта, дали не е редно да ги отворя и да има сложа. До момента, от както съм ги зазимил Септември - не съм ги отварял. При зазимяването бяха с по около 10-14 кг. мед във всеки кошер.

    Вие какво ще ме посъветвате ? Да издебна удобен момент, въпреки, че все по рядко има удобни моменти заради времето. Или да изчкам до февруари-март направо за подбудителното подхранване ?

    Благодаря!

  4. #104
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от stefcho034 Виж публикацията
    Здравейте,

    За много години на всички, бъдете здрави и много мед през 2021 г.!

    До момента не сложих питки на нито един кошер от двата. В началото на годината, когато беше хубаво времето - излизаха и "пърхаха" навън. Реших, че е ОК да не слагам. Обаче, кокото повече гледам по групи и различни коментари и "вълнения", все повече започва да ме гложди съвестта, дали не е редно да ги отворя и да има сложа. До момента, от както съм ги зазимил Септември - не съм ги отварял. При зазимяването бяха с по около 10-14 кг. мед във всеки кошер.

    Вие какво ще ме посъветвате ? Да издебна удобен момент, въпреки, че все по рядко има удобни моменти заради времето. Или да изчкам до февруари-март направо за подбудителното подхранване ?

    Благодаря!
    Сложи им по половин питка за да следиш как се развиват събитията.

  5. #105
    Потребител
    Регистриран
    07.05.2020
    Мнения
    97
    Пчеларски район
    село Спахиево
    Благодаря! Ще изчакам до уикенда, че тогава ще мога да отида и дано времето позволи.

  6. #106
    Автор
    Регистриран
    03.02.2019
    Мнения
    191
    Пчеларски район
    с. Варвара, обл. Пазарджик
    И да е студено времето не пречи да отвориш за секунди, колкото да видиш дали кълбото е стигнало до горе, ако не няма смисъл да им даваш. Също имай предвид, че при топло време (както беше до скоро), при достатъчно запаси, дори и в страни, кълбото или се премества към меда или си прехвърлят там където им трябва. Лично мое виждане е, че даването на захарна питка, трябва да е само в краен случай, за спасяване от гладна смърт.

  7. #107
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.08.2018
    Мнения
    208
    Цитат Първоначално публикувано от Filyov Виж публикацията
    И да е студено времето не пречи да отвориш за секунди, колкото да видиш дали кълбото е стигнало до горе, ако не няма смисъл да им даваш. Също имай предвид, че при топло време (както беше до скоро), при достатъчно запаси, дори и в страни, кълбото или се премества към меда или си прехвърлят там където им трябва. Лично мое виждане е, че даването на захарна питка, трябва да е само в краен случай, за спасяване от гладна смърт.
    А какво ще им попречи една питка, дори да нямат нужда от нея?

  8. #108
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Пчелите не ядът питката.Най-напред разреждат до мин. 70% за да могат да я смукнат и пренесат на място удобно за тях-предимно около пилото.Но,питките през януари и март се депонират на различни места.Януарската се депонира в центъра,което гарантира,че до март ще бъде изконсумирана,а мартенската,ще бъде депонирана по-към периферията.Освен това,през март,а на някои места и февруари,започва външен приток,което отрежда второ място за питката,което пък увеличава вероятността питката да бъде прехвърлена в магазин........

  9. #109
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    ... ,което пък увеличава вероятността питката да бъде прехвърлена в магазин........
    Не знам как става в ниското, но при мене края на март питките са употребени.Магазините слагам към края на май.Нещо не мога да свържа питка с магазин.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  10. #110
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
    Не знам как става в ниското, но при мене края на март питките са употребени.Магазините слагам към края на май.Нещо не мога да свържа питка с магазин.
    Ми,тогава за теб ще важи,ако слагаш питката през април.
    Иначе при мен,в началото на март,даже и опаковките са си изхвърлили.
    Демек,разбирай-колкото по близо до нов нектар,толкова по вероятно е питката(поне половината) да се намери в магазина..

 

 
Страница 11 от 55 ПърваПърва ... 91011121321 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •