Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 40
  1. #21
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от georgi rumenov Виж публикацията
    Да не забравите да качите резултатите тук, ако може със снимки още по добре, ще чакаме!
    Свършихме днеска замисленото с колегата Valaz. Чак снимки не сме правили, нямаше да са съдържателни - освен, че бях с колата, забравих да взема и ракия, като тръгвах. То само на бира за снимки ли е? Колкото до резултата - моята троптина пуска около 20% от теглото си восък с хубав жълт цвят. Много бях изненадан, защото досега си мислех, че парната ми топилка добре го изважда. Освен това троптината не беше сушена - колкото е изсъхнала, стоейки в чувал в хладилната камера. На база изсушена троптина процентът ще е по-голям. На едно зареждане на контейнера излизаше по около 0,8 кг восък. За три часа добихме 4-5 килограма от първите две торби, после оставих колегата да се бори сам с основното количество - вече бях видял каквото ме интересуваше. За моите нужди машинката ще се изплати - в камерата ме чакат над 1000 пити за стопяване. Може колегата да напише повече подробности, от мен толкова, дано съм бил полезен.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  2. #22
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Аз направих опит да претопя троптината до края на деня, но не успях. Наложи се да продължа на следващия ден. Имаше един или два чувала с по-влажна троптина. Те изискват повече време, за да може восъка да потече и да се изцеди добре. На следващия ден, водата в топилката бе изстинала и се наложи да я подгрея отново. При 2000 вата нагревател и около 15 литра вода, това отнема около час. Ако човек желае да извади максималното количество восък, трябва да е търпелив и да чака до пълното изцеждане на заредената восъчна суровина. През късния следобед на втория ден, аз приключих и измерих добития восък - 17.5 кг заедно с пластмасовата кофа. Така, чистия восък трябва да е не по-малко от 16 кг. Най-много ме впечатли светлия цвят на добития восък, почти като восък от строителна рамка. Побликувам снимка на восъка.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри viber_image_2021-01-25_07-40-44.jpg‎  

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Познавам колегата Васил Лазаров и смея да твърдя, че всяка една написана информация от него е вярна и задължително проверена.
    Мога да му предложа електронна везна на Datecs DP-15, за да не се мъчи с тона кантарче.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Вече и аз го познавам - хубав човек и благодаря за хубавата снимка. Иначе работа по пчеларски - два дни труд, разход на ток, бензин за колата, амортизация на техниката, аз закарах палето с троптината - всичко за 16 кг восък. А трябва и второ претопяване да му се прави - още труд и разходи.
    Този пост е редактиран от agro; 25.01.2021 в 21:11.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  5. #25
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    - всичко за 16 кг восък.
    А информацията която получи,за без пари ли е?
    Е,и аз получих потвърждение за това,което пише в книгите.Демек,колко восък има в троптината.
    Благодаря!

  6. #26
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Все пак е интересно да се знае, диаметър и височина на перфорираното казанче, както и габаритите на пресата.

  7. #27
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    А информацията която получи,за без пари ли е?
    Е,и аз получих потвърждение за това,което пише в книгите.Демек,колко восък има в троптината.
    Благодаря!

    И какво пише в книгите за това?Защото аз не съм съгласен с тях напоследък...
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  8. #28
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    И какво пише в книгите за това?Защото аз не съм съгласен с тях напоследък...
    И Слави 13 не е съгласен, ама никой не му ги цитира!

  9. #29
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Цитат Първоначално публикувано от zapstojan Виж публикацията
    Все пак е интересно да се знае, диаметър и височина на перфорираното казанче, както и габаритите на пресата.
    Перфорирано казанче - диаметър 27.5 см до 28 см, височина отвътре - 43 см. Височина отвън - 46см.

  10. #30
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Дойде ми идея за друго допълнително приложение на восъкотопилката - за студено пресоване на восъчни разпечатки и отделяне на остатъците от мед от тях. Не съм се сетил да го изпробвам, но няма причина да не стане.

 

 
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •