Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 17
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    14.03.2017
    Мнения
    14

    Лр. кошер без ротация

    Извинявам се ако има нещо писано по въпроса но аз не намерих.Кошерите ми са лр и в момента семействата са на втори корпус.До сега не съм ги ротирал.Рапицата започна да цъфти.Каква ми е идеята:Слагам по един корпус върху тях за магазин а след рап ицата вадя меда.Връщам празния корпус само ,че като втори а семейството най горе демек в трети корпус.След като премине оскъдната паша от липа,акация и слънчоглед вадя меда от трети и втори корпус и подготвям за зазимяване.В тоя ред на мисли след слънчогледа семейството трябва да е слезнало най долу или греша?Какво целя с това-минимална намеса от моя страна,минимум труд и операции с цели корпуси.Моля изкажете мнение.

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Цитат Първоначално публикувано от Velchev Виж публикацията
    Извинявам се ако има нещо писано по въпроса но аз не намерих.Кошерите ми са лр и в момента семействата са на втори корпус.До сега не съм ги ротирал.Рапицата започна да цъфти.Каква ми е идеята:Слагам по един корпус върху тях за магазин а след рап ицата вадя меда.Връщам празния корпус само ,че като втори а семейството най горе демек в трети корпус.След като премине оскъдната паша от липа,акация и слънчоглед вадя меда от трети и втори корпус и подготвям за зазимяване.В тоя ред на мисли след слънчогледа семейството трябва да е слезнало най долу или греша?Какво целя с това-минимална намеса от моя страна,минимум труд и операции с цели корпуси.Моля изкажете мнение.
    При тоз вариант по време, или най късно веднага след прецъфтяването на жълтото чудо семейството ще набие къра. Освен този, който си наченъл има още десет поне. Но аз бих направил по една отводка. След това бих поставил основното най долу, а връз него два магазинни корпуса. За слънчогледа обединявам отводката с основното. Така хем ще си подновиш майката, която след рапицата е за изхвърляне . И ще сформираш медовик.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    14.03.2017
    Мнения
    14
    Защо да ,,набие къра,,ще има един празен отгоре и един отдолу.Като след пашата ще извадя меда.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Цитат Първоначално публикувано от Velchev Виж публикацията
    Защо да ,,набие къра,,ще има един празен отгоре и един отдолу.Като след пашата ще извадя меда.
    Защото наличието на площ не е антироева мярка.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  5. #5
    Автор
    Регистриран
    16.03.2011
    Мнения
    103
    Пчеларски район
    с.Гълъбник Община Радомир
    Цитат Първоначално публикувано от Velchev Виж публикацията
    Извинявам се ако има нещо писано по въпроса но аз не намерих.Кошерите ми са лр и в момента семействата са на втори корпус.До сега не съм ги ротирал.Рапицата започна да цъфти.Каква ми е идеята:Слагам по един корпус върху тях за магазин а след рап ицата вадя меда.Връщам празния корпус само ,че като втори а семейството най горе демек в трети корпус.След като премине оскъдната паша от липа,акация и слънчоглед вадя меда от трети и втори корпус и подготвям за зазимяване.В тоя ред на мисли след слънчогледа семейството трябва да е слезнало най долу или греша?Какво целя с това-минимална намеса от моя страна,минимум труд и операции с цели корпуси.Моля изкажете мнение.
    Колега, моля те уточни, семействата са във втори корпус в момента или са изпълнили и двата корпуса?
    Този пост е редактиран от Ники; 13.04.2020 в 16:22.
    Полупланински район 700 м.н.в.
    8 рамкови многокорпусни кошери,хибридна система.

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    14.03.2017
    Мнения
    14
    В момента са във втори корпус ,първия не е усвоен.

  7. #7
    Автор
    Регистриран
    16.03.2011
    Мнения
    103
    Пчеларски район
    с.Гълъбник Община Радомир
    Щом първия корпус не е усвоен няма да се качът горе или ще се качат но не да слагат мед а да се развиват. Ти си знаеш колко са развити семействата, но за мен тези семейства не са достатъчно развити да събират мед. Ротациите така или иначе се правят един или два пъти през годината. По твоите думи пак ще вдигаш пълен корпус за да слагаш празен отдолу. Не виждам какво си спестяваш като усилие.А и според теб пашите ти са слаби след рапицата,от къде пчелите ще съберат нектар за два корпуса?
    Има колеги работещи с един корпус като плодник и отгоре магазини.Други работят с два корпуса и магазини.Трети с ДБ. Ако районът ти е слаб като паша помисли за друга конфигурация на кошера.
    Полупланински район 700 м.н.в.
    8 рамкови многокорпусни кошери,хибридна система.

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    14.03.2017
    Мнения
    14
    По тоя начин си мисля ,че ще се имитира движението на семейството както е в природата лятото :отгоре надолу.

  9. #9
    Автор
    Регистриран
    16.03.2011
    Мнения
    103
    Пчеларски район
    с.Гълъбник Община Радомир
    Според мен за сега не слагай нищо върху втория корпус. Ако няма да правиш ротации изчакай да се изпълни с пчели и първия корпус и тогава постави трети най-отгоре. Така ще си спестиш ротациите.
    Полупланински район 700 м.н.в.
    8 рамкови многокорпусни кошери,хибридна система.

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    14.03.2017
    Мнения
    14
    Моята цел не е да си спестя ротациите.Пуснах тая тема за да се получи една дискусия във връзка с лр. системата.И както вече писах ще попитам пак:Някой пробвал ли е да вдигне семейството най горе и на есен да намери семейството най-долу?Като пак казвам:За мен това ще е имитация на живот в природата а именно-движение в хралупата отгоре надолу през летния период.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •