Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 8 от 9 ПърваПърва ... 6789 ПоследнаПоследна
Резултати от 71 до 80 от общо 85
  1. #71
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Най-голямата фирма за свещи и восъчни смеси у нас е "Евриком" от Стара Загора с оборот годишно от порядъка на 10 млн. лева, половината от който е от свещи. Това сега го разбрах от Гугъл-а. Покрай това разбрах и колко много видове восъци се използват за восъчни смеси с най-разнообразни свойства и приложения. Такива бяха и моите предположения, сега просто се уверих, че правилно съм предполагал. Та от тази всичката информация следва изводът, че за всяко приложение се прави подходяща смес от восъци, като пчелният восък е само един от компонентите. Доколко се използва пчелен восък вероятно се определя и от цената му в сравнение с останалите видове восъци. Тоест, не можем да очакваме някакво рязко колебание в цената на пчелния восък, защото веднага консуматорите ще променят рецептите към по-достъпни компоненти, със запазване на качеството. Освен това пчелният восък като компонент в една восъчна смес вероятно трябва да отговаря на някакви стандартни показатели - т.е. да е със стандартно качество. Такова качество, при разнородната суровина, изкупувана от пчеларите, може да постигне само преработвател на първичната суровина. Задачата по изготвяне на стандартизирана партида пчелен восък в количество, достатъчно за интереса на едри потребители, не е лесна и вероятно изисква сериозно оборудване, технология и познания. При това положение продажби на дребно на висока цена директно от пчеларя са чист късмет, спохождащ малцина. Със същия успех може да се играе тото. За мен това е втора причина, поради която не може да се очакват резки колебания в цената на восъка - ако поради някакво стечение на обстоятелствата се случи инцидентно търсене на пчелен восък, първи за това ще разберат заготвителите му и евентуална необичайна печалба ще си остане при тях.
    Следователно, за мен е безсмислено да влагам много усилия в пречистването на моя си восък, както и да го държа и да чакам цена. Заготвителят така или иначе ще го преработва после на общо основание заедно с останалия, затова няма да е склонен да даде повече пари за моя восък. Разходите му по окачествяването на малки партиди ще са повече от евентуалната полза от по-качествен восък.
    Такива едни мисли ми минават през главата и реших да ги споделя, може и други да са мислили по проблема и да ме поправят.
    Единствения печеливш ход за пчеларите е да не си продават хубавия восък като суровина, а под формата на бутикови изделия или медицински продукти.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  2. #72
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Единствения печеливш ход за пчеларите е да не си продават хубавия восък като суровина, а под формата на бутикови изделия или медицински продукти.
    Дали всички пчелари имат кунки/ръце за бутикови изделия или акъл/ум за медицински изделия и до колко те ще са медицински?
    Единствено е да го търсят такива лица, като в обявата от преди дни, но както се вижда и там, човека каза, че и двете страни ще са доволни, но цена така и не спомена. Защо? Еми и от прекарването някои остават доволни. Последното може да се приеме за шега. Това, че крайният продукт от восък/500 долара, както бе споменато/ не означава, че восъка ще го изкупят за повече от 15-16 лв/кг.

  3. #73
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    .............
    Следователно, за мен е безсмислено да влагам много усилия в пречистването на моя си восък, както и да го държа и да чакам цена. Заготвителят така или иначе ще го преработва после на общо основание заедно с останалия, затова няма да е склонен да даде повече пари за моя восък. Разходите му по окачествяването на малки партиди ще са повече от евентуалната полза от по-качествен восък.
    Такива едни мисли ми минават през главата и реших да ги споделя, може и други да са мислили по проблема и да ме поправят.
    Четох че църквата прави годишно 17 млн. лв. от църковни свещи... над 100 тона парафинови и над 10 тона восъчни... но си прав това е само един от секторите или бизнесите (свещи) и само той няма как да повлияе на изкупната цена на восъка от пчеларя. Още повече че при нас нещата са и малко изкривени то кое ли не е побългарено....

    Донякъде съм съгласен с теб че е безсмислено да влагаш време и усилия в пречистването на восъка ако става дума да го продаваш на едро понеже нашите търговци така или инъче го взимат (е мърмори че бил много мръсен и веднага ти спира 1-2 кг за това но го купува).
    Но по принцип има смисъл да се постараеш да добиваш качествен восък, дори и да му направиш анализ (разхода не е кои знае колко голям - 45 лв. за трите най-важни показателя) като пазара тук вече не са обиайните търговци на едро - последните години доста хора започнаха да правят свещи, различни мехлеми и т.н. те са склонни да заплатят малко по-висока цена но да получат качество.Основния недостатък е че те не купуват много наведнъж.
    Например - директна продажба от пчелар в Австралия средно цената е около 30-35 долара (според качеството стига и до 50 долара като четох че последните две години 50 долара се налага като минимална цена на дребно) те казват че цената е такава защото пчелите използвали между 3 и 6 кг мед + труда които влагат и че това е скъпа естествена суровина... (макар че повечето казват че е около 8 кг мед=1 кг восък)

    Също има и смисъл и да го задържиш - лично аз восък не продавам, заменям само минимални количества и то само когато ми потрябват основи и си признавам че гледам да дам по тъмния восък а хубавия си го държа... Принципно восъка е като пари в банката... и в даден момент може да те измъкне от някоя непредвидена ситуация (личен опит)
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  4. #74
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    ...директна продажба от пчелар в Австралия...
    Вероятно и фризьорските ни салони си мечтаят за австралийската цена на едно подстригване, ама стандарта тук е друг и цената тук е друга. Важи и за кръчмите и останалите услуги. Пчеларството е дребен отрасъл и според мен повече се подчинява на законите в сферата на услугите, като изключим разни големи пчеларски ферми, но има ли такива у нас? Колкото до восъка - едно кило не съм продал до момента, не е зор, дадох си време да помисля, но нищо не измислих. Иначе е вярно, че е като траен стоков запас за черни дни.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  5. #75
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Единствения печеливш ход за пчеларите е да не си продават хубавия восък като суровина, а под формата на бутикови изделия или медицински продукти.
    Пчелар да прави медицински продукти легално - това и да го видя, няма да го вярвам. Изискванията за такъв вид производство са писани като за големи фармацевтични предприятия, никакъв шанс пчелар да ги изпълнява икономически изгодно. А бутиковите изделия затова са бутикови, а не масови - пазарът им е ограничен и бързо се насища. Който продал нещо - продал, останалите сме масовка и трябва да продаваме масовото количество.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  6. #76
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Пчелар да прави медицински продукти легално - това и да го видя, няма да го вярвам. Изискванията за такъв вид производство са писани като за големи фармацевтични предприятия, никакъв шанс пчелар да ги изпълнява икономически изгодно. А бутиковите изделия затова са бутикови, а не масови - пазарът им е ограничен и бързо се насища. Който продал нещо - продал, останалите сме масовка и трябва да продаваме масовото количество.
    Не преоткривам колелото! Цъкни на линковете и гледай:
    https://www.google.com/search?q=%D0%...x-b-d&safe=off
    https://www.google.com/search?q=%D0%BC%D0%B5%D1%85%D0%BB%D0%B5%D0%BC%D0%B 8+%D0%BE%D1%82+%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%B D+%D0%B2%D0%BE%D1%81%D1%8A%D0%BA&tbm=isch&ved=2ahU KEwju_OfGvJTvAhXbgaQKHdhyCPcQ2-cCegQIABAA&oq=%D0%BC%D0%B5%D1%85%D0%BB%D0%B5%D0%BC %D0%B8+%D0%BE%D1%82+%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B5 %D0%BD+%D0%B2%D0%BE%D1%81%D1%8A%D0%BA&gs_lcp=CgNpb WcQAzoGCAAQBxAeOgQIABAYUMfLEFj5jhFgncURaABwAHgAgAG 4AYgBxRuSAQQwLjI0mAEAoAEBqgELZ3dzLXdpei1pbWfAAQE&s client=img&ei=1q8_YO65O9uDkgXY5aG4Dw&bih=732&biw=1 536&client=firefox-b-d&safe=off
    А като се разходиш по пчеларските базари ще видиш още много неща, които ги няма в нета!
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  7. #77
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Вероятно и фризьорските ни салони си мечтаят за австралийската цена на едно подстригване, ама стандарта тук е друг и цената тук е друга. Важи и за кръчмите и останалите услуги. Пчеларството е дребен отрасъл и според мен повече се подчинява на законите в сферата на услугите, като изключим разни големи пчеларски ферми, но има ли такива у нас? Колкото до восъка - едно кило не съм продал до момента, не е зор, дадох си време да помисля, но нищо не измислих. Иначе е вярно, че е като траен стоков запас за черни дни.
    да, така е стандарта е друг, а и не само... и на мен ми се иска цена на дребно около 30-35 лв. за 1 кг восък (16-18 евро е в ЕС) и примерно ако обявя такава цена поне 50% от пчеларите тук ще почнат да ме бъзикат или най-малкото ще ми се присмеят ...

    За цена на едро то не само тук навсякъде тя е традиционно ниска... и също като меда ако искаме поне някой % повишение първо ще трябва да спрем да шмекеруваме на дребно, след това да започнем да продаваме качество, създаване на име, и не на последно място да спрем да сме просто продавачи на суровина в най-ниския ценови клас... но пак увеличението няма да е драстично както на някой му се иска
    А за още по-голямо съжаление ние нямаме гръб (като съсловна организация) нито имаме някакви правила, да не говорим за колегиалност.... да наложиш определен продукт на пазара на дребно например
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  8. #78
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Цената на восъка е обвързана с цената на основите. Пчеларите не са склонни да плащат повече за основи. Съответно преработвателите и търговците също.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  9. #79
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    да, така е стандарта е друг, а и не само... и на мен ми се иска цена на дребно около 30-35 лв. за 1 кг восък (16-18 евро е в ЕС) и примерно ако обявя такава цена поне 50% от пчеларите тук ще почнат да ме бъзикат или най-малкото ще ми се присмеят ...

    За цена на едро то не само тук навсякъде тя е традиционно ниска... и също като меда ако искаме поне някой % повишение първо ще трябва да спрем да шмекеруваме на дребно, след това да започнем да продаваме качество, създаване на име, и не на последно място да спрем да сме просто продавачи на суровина в най-ниския ценови клас... но пак увеличението няма да е драстично както на някой му се иска
    А за още по-голямо съжаление ние нямаме гръб (като съсловна организация) нито имаме някакви правила, да не говорим за колегиалност.... да наложиш определен продукт на пазара на дребно например
    Добре де, защо не кажеш една цена на меда която смяташ за реална, на восъка, на прополиса и всички да го кажем - толкова ще бъде. А не аз да се мъча да продавам меда на 10 лева, а други колеги, забили петите като магарета на мост и не та не - 8 лева. Знаете, че много от цените на други продукти вървяха наравно с меда, че и по - малко, а сега са къде, къде нагоре. Та, май ние сами сме си виновни, че за къртовския труд който полагаме, получаваме стотинки.

  10. #80
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Съответно преработвателите и търговците също.
    Ами Да, изкуствени заместители-Бол.

 

 
Страница 8 от 9 ПърваПърва ... 6789 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •