Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 15 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 144
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    16.01.2020
    Мнения
    24

    КООПЕРАЦИЯ МЕЖДУ СРЕДСТВА И ЗНАНИЯ

    Здравейте,

    тази сутрин се събудих и се замислих за изчезването на пчелите. След това за отглеждането им и т.н. Преди да продължа искам да кажа, че моят единствен допир до пчелите са около 10 ужилвания през живота ми. Баща ми е дори алергичен към такива ужилвания.
    Моята работа е в тотално друга област (ИТ най-общо казано), но разгледах днес istinskimed.bg и фирмата, която поддържа софтуер и хардуер. Идеята ми хареса(адмирации за тях), но ми се струва, че липсва обем. Не разбирам от пчели(и всички неща свързани с тях). Гледал съм цените на мед и т.н. по магазините, но това не е точен критерий. Та мисля си следното:
    1. Биха ли се намерили 1, 2, 3 човека за кооперация при която аз финансирам на 100% начинанието, а те с ръце и знания движат нещата и накрая делим равно и т.н. Търся бизнес партньори, а не служители. Моето участие е основно финансово.
    2. Бих искал да е голямо (нямам идея какво е голямо, но трябва да е в размер и ниво, че всички хора които са замесени да получават достатъчно за да се чувстват част от смислен проект и живят хубаво).
    3. Става дума за изключително чиста продукция. Не се използва нищо вредно за пчелите и хората и не се търси преизпълнение на петилетката.
    4. Има ли как начинанието да е свързано с устойчиво увеличване на популацията на пчелите в района. Какво трябва ДА НЕ правим?
    5. Без посредници. Не харесвам хората, които купуват на цена унижаваща производителя и продават на цена унижаваща купувача.

    Написаното по-горе е просто идея и всички отзиви ЗА/ПРОТИВ, псувни, похвали и т.н. са добре дошли.

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Мен ме брой към хвалещите! Поздрави и успех!
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  3. #3
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от kivanov Виж публикацията
    Здравейте,

    тази сутрин се събудих и се замислих за изчезването на пчелите. След това за отглеждането им и т.н. Преди да продължа искам да кажа, че моят единствен допир до пчелите са около 10 ужилвания през живота ми. Баща ми е дори алергичен към такива ужилвания.
    Моята работа е в тотално друга област (ИТ най-общо казано), но разгледах днес istinskimed.bg и фирмата, която поддържа софтуер и хардуер. Идеята ми хареса(адмирации за тях), но ми се струва, че липсва обем. Не разбирам от пчели(и всички неща свързани с тях). Гледал съм цените на мед и т.н. по магазините, но това не е точен критерий. Та мисля си следното:
    1. Биха ли се намерили 1, 2, 3 човека за кооперация при която аз финансирам на 100% начинанието, а те с ръце и знания движат нещата и накрая делим равно и т.н. Търся бизнес партньори, а не служители. Моето участие е основно финансово.
    2. Бих искал да е голямо (нямам идея какво е голямо, но трябва да е в размер и ниво, че всички хора които са замесени да получават достатъчно за да се чувстват част от смислен проект и живят хубаво).
    3. Става дума за изключително чиста продукция. Не се използва нищо вредно за пчелите и хората и не се търси преизпълнение на петилетката.
    4. Има ли как начинанието да е свързано с устойчиво увеличване на популацията на пчелите в района. Какво трябва ДА НЕ правим?
    5. Без посредници. Не харесвам хората, които купуват на цена унижаваща производителя и продават на цена унижаваща купувача.

    Написаното по-горе е просто идея и всички отзиви ЗА/ПРОТИВ, псувни, похвали и т.н. са добре дошли.
    Аз имам една загадка: - както разбрах от Вас финансите, а от нас/мен останалото и делим. Та, ще са ми необходими един тон захар от Вас. От мен работата по пчелина и накрая годината сушева като тази която мина и мед - ниц. В случая какво делим?

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Не... Няма да се получи нищо свястно и хубаво. Виждам нещата единствено негативно.Ще се окажеш в положението на поредния търтей, живеещ на гърба на истинския носител на познанието и истинския работник-роб. Във всички случаи ти ще поръчваш музиката, щото ще я плащаш и онези другите ще ги прекарваш тънко-тънко. Ще си навлечеш тежка карма бе човеко!

    Разбирам да си поне информационно ангажиран с пчелите в поколенията преди теб - баща, дядо, вуйчо, чичо,-или пък да имаш поне няколко години образование или стаж по пчеларство... Тогава ще бъдеш поне малко присъщо ангажиран, заинтересован и обичащ пчелите. Без любов към пчелите, без себеотдаване поне малко,нищо няма да стане! Забрави за идеята, ще сбъркаш! Законите на парите не правят пчеларство и дейност около него, то изисква преди всичко любов!

  5. #5
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Друга загадка: От Вас един тон захар, а от мен работата по пчелина. Годината този път е добра, че и много добра. Изкарвам два тона мед. В случая какво делим?

  6. #6
    Автор
    Регистриран
    03.02.2019
    Мнения
    191
    Пчеларски район
    с. Варвара, обл. Пазарджик
    Чиста продукция, донякъде се припокрива с понятието био, което всъщност означава поне два пъти по малък добив от конвенционалното пчеларство. Най-много био пчелари има в плевенска област, въпреки че там основно е интензивно земеделие, но дори те изкарват например при добра година двайсетина кг мед от кошер, в сравенение с конвенционалните пчелари от същата област - около 40 кг. Ако обаче пчелинът е на съвсем чисто място някъде по балканите, добивите може и да паднат до десетина кг от кошер. Цените на едро не са много по-различни, на дребно има смисъл, но тук вече стои въпросът с намирането на пазар.

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    Не... Няма да се получи нищо свястно и хубаво. Виждам нещата единствено негативно.Ще се окажеш в положението на поредния търтей, живеещ на гърба на истинския носител на познанието и истинския работник-роб. Във всички случаи ти ще поръчваш музиката, щото ще я плащаш и онези другите ще ги прекарваш тънко-тънко. Ще си навлечеш тежка карма бе човеко!

    .......!
    Разсипа Startup идеята!

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    16.01.2020
    Мнения
    24
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Мен ме брой към хвалещите! Поздрави и успех!
    Добро начало

    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Аз имам една загадка: - както разбрах от Вас финансите, а от нас/мен останалото и делим. Та, ще са ми необходими един тон захар от Вас. От мен работата по пчелина и накрая годината сушева като тази която мина и мед - ниц. В случая какво делим?
    0 / 2 = 0
    Аз през тази година съм -X пари, а ти -X време. И двамата сме +Опит

    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Друга загадка: От Вас един тон захар, а от мен работата по пчелина. Годината този път е добра, че и много добра. Изкарвам два тона мед. В случая какво делим?
    2 / 2 = 1
    На мен ми се иска хората, които работят да получават заплата и накрая идва деленето на печалба/дивидент.

    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    Не... Няма да се получи нищо свястно и хубаво. Виждам нещата единствено негативно.Ще се окажеш в положението на поредния търтей, живеещ на гърба на истинския носител на познанието и истинския работник-роб. Във всички случаи ти ще поръчваш музиката, щото ще я плащаш и онези другите ще ги прекарваш тънко-тънко. Ще си навлечеш тежка карма бе човеко!

    Разбирам да си поне информационно ангажиран с пчелите в поколенията преди теб - баща, дядо, вуйчо, чичо,-или пък да имаш поне няколко години образование или стаж по пчеларство... Тогава ще бъдеш поне малко присъщо ангажиран, заинтересован и обичащ пчелите. Без любов към пчелите, без себеотдаване поне малко,нищо няма да стане! Забрави за идеята, ще сбъркаш! Законите на парите не правят пчеларство и дейност около него, то изисква преди всичко любов!
    Иска се любов за да направиш деца. За да отглеждаш пчелни семейства и да произвеждаш мед (сигурно има точна дума за това) се искат знания, майсторлък, сръчност и финанси.
    Така работят инвестициите. Аз придобивам X% от компанията за сумата от Y пари, тоест тези Y пари са налични за ползване. Аз и другите акционери(тези 1, 2, 3 и т.н. човека, които доприсанят със знанията си) решаваме как ще се използват и каква ни е целта.
    Решаваме:
    10% за заплати например.
    50% за производството
    20% маркетинг
    20% друго
    Идва краят на годината и виждаме, че сме изкарали Y пари и решаваме, че 50% ще реинвестираме, а другите 50% ще си раздадем като дивидент според участието в дружеството.

    Моето мислене не е експлоататорско. Така се инвестира в ИТ бизнес(или поне много много близко) (1 кръг) и мисля, че е доста честно и подходящо и в случая.

    Цитат Първоначално публикувано от Filyov Виж публикацията
    Чиста продукция, донякъде се припокрива с понятието био, което всъщност означава поне два пъти по малък добив от конвенционалното пчеларство. Най-много био пчелари има в плевенска област, въпреки че там основно е интензивно земеделие, но дори те изкарват например при добра година двайсетина кг мед, в сравенение с конвенционалните пчелари от същата област - около 40 кг. Ако обаче пчелинът е на съвсем чисто място някъде по балканите, добивите може и да паднат до десетина кг. Цените на едро не са много по-различни, на дребно има смисъл, но тук вече стои въпросът с намирането на пазар.
    На едро няма да продаваме. Медът е луксозен продукт и не може да се продава като кисело мляко или картофи. Идеята е да се продава точния продукт на точните хора. Тук разбира се отиват онези 20% маркетинг разходи.

    Продажбата на едро е най-лесното, но и най-прецакващото производителя. Никога не бих правил бизнес, в който трябва да нахраня посредниците. Смятам, че ако някой ще купи мед за 20лв. кг, то искам нашата кооперация да прибере 20лв - 5лв рекалама и доставка = 15лв например.

    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Разсипа Startup идеята!
    За Startup идеята и подхода се изискват 3 неща:
    1. Знания
    2. Инвеститор
    3. Топки

    Е и съзнанието, че може да е провал.

  9. #9
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.07.2016
    Мнения
    207
    Пчеларски район
    Любимец
    Учителката води децата в зоологическата градина.
    - Ето, деца, това тук, с големите уши е слон... Това, с дългата шия - жираф...
    Класът стига до клетката с маймуните.
    - Програмисти! Програмисти! - радват се децата.
    - Защо ги наричате така? - чуди се учителката.
    - Ами, защото очичките им са червенички, а задниците им - в мазоли...

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    16.01.2020
    Мнения
    24
    Цитат Първоначално публикувано от ndm Виж публикацията
    Учителката води децата в зоологическата градина.
    - Ето, деца, това тук, с големите уши е слон... Това, с дългата шия - жираф...
    Класът стига до клетката с маймуните.
    - Програмисти! Програмисти! - радват се децата.
    - Защо ги наричате така? - чуди се учителката.
    - Ами, защото очичките им са червенички, а задниците им - в мазоли...
    Още не ме е срам, че съм програмист

    Бюджет 60 000лв.
    Решаваме, че сме 3 (аз + 2) човека. Ще си сложим заплати по 700лв брутно, защото предполагам, че това няма да е пълен работен ден. Аз няма да вземам заплата, но срещу това бих получил по-висок процент.

    Например за 1 година:
    33% получавам заради инвестицията.
    66% за останалите 2ма, ако не вземат заплата, ако вземат заплата ще получат по 28%, а аз ще имам още 11%

    1. Заплати: 20000лв.
    2. Наем на парцел: 3000лв. на година?
    3. Кошери + необходимите неща: 20000лв - нямам идея колко са, но като гледам цените за тези пари ще искам и аз да живея В тях.
    4. Реклама: 10000лв - напълно достатъчни за да стигнем точната аудитория
    5. Друго: 7000лв (лаборатория, опаковане и т.н.)

    Нямам идея какво може да се изкара от такава инвестиция. Тук вие ще кажете за да мога да нарисувам картинката.

    Накрая на първата година приемаме, че сме изкарали 10000лв и това ще е печалба, защото инвестицията е покрила разходите.
    Решаваме, че ще вложим в бизнеса 5000лв и другите 5000лв ще разделим като дивидент.
    Тези 5000 ще разделим според процентите.

    На мен това ми се струва доста честно. Това е изключително кръчмарка сметка. Разбира се ще трябват помещения и т.н., но искам да покажа как си го представям аз.

 

 
Страница 1 от 15 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •