Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 9 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 85
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    е каже де и аз нямам намерение да споря ...
    Ами най-малкото, защото, така или иначе произвеждания от тях восък е физиологичен процес.

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    Ако трябва да отговаря на всички изисквания на обявата на човека то може и да се смята и по следния начин - за 1 кг восък пчелите изразходват 8 кг пчелен мед.. 8 кг мед х цена на меда = цена на 1 кг восък....
    Всичко е много относително. Аз добивам предимно акациев, липов и ливаден мед. Продавам само на дребно на средна цена 10 лв. Някой колега с рапицова и слънчогледова паша, който продава на едро, цената ще е, предполагам, 2 пъти по-ниска.Ако формираме цена на восъка по тоз начин, се получава разлика от 40лв.А цената на която се купува восъка, е почти 3 пъти по-ниска само от тази разлика.

  3. #13
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Ами най-малкото, защото, така или иначе произвеждания от тях восък е физиологичен процес.
    Това си е така, но все пак неразделна част от този процес е и храненето т.е. са взаимносвързани.... не мисля че тук може да има някакъв спор

    Дано не се засегне някой - но чисто икономически пчеларите (бизнесмени) би следвало да са наясно кое колко им струва като себестойност. Дали е по-изгодно примерно за восък или мед -например изконсумирания мед за 1 кг восък сваля с около 2% средния добив на мед на дадено семейство, но това мисля е залитане встрани от темата и повод за разни реплики и т.н. защото си е доста относително и всяка теза може да е вярна...


    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Всичко е много относително. Аз добивам предимно акациев, липов и ливаден мед. Продавам само на дребно на средна цена 10 лв. Някой колега с рапицова и слънчогледова паша, който продава на едро, цената ще е, предполагам, 2 пъти по-ниска.Ако формираме цена на восъка по тоз начин, се получава разлика от 40лв.А цената на която се купува восъка, е почти 3 пъти по-ниска само от тази разлика.
    Така е относително е, и за всеки може да е различно и пак се опира до себестойност. Отделно пазарна цена, цена на международния пазар, качество, вид и т.н. и т.н. може да пишем много.
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    Това си е така, но все пак неразделна част от този процес е и храненето т.е. са взаимносвързани.... не мисля че тук може да има някакъв спор
    Като писах физиология, имах предвид това, че дали пчеларя усвоява восъка или не, то той се произвежда от пчелите. С две думи няма как да ги накараме да правят по-малко восък, за да консумират по-малко храна. От което следва, че не е редно да се калкулира стойността на консумираната храна ( или не на 100%) във формирането на цената на восъка.

    ПП има технология, с която може да се преустанови/намали производството на восък, но това е по-скоро изключение и вероятно единици я практикуват.

  5. #15
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Като писах физиология, имах предвид това, че дали пчеларя усвоява восъка или не, то той се произвежда от пчелите. С две думи няма как да ги накараме да правят по-малко восък, за да консумират по-малко храна. От което следва, че не е редно да се калкулира стойността на консумираната храна ( или не на 100%) във формирането на цената на восъка.

    ПП има технология, с която може да се преустанови/намали производството на восък, но това е по-скоро изключение и вероятно единици я практикуват.
    На мен лично винаги ми е било интересно (кой) как си формира цената - в случая цена на пчелния восък .... за съжаление повечето казват - ами в момента изкупуват на цена 8 лв/кг и това е малко , искам 15 лв./кг .... добре, но как се определят тези цифри... ако е търговец на восък може да се каже че примерно има някаква база - цената която купувача дава и т.н. Но има и други купувачи примерно други пчелари ....
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    А не се чуди чак толкова. Цената всеки си я определя според акъла. Но в крайна сметка взима толкова до колкото успее да се докопа.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  7. #17
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.08.2018
    Мнения
    208
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    А не се чуди чак толкова. Цената всеки си я определя според акъла. Но в крайна сметка взима толкова до колкото успее да се докопа.
    Десет лв. или десет основи ДБ с доплащане по 20 ст. на основа за кило восък. Не ги интересува цвета, но на шест места изкупуват и цените на всичките еднакви. Най- много 4-5 кила да изкарам на година. Съседния град е на 25 лв. гориво. Давам го, зер не мога да си направя правилна калкулация....знам ли ти.

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от Алексиев Виж публикацията
    Десет лв. или десет основи ДБ с доплащане по 20 ст. на основа за кило восък. Не ги интересува цвета, но на шест места изкупуват и цените на всичките еднакви. Най- много 4-5 кила да изкарам на година. Съседния град е на 25 лв. гориво. Давам го, зер не мога да си направя правилна калкулация....знам ли ти.
    Какви са тези основи??

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Аз мисля, че да получи добра цена ,без значение какво произвежда човек, най-важно е , да продава на крайния потребител , или да затвори цикъла, което е долу-горе едно и също.

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    А не се чуди чак толкова. Цената всеки си я определя според акъла. Но в крайна сметка взима толкова до колкото успее да се докопа.

    Аз се чудя восъка да ли влияе на себестойноста на меда?Аз имам восък от забранени кошери по закон.Според теб да ли трябва да му вдигна цената Бат Тянко?Все пак е забранена стока.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

 

 
Страница 2 от 9 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •