Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 25
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    19.02.2020
    Мнения
    7

    Нехомогенен пчелен мед?

    Здравейте,
    Извинявам се, ако преди това е имало подобно питане, но някой може ли да ми каже какво е породило тази нехомогенна консистенция на меда? Единственото ми предположение е, че е имало неузрял мед в питите. И още един въпрос - този мед годен ли е за консумация или направо да го направя на сироп или питка за пчелите?Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	IMG_20200219_143559.jpg
Прегледи:      248
Размер:	98.9 KB
ID:	10322

  2. #2
    Автор
    Регистриран
    03.02.2019
    Мнения
    191
    Пчеларски район
    с. Варвара, обл. Пазарджик
    Вчера пазарувах в Била, медът с марка Била имаше далеч, далеч по непривлекателен вид. Кажи речи до половината твърд, и нагоре течен. Кой знае, колко и как са го нагрявали, за да започне повторна кристализация по този начин.

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    19.02.2020
    Мнения
    7
    Цитат Първоначално публикувано от Filyov Виж публикацията
    Вчера пазарувах в Била, медът с марка Била имаше далеч, далеч по непривлекателен вид. Кажи речи до половината твърд, и нагоре течен. Кой знае, колко и как са го нагрявали, за да започне повторна кристализация по този начин.
    Бурканите на снимката не са били нагрявани.

  4. #4
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от petar12345 Виж публикацията
    Бурканите на снимката не са били нагрявани.
    Това е мед с едра кристализация. Аз лично много го харесвам.

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.03.2017
    Мнения
    226
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Това е мед с едра кристализация. Аз лично много го харесвам.
    И тази кристализация от какво зависи - от вида растения, от които е събран меда, от начина на съхранение, от количеството водно съдържание .. или?

  6. #6
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Sylvie Виж публикацията
    И тази кристализация от какво зависи - от вида растения, от които е събран меда, от начина на съхранение, от количеството водно съдържание .. или?
    Това предимно се получава при липов или слънчогледов мед, а може и при други. Някои колеги казват, че се получава като се смесят два вида мед, но тогава се получава горно и долно кристализиране. Тук е еднородно. Меда е с отлични качества.

  7. #7
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.07.2016
    Мнения
    207
    Пчеларски район
    Любимец
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Това предимно се получава при липов или слънчогледов мед, а може и при други.
    Ако ми позволиш да допълня, виждам че си оставил и такава опция. При други много често се получава в зависимост от хранилката, въпреки че те вземат мерки против нехомУгенността.

  8. #8
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от ndm Виж публикацията
    Ако ми позволиш да допълня, виждам че си оставил и такава опция. При други много често се получава в зависимост от хранилката, въпреки че те вземат мерки против нехомУгенността.
    Говорим за мед получен от нектар, а нектар и хранилка са малко несъвместими.

  9. #9
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.07.2016
    Мнения
    207
    Пчеларски район
    Любимец
    Да смесил съм понятията...

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Това предимно се получава при липов или слънчогледов мед, а може и при други. Някои колеги казват, че се получава като се смесят два вида мед, но тогава се получава горно и долно кристализиране. Тук е еднородно. Меда е с отлични качества.
    Да бе да, от години имам само мед от слънчоглед и липа и рано напролет някъкъв де не го знам от какво е.В никъкъв случай не може да се твърди, че това е типична кристализация на мед от слънчоглед и липа.
    По скоро такъв мед който не е съхраняван като хората или например точно в кристализацията е преместен в помещение с друг температурен режим

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •