Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 11 до 17 от общо 17
  1. #11
    Потребител
    Регистриран
    22.02.2017
    Мнения
    52
    Пчеларски район
    Русе
    Имах кошер дадан блат и остана без майка юни. Поставих слабо семейство Лр върху него и не иззимува долу а в горния корпус??? Отгоре надолу ли?

  2. #12
    Наблюдател
    Регистриран
    14.03.2017
    Мнения
    14
    В тръвната как е ?

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от Velchev Виж публикацията
    Моята цел не е да си спестя ротациите.Пуснах тая тема за да се получи една дискусия във връзка с лр. системата.И както вече писах ще попитам пак:Някой пробвал ли е да вдигне семейството най горе и на есен да намери семейството най-долу?Като пак казвам:За мен това ще е имитация на живот в природата а именно-движение в хралупата отгоре надолу през летния период.
    Не става. Не е работен вариант. Разборния кошер не е празна хралупа, не е и ЯТ. Едно е да развъждаш свободни пчели, друго е да добиваш тяхни продукти! Нека тръгнем с три корпуса от Април. Напълват трети и втори с пчели. Излиза някаква паша. Развитието продължава и формират хубави дебели венци в трети корпус и пълнят крайните рамки , даже и ги запечатват. Вече са нахвърляли и достатъчно прашец. Пашата отминава, следва пауза и дъждовни дни(примерно към края на май). Какво ще правят пчелите в този кошер, по това време? Пчели продължават да се люпят и няма какво да правят!!! Сам си отговори, до къде може да стигне следващата фаза от живота на пчелното семейство. Тук има много варианти. В общия случай, играем ТОТО. Виж, този мач е игран! 2018 бяха зарязани десетина кошера. Не е мой експеримента, затова не си спомням края на Май или началото на Юни беше, но до тогава е работено добре с тях. На три корпуса, но със селектирани майки, с нисък роеви индекс! Опита не е нарочен, а по стечение на обстоятелства. Локацията е поле с обработваема земя и близко блато(резерват). В средата на Август имаше резултати. Няколко изроени, останалите задръстени с мед. За майките са останали по 4-6 рамки. Явно пропуснати ползи и голям спад в количеството пчели, следствие от задръстването. Следва тегава работа за зазимяване на достатъчно силни семейства. Сега, като се отбележи, че не е влаган труд 2,5 месеца, до някъде излиза сметката. Това обаче, не става със всякакви пчели и не става с подредбата от твоя въпрос. Пак казвам, твърде хазартен подход!

  4. #14
    Наблюдател
    Регистриран
    14.03.2017
    Мнения
    14
    Имам 5 кошера дървени лр. и когато стане време за ротация направо ме е яд боли ме кръста и не ми се въртят тия тежки корпуси.Другите са полистиролни на хибридна система-там нещата са песен.Тия дървените са 5-6 годишни напукаха се,нацепиха се пък ми се свидят да ги изхвърля.Тая година ще импровизирам пък каквото стане.

  5. #15
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от Velchev Виж публикацията
    Имам 5 кошера дървени лр. и когато стане време за ротация направо ме е яд боли ме кръста и не ми се въртят тия тежки корпуси.Другите са полистиролни на хибридна система-там нещата са песен.Тия дървените са 5-6 годишни напукаха се,нацепиха се пък ми се свидят да ги изхвърля.Тая година ще импровизирам пък каквото стане.
    Има един колега Слави.... Та, той подрежда 10ЛР като осмаци. Слага преградна дъска по вертикала и зад нея по една рамка с восъчна лентичка на горната летва. Твърди, че не ги пипа много. Не подхранва пролет(зимува с много мед!!!, повече от корпус). Преди пашата им взима миналогодишния останал мед и ако се налага, разширява с корпус по същия начин подреден. Твърди също, че тези пити зад преградите, служат за буфер срещу роене. Там се събирала излишната пчела и си намирала работа по неизградените рамки без основи. Ако види, че са се справили с тях, разширява с корпус(четвърти примерно). Твърди и, че форсирането пролет със сироп ги тика към роене... В края на Юли вади меда, като оставя пълен корпус за зимата(8рамки). След това подхранва с лечебна цел(+разни помади...) и за стимул на майката. Твърди и много други щуротии, но това е в кратък вариант. Любимото му е ”не пипам от Септември до Май...” Диагностика по външни белези. Ако искаш, рови по форумите и чети. Тук е с БАН за грубиянщини. Тегав е малко, особенно вечер. Всъщност, щом ти тежи, продай ги и си вземи лежак, да се забавляваш или ги срежи на къса рамка и играй по Фарар.

  6. #16
    Заслужил Автор
    Регистриран
    16.07.2016
    Мнения
    394
    Пчеларски район
    Западен Вр.Балкан
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    ... Всъщност, щом ти тежи, продай ги и си вземи лежак, да се забавляваш или ги срежи на къса рамка и играй по Фарар.
    При Фарар също има ротация на корпуси /магазини/. За да не се загуби наличния ти инвентар, може да го използваш за магазини на лежак. Ето какво прави наш колега:
    "Аз работя с магазини - 4х10. Магазините аз съм си ги правил, но са съвсем стандартни, защото така имам повече възможности да се снабдя при нужда от магазини - и на старо мога да намеря такива, и от всеки магазин мога да си ги купя, и всеки, който е производител (дърводелец) на кошери, произвежда с такива размери. След десетки години експерименти, то определно мога да заява, че за производство нестандартните размери създават не малко затруднения. Вярно е, че плодниците не са точно 20 рамкови, за да могат да се поставят един до друг два десет рамкови магазина, размера (не го помня точно в момента) идва за една- две рамки в повечко. Това е нестандартно - да, не можах да намеря друго решение, а и тези плодници ..... не мисля, че ще е преувелично, ако кажа, че ще ме надживеят. Но рамките - и магазинните, и плодниковите - и магазините са си стандартни, за да не бера гайлета. Инак де факто при други размери, по мое мнение могат да се постигнат още по- добри резултати. "
    Реших да живея вечно. Засега всичко върви добре.

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Вече 3-4 години работя без ротация, само пренареждане на рамки пролет и есен. Загазих с кръста и започнах да работя по щадящо за мен. Бих казал че така е дори по добре и за пчелите. Вадя медовите пити от 2рия корпус в сандъчето, след което вдигам лекия корпус, подреждам рамките и така. След това само редя магазини, никакво пипане на долу и след като извадя меда и сваля магазините другото подреждане

 

 
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •