Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 7 от 9 ПърваПърва ... 56789 ПоследнаПоследна
Резултати от 61 до 70 от общо 85
  1. #61
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Кънеш ли ме?Кога четеш пост го прочети правилно,а не какво ти мисли главътъ/ДанчеДрумески/.
    Не, къносвам те!
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  2. #62
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    По дабре да го ядеш от колкото да го изтървеш/ДанчеДрумевски/.
    Де си плануван и правен ти бре?

  3. #63
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    ...По-скоро питането ми е оценява ли някой факта, че свещта му е от естествен восък, а не от парафин? Склонен ли е да плати повече поради някакви предимства на восъчната свещ пред парафиновата и ако да - защо?
    краткият отговор е Да.
    Доколко се оценява тук в България е малко дискусионно но определено има пазар като цените са доста "солени" според някой, но в цял свят свещ от чист пчелен восък е най-скъпа и още по-скъпа ако към нея се добавят и масла (някой от които струват майка си и баща си) Например - на луксозната марка Gucci една свещ от пчелен восък започва от цени 190-200 долара и стигат до 500 долара в зависимисот от това за колко часа е горенето и дали има добавки етерични масла и какви...
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  4. #64
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    краткият отговор е Да.
    Доколко се оценява тук в България е малко дискусионно но определено има пазар като цените са доста "солени" според някой, но в цял свят свещ от чист пчелен восък е най-скъпа и още по-скъпа ако към нея се добавят и масла (някой от които струват майка си и баща си) Например - на луксозната марка Gucci една свещ от пчелен восък започва от цени 190-200 долара и стигат до 500 долара в зависимисот от това за колко часа е горенето и дали има добавки етерични масла и какви...

    Тия си еват парите Борка.За тия пари такава свещ мога да им продам,че ще ме запомнят за цел живот....
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  5. #65
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Тия си еват парите Борка.За тия пари такава свещ мога да им подам,че ще ме запомнят за цел живот....
    знам само че се купуват ... американците харчат средно 3 милиарда долара годишно за свещи...
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  6. #66
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    знам само че се купуват ... американците харчат средно 3 милиарда долара годишно за свещи...

    Де са те де сме ние.На нас 3 милиона ние само ДеМиСа.С тия пари основи ли да купим свещи ли да правим?
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  7. #67
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Това съм го видял, не става въпрос за това. По-скоро питането ми е оценява ли някой факта, че свещта му е от естествен восък, а не от парафин? Склонен ли е да плати повече поради някакви предимства на восъчната свещ пред парафиновата и ако да - защо?
    Относно предимствата восък-парафин

    Обикновено свещ от пчелен восък струва от 3 до 10 пъти повече от парафинова, има и много по-скъпи но там часовете за горене се увеличават драстично... в горе долу по масовите свещи са между 1 до 10 часа горене и цените са до към 20 долара или евро, и рязко скачат нагоре с увеличаване на времето за изгаряне

    Показателите обикновено са - Качество на изгаряне, Време на изгаряне, Качество на аромата, Безопастност и поддръжка, Цена


    Качество на изгаряне
    Естествените свещи изгарят по-чисто в сравнение с парафиновите свещи, отделяйки по-малко сажди. Парафиновите свещи обикновено създават сажди, които с течение на времето оставят петна по стените и уредите ви. Пчелният восък не е напълно без сажди, но количеството е много минимално в сравнение с парафина.
    Пчелният восък също гори по-ярко.

    Време за изгаряне
    Естествените свещи имат изключително време на изгаряне, особено свещите от пчелен восък. Свещите с пчелен восък имат най-високата точка на топене от всички восъци, което води до много дълго време на изгаряне. Така че, дори и да е най-скъпата свещ, свещите с пчелен восък издържат по-дълго, което компенсира разходите в сравнение с парафиновите свещи.

    Качество на аромата
    Що се отнася до качеството на аромата, естествените свещи все още печелят. Въпреки че парафиновите свещи имат повече варианти на аромати, естествената свещ все още е по-добра, когато става въпрос за разпространение на аромати. Това е така, защото естествените восъци имат по-висока точка на топене. Високата точка на топене води до по-голям размер течен восъчен басейн, произведен при изгарянето на свещта. С по-голям басейн с течен восък ароматните масла лесно се изпаряват в атмосферата, изпълвайки стаята с приятен аромат. По-специално пчелният восък има по-леки и естествени аромати, предимно сладки като аромати на мед и цветя.

    Цена
    Що се отнася до цената, парафиновият восък е най-евтин. Най-скъпата свещ, която можете да си купите, е направена от пчелен восък. Свещите с пчелен восък могат да струват до 10 пъти цената на обикновената парафинова свещ. Можете да си купите парафинови свещи за една година на същата цена като една свещ от пчелен восък.

    Безопасност и поддръжка
    Няма съмнение, че естествените свещи са по-безопасни за използване не само за околната среда, но и за вас. Смята се, че парафиновите свещи отделят токсични и канцерогенни вещества, които са вредни за вас и вашата среда. Според Агенцията за опазване на околната среда (EPA) парафиновите свещи замърсяват въздуха в помещенията с поне 11 токсични съединения. Междувременно естествените свещи са по-щадящи околната среда, с много малък процент, ако изобщо не се използват, изкуствени съставки.

    Естествените свещи също се почистват по-лесно.
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  8. #68
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    В нашите черкви напоследък няма как да запали за някого свещ да ли горе да ли доле и да изгори изцяло...Може би това се дължи на това да не се опушат иконите или друго ще да е?За да изгори цялата трябва да си загубя 15-20 мин...
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  9. #69
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Де са те де сме ние.На нас 3 милиона ние само ДеМиСа.С тия пари основи ли да купим свещи ли да правим?
    Дака споко.Повечето свещи са им за медицински цели...

  10. #70
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Най-голямата фирма за свещи и восъчни смеси у нас е "Евриком" от Стара Загора с оборот годишно от порядъка на 10 млн. лева, половината от който е от свещи. Това сега го разбрах от Гугъл-а. Покрай това разбрах и колко много видове восъци се използват за восъчни смеси с най-разнообразни свойства и приложения. Такива бяха и моите предположения, сега просто се уверих, че правилно съм предполагал. Та от тази всичката информация следва изводът, че за всяко приложение се прави подходяща смес от восъци, като пчелният восък е само един от компонентите. Доколко се използва пчелен восък вероятно се определя и от цената му в сравнение с останалите видове восъци. Тоест, не можем да очакваме някакво рязко колебание в цената на пчелния восък, защото веднага консуматорите ще променят рецептите към по-достъпни компоненти, със запазване на качеството. Освен това пчелният восък като компонент в една восъчна смес вероятно трябва да отговаря на някакви стандартни показатели - т.е. да е със стандартно качество. Такова качество, при разнородната суровина, изкупувана от пчеларите, може да постигне само преработвател на първичната суровина. Задачата по изготвяне на стандартизирана партида пчелен восък в количество, достатъчно за интереса на едри потребители, не е лесна и вероятно изисква сериозно оборудване, технология и познания. При това положение продажби на дребно на висока цена директно от пчеларя са чист късмет, спохождащ малцина. Със същия успех може да се играе тото. За мен това е втора причина, поради която не може да се очакват резки колебания в цената на восъка - ако поради някакво стечение на обстоятелствата се случи инцидентно търсене на пчелен восък, първи за това ще разберат заготвителите му и евентуална необичайна печалба ще си остане при тях.
    Следователно, за мен е безсмислено да влагам много усилия в пречистването на моя си восък, както и да го държа и да чакам цена. Заготвителят така или иначе ще го преработва после на общо основание заедно с останалия, затова няма да е склонен да даде повече пари за моя восък. Разходите му по окачествяването на малки партиди ще са повече от евентуалната полза от по-качествен восък.
    Такива едни мисли ми минават през главата и реших да ги споделя, може и други да са мислили по проблема и да ме поправят.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

 

 
Страница 7 от 9 ПърваПърва ... 56789 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •