Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 13
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    16.03.2015
    Мнения
    27
    Пчеларски район
    Елин Пелин , Ихтиман

    Сушилня за прашец

    Колеги знае ли някои какъв нагревател и какъв вентилатор трябват да си направи човек сушилня.Готовите са много скъпи , не сме чак толкова некадърни.Моля за съвети и предложения .МЕРСИ

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Най-достъпен и чист нагревател е обикновената електрическа крушка.За достигане на необходимата мощност е добре да се ползват няколко по-малки лампи вместо една голяма.Вентилаторите от компютърни захранвания стават ,но им трябва ниско захранващо напрежение.Идеален за 220V е ВА9 на ММоторс Етрополе.В зависимост от обема може да се варира с брой нагреватели и брой вентилатори.Въпрос на решение.Не може да се размине без терморегулатор.Ако се намери някоя ЕСПА от доброто старо време или от някой битак проблема е решен.Терморегулатор с достатъчна точност при умения в област електроника и с един ОУ става.По-просто и по-лесно не мога да го измисля.Успех.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от krasi_trendafilov Виж публикацията
    Колеги знае ли някои какъв нагревател и какъв вентилатор трябват да си направи човек сушилня.Готовите са много скъпи , не сме чак толкова некадърни.Моля за съвети и предложения .МЕРСИ
    Чак пък много скъпи. Помисли пак колко пари ще дадеш и дали ще стане. Преди време ползвах кутия от ламарина, печка духалка отдолу с термостат на 40 градуса и тавичка с мрежесто дъно за прашеца. Сега имам това и чакам с нетърпение прашеца.
    http://technomarket.bg/products/09133113/zelmer-fd-1001

    Ето още по-евтин вариант:
    http://www.technopolis.bg/bg/Others/...R-291/p/829726
    Винаги може по-добре.

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Чак пък много скъпи. Помисли пак колко пари ще дадеш и дали ще стане. Преди време ползвах кутия от ламарина, печка духалка отдолу с термостат на 40 градуса и тавичка с мрежесто дъно за прашеца. Сега имам това и чакам с нетърпение прашеца.
    http://technomarket.bg/products/09133113/zelmer-fd-1001

    Ето още по-евтин вариант:
    http://www.technopolis.bg/bg/Others/...R-291/p/829726
    Колега,ползвам такъв сушилник от три години и имам следните наблюдения - долните две тави се загряват много повече от горните нива,съответно долу,плода(суша смокини) изсъхва много по-бързо,дори понякога замирисва на карамел,независимо,че не съм го сложил на висока температура(макс.50гр.).При това положение се налага често да разменям местата на тавичките докато изсъхнат равномерно.Аз също смятам да пробвам да суша прашец в него,но смятам да е на ниска температура с размяна на тавите през два часа.Плодовете ги прави на камък без проблем,но иска време.Прашеца ще иска и разбъркване в самите тавички защото въздуха ще изсушава само периферията.Ако е на тънък слой няма да има проблем,но тогава капацитета ще падне рязко.
    Който управлява знанието,управлява всичко!
    "С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
    "Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    В упътването поначало се казва да се разменят долните и горните тави през няколко часа. За мен примерно 2 килограма капацитет на едно сушене е напълно достатъчно, което мисля с 4 тави да е напълно възможно с тънък слой на прашеца. Правилно ли слагаш тавите, трябва да имат разстояние една от друга, малко е кофти написано в упътването. Въздуха трябва да може да излиза странично от тавата.
    Винаги може по-добре.

  6. #6
    Цитат Първоначално публикувано от krasi_trendafilov Виж публикацията
    Колеги знае ли някои какъв нагревател и какъв вентилатор трябват да си направи човек сушилня.Готовите са много скъпи , не сме чак толкова некадърни.Моля за съвети и предложения .МЕРСИ
    Ако това не помогне не знам какво : http://forum.napravisam.bg/forum/viewtopic.php?t=46987
    "Спокойствие и само спокойствие" - Карлсон който живее на покрива.

  7. #7
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.05.2014
    Мнения
    334
    Пчеларски район
    Айтос
    Аз ползвам тази на ронсън. Тавите се въртят инъче всичко прегаря. Спокойно като събирам всеки ден прашеца се смогва...Но трябва да има човек постоянно да върти тавите. В моя случай имам човек и си врътка тавите и си зарежда. На ден можеш да направиш 2 зареждания не повече. Освен ако нямаш и нощна смяна...

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    16.03.2015
    Мнения
    27
    Пчеларски район
    Елин Пелин , Ихтиман
    Колеги мерси за съветите за духалка имам информация че вентилатора спира и след това сушилнята се пали . А сушилните за плодове искат повече грижи и да си постоянно до нея. Дайте някои които ги прави чувал съм за някои от Пловдив.

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    35
    Пчеларски район
    Троян

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    20.07.2013
    Мнения
    6
    Пчеларски район
    гр.Кубрат

    Сушилня за прашец

    Сушилня за прашец
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри IMG_20141031_185933.jpg‎   IMG_20141031_190016.jpg‎   IMG_20141031_190101.jpg‎  

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •