Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 10 от 55 ПърваПърва ... 8910111220 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 91 до 100 от общо 542
  1. #91
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.06.2014
    Мнения
    277
    Пчеларски район
    с. Черни осъм, общ. Троян
    Зависи от района, там където има рапица, семейство на 8-9 рамки от 10 може да напълни магазина и да изпадне в роево. В моя район ако избързам със слагането семейството забива и започва да буксува. Затова използвам този ориентир и действам по този начин: след като видя, че има пчели по крайните рамки и има 3-4 рамки запечатано пило им слагам магазин.

  2. #92
    Потребител
    Регистриран
    07.05.2020
    Мнения
    97
    Пчеларски район
    село Спахиево
    Здравейте,

    Искам да ви честитя празника, с пожелания за много плодотворна и успешна година! Както и да благодаря на всеки, който ми е давал напъствия до сега ! Бъдете живи и здрави!

    Моите кошери за сега се развиват добре, единия вече е с магазин, че бяха изпълнили плодника и имаше към, 9 пълни междини с пчели. Тази седмица и другия, ако са понаваксали, че там имаше не напълнбо изградени рамки, който придвижих към "централната" част.

    Поздрави!
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри 0-02-0a-c78abac2c6aba4a4f6d7980a1d9e888f808cb7020aa64670fa38dc53e0c5590f_83978b2.jpg‎  

  3. #93
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от stefcho034 Виж публикацията
    Здравейте,

    Искам да ви честитя празника, с пожелания за много плодотворна и успешна година! Както и да благодаря на всеки, който ми е давал напъствия до сега ! Бъдете живи и здрави!

    Моите кошери за сега се развиват добре, единия вече е с магазин, че бяха изпълнили плодника и имаше към, 9 пълни междини с пчели. Тази седмица и другия, ако са понаваксали, че там имаше не напълнбо изградени рамки, който придвижих към "централната" част.

    Поздрави!
    Благлодарско за поздрава и давай все така напред. Догодина двойно, че и тройно.

  4. #94
    Потребител
    Регистриран
    07.05.2020
    Мнения
    97
    Пчеларски район
    село Спахиево
    Здравейте!

    Отдавна не съм писал... има няма няколко месеца. Та да раздвижа малко темата

    Пчелите вече са зазимени. Така и не успях да изкарам нещо в магазините, но здраве да е. Следващата година, важното е сега да успея да ги съхраня за другата година.

    Зазимих ги с магазините по съвет на местните пчелари тука. Сложих само шперплат и вълнен плат(с отвор 8 см х 3 см) между плодника и магазина, надявам се да е достатъчно. Преди това бях сложил ленти срещу вароатоза, част от които извадих сега, друга част не успях, че лентите бяха паднали надолу и не исках ги притеснявам излишно. Септември третирах за нозематоза и сипвах на 3-4 пъти сироп. Монтирах и миши уловители и стесних прелките максимално, но все пак се чудя дали да не облепя празните отвори за зимата и да оставя само 2-3 дупки на прелка, за облитане, вие какво ще ме посъветвате ?

    Единствения пропуск, който направих според мен и малко ме е яд, че избързах - преместих пчелите късно вечерта в предната част на двора(на около 50 метра от положението им към момента), като си мислех, че няма вече много летеж и няма да има големи загуби. Хем го бях прочел и в книгите и пак подцених ситуацията, но пък се притесних, че ще започнат бури и ветрове и няма да съм там. На другия ден видях летящи пчели на старото място. Все пак вече са преместени зад ограда, която изградих специално за тях, да пази от вятъра, който се стели от билото на планината. Прикачвам малко снимков материал, на мен лично ми хареса, но приемам всякакви критики и коментари.

    Приготвил съм "питки" от пчеларския магазин за декември-януари да им допълня запасите. При всички положения догодина планувам да закупя още два кошера с две отводки, че начинанието взе да ми харесва много, та да може да се насладя по-продължително време .

    Поздрави на всички !
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри pcheli.jpg‎  

  5. #95
    Потребител
    Регистриран
    07.05.2020
    Мнения
    97
    Пчеларски район
    село Спахиево
    Здравейте!

    Имам нужда от съвет за допълване на пчелните запаси за зимата. Всеки кошер съм го зазимил с 10-12 килограма мед, но ми се струват малко. Обмислям другия месец (Декември) да отворя и да сложа по една питка от захарно тесто на кошер. За целта съм закупил 1-килограмови пити на Балмина(широки са колкото кошера почти), но имам нужда от съвет за това как да ги сложа в кошерите, при положение, че съм ги зазимил с магазините.

    Според вас удачно ли е да е Декември (чета, че някои слагат Януари) ?

    И как точно да ги поставя - да нарежа наилона от опаковката на места или напълно да го премахна и да оставя питата отгоре върху рамките ? Да ги разчупвам ли по някакъв начин или да ги оставя цели ?

    Много благодаря и се извинявам, ако въпросите са тривиални !

  6. #96
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от stefcho034 Виж публикацията
    Здравейте!

    Имам нужда от съвет за допълване на пчелните запаси за зимата. Всеки кошер съм го зазимил с 10-12 килограма мед, но ми се струват малко. Обмислям другия месец (Декември) да отворя и да сложа по една питка от захарно тесто на кошер. За целта съм закупил 1-килограмови пити на Балмина(широки са колкото кошера почти), но имам нужда от съвет за това как да ги сложа в кошерите, при положение, че съм ги зазимил с магазините.

    Според вас удачно ли е да е Декември (чета, че някои слагат Януари) ?

    И как точно да ги поставя - да нарежа наилона от опаковката на места или напълно да го премахна и да оставя питата отгоре върху рамките ? Да ги разчупвам ли по някакъв начин или да ги оставя цели ?

    Много благодаря и се извинявам, ако въпросите са тривиални !
    Запасите са достатъчни. Питките може и декември, а може и януари. Просто гледаш да е по благоприятно времето за теб. Питите ги поставяш както са си опаковани, като правиш някакъв отвор, който да съвпадне с отвора на кошера.
    Как да ги поставиш след като магазина е отгоре? Махаш питите, поставяш питката и отново нареждаш питите, ако няма къде да ги съхраниш. След това поставяш някаква материя с която да уплътниш между капака и кошера. Ако имаш къде да съхраниш питите ги извади и след това е лесно. Сега е студено и на питите нищо няма да им стане.

  7. #97
    Потребител
    Регистриран
    07.05.2020
    Мнения
    97
    Пчеларски район
    село Спахиево
    Супер! Много благодаря! Понеже имам преграда между магазина и плодника, питите ги слагам под прегдадата, плътно над плодниковите пити? И ги разполагам хоризонтално, нали така ?

  8. #98
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от stefcho034 Виж публикацията
    Супер! Много благодаря! Понеже имам преграда между магазина и плодника, питите ги слагам под прегдадата, плътно над плодниковите пити? И ги разполагам хоризонтално, нали така ?
    Така. След като ще са над питите, направи по голям отвор в найлона - ф 80-100мм. Действай па пак ще черпиш.

  9. #99
    Потребител
    Регистриран
    07.05.2020
    Мнения
    97
    Пчеларски район
    село Спахиево
    Благодаря! За черпенето - дадено! Имам да черпя още от стартирането на занаята

    Само кажи кога и къде

  10. #100
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от stefcho034 Виж публикацията
    Здравейте!

    Отдавна не съм писал... има няма няколко месеца. Та да раздвижа малко темата

    Пчелите вече са зазимени. Така и не успях да изкарам нещо в магазините, но здраве да е. Следващата година, важното е сега да успея да ги съхраня за другата година.

    Зазимих ги с магазините по съвет на местните пчелари тука. Сложих само шперплат и вълнен плат(с отвор 8 см х 3 см) между плодника и магазина, надявам се да е достатъчно. Преди това бях сложил ленти срещу вароатоза, част от които извадих сега, друга част не успях, че лентите бяха паднали надолу и не исках ги притеснявам излишно. Септември третирах за нозематоза и сипвах на 3-4 пъти сироп. Монтирах и миши уловители и стесних прелките максимално, но все пак се чудя дали да не облепя празните отвори за зимата и да оставя само 2-3 дупки на прелка, за облитане, вие какво ще ме посъветвате ?

    Единствения пропуск, който направих според мен и малко ме е яд, че избързах - преместих пчелите късно вечерта в предната част на двора(на около 50 метра от положението им към момента), като си мислех, че няма вече много летеж и няма да има големи загуби. Хем го бях прочел и в книгите и пак подцених ситуацията, но пък се притесних, че ще започнат бури и ветрове и няма да съм там. На другия ден видях летящи пчели на старото място. Все пак вече са преместени зад ограда, която изградих специално за тях, да пази от вятъра, който се стели от билото на планината. Прикачвам малко снимков материал, на мен лично ми хареса, но приемам всякакви критики и коментари.

    Приготвил съм "питки" от пчеларския магазин за декември-януари да им допълня запасите. При всички положения догодина планувам да закупя още два кошера с две отводки, че начинанието взе да ми харесва много, та да може да се насладя по-продължително време .

    Поздрави на всички !
    Здравей СТЕФЧО!!!Сравнявам снимката от пост 92 със снимката от пост 94. Сега ти си знаеш ,щото си на място.Но ми се струва ,че новото място ,с тази преградка от 1,20 височина не е толкова удачна колкото каменния зид и покрива от снимката на пост 92. Само е трябвало да ги преместиш на 2 метра на ляво по тази снимка.Таззи преградка от пост 94 само ще усили ефекта на фунията и ако имаш силен снеговалеж с вятър ще намериш кошерите затрупани със сняг.Това добре докато има студ,ще ги топли. Но после ще трябва да ходиш да ги отриваш от снега/прелките с отворите за да има циркулация/До тук съм с новото място избрано от теб.
    ЛОШОТО: 1. Шперплата ще се хумне от влагата и ще стане на клечки за зъби от комунизма и ще пропада между рамките. Много ще им пречи. 2.Искаш да ги облепиш и да им оставиш 2–3 отворчета.Ми то вземи полиуретанова пяна и ги запуши отвсякъде.Ще бъде уплътнено отвсякъде. Какво целиш с това опушване на всички отвори,дупки и т. н. Моите са на мрежесто дъно до края на януари,а понякога и до 20 февруари.Мрежесто дъно,магазин с празни изградени рамки,плодник ,найлон на 2/3 ,празен магазин ,покривна табла,капак.Това е зимната ми конфигурация. На пчелите им трябва кислород и достатъчно храна. Ти храната я имаш–12 кг. са достатъчни да изкарат до края на март. Февруари можеш да сложиш питка за да активизираш по усилено хранене на майката,а от там и повече яйце снасяне.3.За преместването вече ти писах.Грешка.
    Сега за капак можеш да послушаш някой и да им дадеш и по някой литър инверт и да ги осереш на пролет/тогава ще разбиреш че са осрани,а то е станало по–рано/.
    Това са мои тълкувания на твоя въпрос и въобще не те задължават да ги правиш.Иззими и продължи напред.Пожелавам ти го чистосърдечно.
    п.п.Ама аз много съм ти писал,направо ще взема да го изтрия,пък ти си прави както знаеш.Утре, че е късно вече.

 

 
Страница 10 от 55 ПърваПърва ... 8910111220 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •