Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 7 от общо 7
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    15.07.2014
    Мнения
    8

    Отравяне на пчелни семейства

    Имам огромен подмор в последните дни и все още продължават да изнасят навън умрели пчели. Това се случва от както рапицата започна да цъфти. Въпросът ми е какъв е редът в случай, че са отровени? Как се доказва, аз ли трябва да изпратя проби и къде?

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Звъниш на ветеринара си и по каналния ред, той ще ти обясни... А ако нямаш рег. ЖО, дам се оправяш със зърнара.

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Звъниш на ветеринара си и по каналния ред, той ще ти обясни... А ако нямаш рег. ЖО, дам се оправяш със зърнара.
    Ако ветеринара е свестен и отговорен/важни са финикийските знаци/ и има ЖО ще хване дикиш.А как би се оправил сам със зърнара? Той а и всички ние сме пучи въшки спрямо зърнарите.Зърнара има 2-3 бона джобни на ден. А ний колко имаме?Бития бит,и...я и..н. Това е истината при нас.

  4. #4
    Потребител
    Регистриран
    11.04.2015
    Мнения
    50
    Пчеларски район
    Пазарджик
    Цитат Първоначално публикувано от p0lina Виж публикацията
    Имам огромен подмор в последните дни и все още продължават да изнасят навън умрели пчели. Това се случва от както рапицата започна да цъфти. Въпросът ми е какъв е редът в случай, че са отровени? Как се доказва, аз ли трябва да изпратя проби и къде?

    Отиваш в общинската служба по земеделие ,там където пускаш анкета за земеделски производител, при директора и обявяваш ,че имаш отравяне на пчелите ,те правят комисия на момента
    знаят какво да правят , но само ако пчелина е регистриран и е с жълтите табелки , иначе ще глобят и теб .

  5. #5
    Потребител
    Регистриран
    18.02.2012
    Мнения
    54
    Пчеларски район
    Свищов, В. Търново

  6. #6
    Заслужил Автор
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    448
    Преди 3 години,10 мои семейства на по четири корпуса си отидоха точно от такова натравяне,вътрешните пчели,не пускаха и се биеха с прииждащите от тяхното семейство . Сеч поголовна ,резултата -майката остава на две ,някои бяха на три рамки,след това дойдоха крадливи легурийки и окрадоха и доубиха това което беше останало!

  7. #7
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    429
    Пчеларски район
    Carpati
    Оффф...Кое ни е в ред, че онази работа да ни е отпред.

    Не знам дали има отраясъл или сектор в България за кото може да се каже, че всичко въври по мед и масло.

    В природата, а и при човека (нечовека) винаги по-силния изяжда по-слабия, така е било, така е и така ще бъде.

    Моето мение е, без да ангажирам никой с това, че само "хайдутлука-чистия фундаментален хайдутлук, използван срещу османците" може да държи нащтрек самозабравилите се дерибеи.

    ...Моите пчели са много спокойни и работя облечен с къс ръкав блуза...и всичко това до преди 2-3 седмици. При наличието на обилна паша и приток на нектар, пчелите са "незнайно защо" супер агресивни. Пчелни семейства, за които съм си мислел, че нямат жилещ апарат, показват изключителна ярост.

    От днес те са отново спокойни, но значително по-малко на брой.

    Не се каня, не се заричам, но някой слънчев дена ще ми паднат, ще ми се разкрият, ако не на мен, то на някой друг и те тогава ще има око за две, зъб за чене...

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •