Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 144

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    16.01.2020
    Мнения
    24

    КООПЕРАЦИЯ МЕЖДУ СРЕДСТВА И ЗНАНИЯ

    Здравейте,

    тази сутрин се събудих и се замислих за изчезването на пчелите. След това за отглеждането им и т.н. Преди да продължа искам да кажа, че моят единствен допир до пчелите са около 10 ужилвания през живота ми. Баща ми е дори алергичен към такива ужилвания.
    Моята работа е в тотално друга област (ИТ най-общо казано), но разгледах днес istinskimed.bg и фирмата, която поддържа софтуер и хардуер. Идеята ми хареса(адмирации за тях), но ми се струва, че липсва обем. Не разбирам от пчели(и всички неща свързани с тях). Гледал съм цените на мед и т.н. по магазините, но това не е точен критерий. Та мисля си следното:
    1. Биха ли се намерили 1, 2, 3 човека за кооперация при която аз финансирам на 100% начинанието, а те с ръце и знания движат нещата и накрая делим равно и т.н. Търся бизнес партньори, а не служители. Моето участие е основно финансово.
    2. Бих искал да е голямо (нямам идея какво е голямо, но трябва да е в размер и ниво, че всички хора които са замесени да получават достатъчно за да се чувстват част от смислен проект и живят хубаво).
    3. Става дума за изключително чиста продукция. Не се използва нищо вредно за пчелите и хората и не се търси преизпълнение на петилетката.
    4. Има ли как начинанието да е свързано с устойчиво увеличване на популацията на пчелите в района. Какво трябва ДА НЕ правим?
    5. Без посредници. Не харесвам хората, които купуват на цена унижаваща производителя и продават на цена унижаваща купувача.

    Написаното по-горе е просто идея и всички отзиви ЗА/ПРОТИВ, псувни, похвали и т.н. са добре дошли.

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Мен ме брой към хвалещите! Поздрави и успех!
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    16.01.2020
    Мнения
    24
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Мен ме брой към хвалещите! Поздрави и успех!
    Добро начало

    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Аз имам една загадка: - както разбрах от Вас финансите, а от нас/мен останалото и делим. Та, ще са ми необходими един тон захар от Вас. От мен работата по пчелина и накрая годината сушева като тази която мина и мед - ниц. В случая какво делим?
    0 / 2 = 0
    Аз през тази година съм -X пари, а ти -X време. И двамата сме +Опит

    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Друга загадка: От Вас един тон захар, а от мен работата по пчелина. Годината този път е добра, че и много добра. Изкарвам два тона мед. В случая какво делим?
    2 / 2 = 1
    На мен ми се иска хората, които работят да получават заплата и накрая идва деленето на печалба/дивидент.

    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    Не... Няма да се получи нищо свястно и хубаво. Виждам нещата единствено негативно.Ще се окажеш в положението на поредния търтей, живеещ на гърба на истинския носител на познанието и истинския работник-роб. Във всички случаи ти ще поръчваш музиката, щото ще я плащаш и онези другите ще ги прекарваш тънко-тънко. Ще си навлечеш тежка карма бе човеко!

    Разбирам да си поне информационно ангажиран с пчелите в поколенията преди теб - баща, дядо, вуйчо, чичо,-или пък да имаш поне няколко години образование или стаж по пчеларство... Тогава ще бъдеш поне малко присъщо ангажиран, заинтересован и обичащ пчелите. Без любов към пчелите, без себеотдаване поне малко,нищо няма да стане! Забрави за идеята, ще сбъркаш! Законите на парите не правят пчеларство и дейност около него, то изисква преди всичко любов!
    Иска се любов за да направиш деца. За да отглеждаш пчелни семейства и да произвеждаш мед (сигурно има точна дума за това) се искат знания, майсторлък, сръчност и финанси.
    Така работят инвестициите. Аз придобивам X% от компанията за сумата от Y пари, тоест тези Y пари са налични за ползване. Аз и другите акционери(тези 1, 2, 3 и т.н. човека, които доприсанят със знанията си) решаваме как ще се използват и каква ни е целта.
    Решаваме:
    10% за заплати например.
    50% за производството
    20% маркетинг
    20% друго
    Идва краят на годината и виждаме, че сме изкарали Y пари и решаваме, че 50% ще реинвестираме, а другите 50% ще си раздадем като дивидент според участието в дружеството.

    Моето мислене не е експлоататорско. Така се инвестира в ИТ бизнес(или поне много много близко) (1 кръг) и мисля, че е доста честно и подходящо и в случая.

    Цитат Първоначално публикувано от Filyov Виж публикацията
    Чиста продукция, донякъде се припокрива с понятието био, което всъщност означава поне два пъти по малък добив от конвенционалното пчеларство. Най-много био пчелари има в плевенска област, въпреки че там основно е интензивно земеделие, но дори те изкарват например при добра година двайсетина кг мед, в сравенение с конвенционалните пчелари от същата област - около 40 кг. Ако обаче пчелинът е на съвсем чисто място някъде по балканите, добивите може и да паднат до десетина кг. Цените на едро не са много по-различни, на дребно има смисъл, но тук вече стои въпросът с намирането на пазар.
    На едро няма да продаваме. Медът е луксозен продукт и не може да се продава като кисело мляко или картофи. Идеята е да се продава точния продукт на точните хора. Тук разбира се отиват онези 20% маркетинг разходи.

    Продажбата на едро е най-лесното, но и най-прецакващото производителя. Никога не бих правил бизнес, в който трябва да нахраня посредниците. Смятам, че ако някой ще купи мед за 20лв. кг, то искам нашата кооперация да прибере 20лв - 5лв рекалама и доставка = 15лв например.

    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Разсипа Startup идеята!
    За Startup идеята и подхода се изискват 3 неща:
    1. Знания
    2. Инвеститор
    3. Топки

    Е и съзнанието, че може да е провал.

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.07.2016
    Мнения
    207
    Пчеларски район
    Любимец
    Учителката води децата в зоологическата градина.
    - Ето, деца, това тук, с големите уши е слон... Това, с дългата шия - жираф...
    Класът стига до клетката с маймуните.
    - Програмисти! Програмисти! - радват се децата.
    - Защо ги наричате така? - чуди се учителката.
    - Ами, защото очичките им са червенички, а задниците им - в мазоли...

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    16.01.2020
    Мнения
    24
    Цитат Първоначално публикувано от ndm Виж публикацията
    Учителката води децата в зоологическата градина.
    - Ето, деца, това тук, с големите уши е слон... Това, с дългата шия - жираф...
    Класът стига до клетката с маймуните.
    - Програмисти! Програмисти! - радват се децата.
    - Защо ги наричате така? - чуди се учителката.
    - Ами, защото очичките им са червенички, а задниците им - в мазоли...
    Още не ме е срам, че съм програмист

    Бюджет 60 000лв.
    Решаваме, че сме 3 (аз + 2) човека. Ще си сложим заплати по 700лв брутно, защото предполагам, че това няма да е пълен работен ден. Аз няма да вземам заплата, но срещу това бих получил по-висок процент.

    Например за 1 година:
    33% получавам заради инвестицията.
    66% за останалите 2ма, ако не вземат заплата, ако вземат заплата ще получат по 28%, а аз ще имам още 11%

    1. Заплати: 20000лв.
    2. Наем на парцел: 3000лв. на година?
    3. Кошери + необходимите неща: 20000лв - нямам идея колко са, но като гледам цените за тези пари ще искам и аз да живея В тях.
    4. Реклама: 10000лв - напълно достатъчни за да стигнем точната аудитория
    5. Друго: 7000лв (лаборатория, опаковане и т.н.)

    Нямам идея какво може да се изкара от такава инвестиция. Тук вие ще кажете за да мога да нарисувам картинката.

    Накрая на първата година приемаме, че сме изкарали 10000лв и това ще е печалба, защото инвестицията е покрила разходите.
    Решаваме, че ще вложим в бизнеса 5000лв и другите 5000лв ще разделим като дивидент.
    Тези 5000 ще разделим според процентите.

    На мен това ми се струва доста честно. Това е изключително кръчмарка сметка. Разбира се ще трябват помещения и т.н., но искам да покажа как си го представям аз.

  6. #6
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.07.2016
    Мнения
    207
    Пчеларски район
    Любимец
    В бизнес плана ти липсва перото за стоте коча, въпреки че става въпрос за пчели то е много важно. Ако го включиш може да намериш съмишленици от клетката.

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    По точка 3 може да утроиш инвестицията. За 20000 лв. може да се купят около 100 семейства с кошерите в момента което е крайно недостатъчно за издръжка на 3-ма човека, както и малко като обем на работа за двама. Прибави и транспортни разходи едни 3000 лв. ако сметнем че се купува само гориво и всеки си използва личния автомобил.

  8. #8
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Предложението е по скоро от типа на бизнес ангелите и като идея за бизнес е добро начало но има доста да се поработи върху него.
    Поздравления за предложенито много рядко се намират инвеститори които да вложат пари в един считан за рисков и неатрактивен бизнес....
    Надявам се да се намерят точните хора а не от типа да му вземем паричките на тоя'...
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от kivanov Виж публикацията
    Добро начало

    ......,.......,.......


    За Startup идеята и подхода се изискват 3 неща:
    1. Знания
    2. Инвеститор
    3. Топки

    Е и съзнанието, че може да е провал.
    Така е. В случая, разликата/новото може да дойде само от маркетинга. За да се получи, ще трябва да се наеме спец в материята. Този бюджет е ключов, но и най-непредвидим. И още...
    Дано да намериш правилните хора! Някой трябва да посмята, колко трябва да бъдат "Y парите", за да има смисъл.

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    16.01.2020
    Мнения
    24
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Така е. В случая, разликата/новото може да дойде само от маркетинга. За да се получи, ще трябва да се наеме спец в материята. Този бюджет е ключов, но и най-непредвидим. И още...
    Дано да намериш правилните хора! Някой трябва да посмята, колко трябва да бъдат "Y парите", за да има смисъл.
    Трябва да събера данните от всички хора. Аз не искам да бъда експлоататор, а да намеря топ хора, които имат нужда от финансиране и маркетинг (тук имам страхотни контакти, а да не говорим, че познавам огромна част от тия с червените очи и проблемния задник и много от тях са луди на тема БИО) за да развият бизнес.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •