Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 25
  1. #1
    Автор
    Регистриран
    16.03.2011
    Мнения
    103
    Пчеларски район
    с.Гълъбник Община Радомир

    Взаимопомощ при пръскане в района на:

    Във връзка с наближаващия период на третиране на селскостопанските култури, ми се иска да си помогнем взаимно с колегите пчелари.( а защо не и със земеделците)
    Знам за обещанията на министъра на земеделието, че ще има дежурни в областните дирекции в почивните и празнични дни,за да приемат сигналите за незаконни третирания . НО някак си това само по себе си не ме успокоява. Предвид и факта, че при миналогодишните ми сигнали за незаконни третирания, нямаше никаква реакция. Ми се върти в главата идеята да се запознаем и обменим контакти по райони с цел, когато се предвиди и се обяви такова нерегламентирано третиране или не бъде обявено а някой го засече. Да може да се организираме пчеларите от района и да предприемем действия за опазване на пчелините ни. Или действия, които да предотвратят нерегламентираните действия.Също така някои колеги не са регистрирани и може да не получат информация, че ще се третира в техния район, а от тук да се информират.

    Да започна аз:
    Казвам се Никола Иванов и пчелинът ми се намира в с. Гълъбник Община Радомир. С колеги от района бих разменил телефон на ЛС.

    Пп. Колебаех се дали да пусна темата тук или в раздела Пчеларство по региони.
    Този пост е редактиран от Ники; 10.03.2020 в 18:06.
    Полупланински район 700 м.н.в.
    8 рамкови многокорпусни кошери,хибридна система.

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Ники Виж публикацията
    ..... Да може да се организираме пчеларите от района и да предприемем действия за опазване на пчелините ни. .
    Когато е регламентирано пръскането в рамките на 3-4 дни, какво правите ?

  3. #3
    Автор
    Регистриран
    16.03.2011
    Мнения
    103
    Пчеларски район
    с.Гълъбник Община Радомир
    Така както я разбирам аз наредба 13 няма такова регламентирано третиране. Във всички случай третиранията трябва да са до 10:00 ч. сутринта.
    Полупланински район 700 м.н.в.
    8 рамкови многокорпусни кошери,хибридна система.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Ники Виж публикацията
    Така както я разбирам аз наредба 13 няма такова регламентирано третиране. Във всички случай третиранията трябва да са до 10:00 ч. сутринта.

    Получаваш го / примерно /, виж карантинния период- Какво правиш?

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Получаваш го / примерно /, виж карантинния период- Какво правиш?
    Кръстиш се, ако си друговерец, биеш чело у земята и те туй е.
    Винаги е имало пръскане и ще го има, проблема е, че арендаторите в едно землище се множат, от там и нерегламентираното пръскане. Пръскането с наземна техника само по себе си не е опасно за пчелите сега, стига пчелина да не в овощната градина или до границата и то що касае акарицида.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    ..Кръстиш се, ако си друговерец, биеш чело у земята и те туй е.
    .
    Туй е ясно, обсъждали сме го. Викам си :колегата може да практикува нещо друго.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Туй е ясно, обсъждали сме го. Викам си :колегата може да практикува нещо друго.
    Както винаги, незнам какво визираш, понеже съм праволинеен и бавно стоплям.
    На колегата бих му препоръчал да установи контакт с арендатора/ите в землището, в което пчеларства, за да се разберат по тия въпроси. С конфронтации няма да стане, понеже винаги сме от страната на булката. Не вярвам в неговия район земеделците да са повече от колкото в полето при мен и теб. Абе въпрос на подход!

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    ....Както винаги, незнам какво визираш, понеже съм праволинеен и бавно стоплям.

    Еййй, нищо не визирам, аз понеже не ги затварям все питам / от години / колегите как действат.

  9. #9
    Автор
    Регистриран
    16.03.2011
    Мнения
    103
    Пчеларски район
    с.Гълъбник Община Радомир
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Както винаги, незнам какво визираш, понеже съм праволинеен и бавно стоплям.
    На колегата бих му препоръчал да установи контакт с арендатора/ите в землището, в което пчеларства, за да се разберат по тия въпроси. С конфронтации няма да стане, понеже винаги сме от страната на булката. Не вярвам в неговия район земеделците да са повече от колкото в полето при мен и теб. Абе въпрос на подход!
    Не се познаваме затова ще кажа, че не съм конфликтна личност и не търся конфронтации.
    Контакт с част от арендаторите установих, но разбиране няма.По лошото е че и от институциите отговорни за контрола нямаше реакция. Наясно съм че и земеделците искат да запазят продукцията си и считам, че когато има разбиране може за всички да е добре.Затова търся варианти, но също така смятам, че щом има закони и наредби те трябва да се спазват. Още повече не харесвам заплахите и заканите от страна на неспазващите законите. Може да Ви звучи наивно, но не харесвам тази ситуация, само да се моля.
    Полупланински район 700 м.н.в.
    8 рамкови многокорпусни кошери,хибридна система.

  10. #10
    Автор
    Регистриран
    16.03.2011
    Мнения
    103
    Пчеларски район
    с.Гълъбник Община Радомир
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Получаваш го / примерно /, виж карантинния период- Какво правиш?
    Колега, тази наредба е отменена а сега действащата е наредба 13. Ако сте в района на третиранията смятам че може да подадета жалба да бъде забранено това третиране на основание чл. 4 от наредба 13 където е упоменато разрешеното времето за третиране с наземна и авиационна техника(въпреки, че за нея се изисква специално разрешение)

    https://www.lex.bg/mobile/ldoc/2135485565

    Пп Сега не мога да намеря последния вариянт на наредба 13 но може и аз да бъркам в кои член от наредбата е опоменато времето. А в горния линк се вижда, че наредба 15 е отменена.

    А относно карантинния период, пчелата има работа върху отворения цвят, а същата наредба 13 (може да Ви стане досадно да я споменавам) забранява пръскането на цъфтяща растителност.
    Полупланински район 700 м.н.в.
    8 рамкови многокорпусни кошери,хибридна система.

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •