Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
Най-голямата фирма за свещи и восъчни смеси у нас е "Евриком" от Стара Загора с оборот годишно от порядъка на 10 млн. лева, половината от който е от свещи. Това сега го разбрах от Гугъл-а. Покрай това разбрах и колко много видове восъци се използват за восъчни смеси с най-разнообразни свойства и приложения. Такива бяха и моите предположения, сега просто се уверих, че правилно съм предполагал. Та от тази всичката информация следва изводът, че за всяко приложение се прави подходяща смес от восъци, като пчелният восък е само един от компонентите. Доколко се използва пчелен восък вероятно се определя и от цената му в сравнение с останалите видове восъци. Тоест, не можем да очакваме някакво рязко колебание в цената на пчелния восък, защото веднага консуматорите ще променят рецептите към по-достъпни компоненти, със запазване на качеството. Освен това пчелният восък като компонент в една восъчна смес вероятно трябва да отговаря на някакви стандартни показатели - т.е. да е със стандартно качество. Такова качество, при разнородната суровина, изкупувана от пчеларите, може да постигне само преработвател на първичната суровина. Задачата по изготвяне на стандартизирана партида пчелен восък в количество, достатъчно за интереса на едри потребители, не е лесна и вероятно изисква сериозно оборудване, технология и познания. При това положение продажби на дребно на висока цена директно от пчеларя са чист късмет, спохождащ малцина. Със същия успех може да се играе тото. За мен това е втора причина, поради която не може да се очакват резки колебания в цената на восъка - ако поради някакво стечение на обстоятелствата се случи инцидентно търсене на пчелен восък, първи за това ще разберат заготвителите му и евентуална необичайна печалба ще си остане при тях.
Следователно, за мен е безсмислено да влагам много усилия в пречистването на моя си восък, както и да го държа и да чакам цена. Заготвителят така или иначе ще го преработва после на общо основание заедно с останалия, затова няма да е склонен да даде повече пари за моя восък. Разходите му по окачествяването на малки партиди ще са повече от евентуалната полза от по-качествен восък.
Такива едни мисли ми минават през главата и реших да ги споделя, може и други да са мислили по проблема и да ме поправят.
Единствения печеливш ход за пчеларите е да не си продават хубавия восък като суровина, а под формата на бутикови изделия или медицински продукти.