Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 11 до 14 от общо 14
  1. #11
    Наблюдател
    Регистриран
    16.03.2018
    Мнения
    32
    Цитат Първоначално публикувано от barkov1982 Виж публикацията
    Дали оранжевия перчем не е заради мъртвата коприва
    И през лятото са си така .

  2. #12
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от maxtop Виж публикацията
    От пред на челото са с изразен наситен оранжев <перчем>и са малко по къси.Прикачен файл 10338
    Виждат ти се по-къси,но са по-дебелички,заоблени!

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    891
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от barkov1982 Виж публикацията
    Дали оранжевия перчем не е заради мъртвата коприва
    Не е заради това, друг вид пчела е. Преди две години бях писал за тях оттатък. По-късички са, но са по-дебели от медоносната и могат да зависват във въздуха, което мелиферата не го умее

  4. #14
    Наблюдател
    Регистриран
    18.08.2020
    Мнения
    11
    Пчеларски район
    Стара Загора - с. Горно Ботево
    Здравейте.

    Понеже са ми хоби - тези пчели които описвате....
    Бъди сигурен че не са медоносни.
    Това са т. нар. 'Самотни пчели'. На английски "mason bees". Пусни в гугъл едно търсене с английското и ще те залее информация.

    При мен също присъстват по дупките в кирпича, в дупки от дървояди в греди и друг дървен материял, че дори и дупки от извадени пирони в мазилка.

    Видовете за много (стотици вероятно). Тази, която се завира в кирпича се нарича "пчела зидарка" (очевидно защо). Вирее напролет. Опрашва яко фиданките. Лятото идват 'листорезните пчели'. Те пък опрашват зеленчуците. По градините имам в предвид. Иначе си пасат и от треволяка от който и медоносните събират мед.

    Този тип пчели служат САМО на природата с цел опрашване на разтителността. За човека нито му пречат, нито помагат. (Освен ако не развива агрономство с хибридно създаване на видове (вероятно)).

    Това НЕ СА земни пчели. Земните са онези, дето на галено им викаме 'бомбуси'. Търси "bumblebee" в гугъл и ще разбереш кои имам в предвид.
    А и те са вид самотни пчели, ама обичат да 'движат на групи'.

    2020-та напролет, едно аверче дойде и вика: абе да не се е намушил някой рояк в плевника (който е от кирпич), глей как се въртят по стената.
    викам му: споко, това са самотни пчели ... и обяснявам в подробности.

    Остави ги на мира. Те не изравят курпича, а само си търсят дупки в него. И там снасят яйце, обвито в топче от полен и нектар. Слагат тапа от кал. Правят няколко такива отделения.Догодина новата пчела пробива тапата и цикъла се повтаря.

    Освен от медоносните, от които имаме изгода трябва и ей тея пчелички да съхраним.

    Поздрави.

 

 
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •