Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 10 от общо 25

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    19.02.2020
    Мнения
    7

    Нехомогенен пчелен мед?

    Здравейте,
    Извинявам се, ако преди това е имало подобно питане, но някой може ли да ми каже какво е породило тази нехомогенна консистенция на меда? Единственото ми предположение е, че е имало неузрял мед в питите. И още един въпрос - този мед годен ли е за консумация или направо да го направя на сироп или питка за пчелите?Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	IMG_20200219_143559.jpg
Прегледи:      248
Размер:	98.9 KB
ID:	10322

  2. #2
    Автор
    Регистриран
    03.02.2019
    Мнения
    191
    Пчеларски район
    с. Варвара, обл. Пазарджик
    Вчера пазарувах в Била, медът с марка Била имаше далеч, далеч по непривлекателен вид. Кажи речи до половината твърд, и нагоре течен. Кой знае, колко и как са го нагрявали, за да започне повторна кристализация по този начин.

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    19.02.2020
    Мнения
    7
    Цитат Първоначално публикувано от Filyov Виж публикацията
    Вчера пазарувах в Била, медът с марка Била имаше далеч, далеч по непривлекателен вид. Кажи речи до половината твърд, и нагоре течен. Кой знае, колко и как са го нагрявали, за да започне повторна кристализация по този начин.
    Бурканите на снимката не са били нагрявани.

  4. #4
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от petar12345 Виж публикацията
    Бурканите на снимката не са били нагрявани.
    Това е мед с едра кристализация. Аз лично много го харесвам.

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.03.2017
    Мнения
    226
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Това е мед с едра кристализация. Аз лично много го харесвам.
    И тази кристализация от какво зависи - от вида растения, от които е събран меда, от начина на съхранение, от количеството водно съдържание .. или?

  6. #6
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Sylvie Виж публикацията
    И тази кристализация от какво зависи - от вида растения, от които е събран меда, от начина на съхранение, от количеството водно съдържание .. или?
    Това предимно се получава при липов или слънчогледов мед, а може и при други. Някои колеги казват, че се получава като се смесят два вида мед, но тогава се получава горно и долно кристализиране. Тук е еднородно. Меда е с отлични качества.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Относно безопасността за консумиращия въпросния мед има само едно единствено мнение. И то на съответната лаборатория, в която следва да се даде проба за анализ. Всичко друго са предположения. Ако пробата покрие нормите значи меда си е чуден за консумация. В конкретния случай за мен лично проблема е в неподходящия търговски вид на продукта. Причините за неравномерната кристализация са най-вече в разнородния състав на меда по пчелните пити. Лично мнение, което отново може да се докаже с анализ.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  8. #8
    Автор
    Регистриран
    16.03.2011
    Мнения
    103
    Пчеларски район
    с.Гълъбник Община Радомир
    Тази година и аз имам мед с такава кристализация. Медът е смесен билки и слънчоглед, възможно е да има липа но явно е малко. Изследван е в лаборатория (преди да знам, че така ще кристализира). Всички показатели са в норма, прашеца е разнороден, водно съдържание 18%.
    Колега пчелар е видял буркан с така кристализиралия ми мед и е споделил мнение, че медът не е хомогенизиран преди да бъде насипан в бурканите.Аз лично друга година не съм имал такава кристализация, но и слънчоглед нямах.
    Полупланински район 700 м.н.в.
    8 рамкови многокорпусни кошери,хибридна система.

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •