Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 6 от 15 ПърваПърва ... 45678 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 51 до 60 от общо 144
  1. #51
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,026
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от kivanov Виж публикацията
    Вие сте в грешка. Разбира се, че ако Вашият труд (и знания) струва Х пари и аз добавя същата сума то ще е 1:1 разделянето, НО ако аз добавя 5 пъти повече? Аз искам да вложа 50000лв в комбина с хора, които ще добавят труд и хъс на стойност 50000лв. Разбира се, че ако вие сте 5 човека, а аз 1 ще разделим 50% за мен, а за вас по 10%. Всичко е договорка, но в никакъв случай 8 часа на слънцето не могат да са довод в бизнес преговори. Разбира се, че ще кажа "Ами моите 50-100 000лв са по-ценни, защото ще намеря някой и ще го тренирам". Спор винаги може да има. Идеята е всеки влага според желанието за участие и получава такъв процент и след това спрямо този процент търпи риск/позитиви/негативи. Ако си купя имот и го отдавам под наем рискът е 0, но и възвращаемостта е 5-6%. Когато се инвестира в производство на мед има риск да се загуби всичко, но и очакваната печалба ще е по-голяма.
    Да в грешка съм, че си загубих времето с Вашите поне за момента недоизяснени идеи. Имате нещо в главата, но самия Вие не сте си го обработили за Вас, камо ли за нас.

  2. #52
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Цитат Първоначално публикувано от kivanov Виж публикацията
    Не искам да съм прекупвач, но...



    Аз не искам да ставам пчелар. Аз съм инвеститор, който иска да направи пчеларите богати благодарение на техните знания и моите знания (доставки, маркетинг, клиенти и т.н.). Симбиоза. Аз търся хора, които искат да се развиват, а не могат, защото нямат средства.
    Хора, които искат да се развиват намират начин. Хора, които искат да се развиват, но не могат-намират оправдания! Искаш да инвестираш в пчели? Защо ли ми напомнящ за един друг, многоуважаван от мен колега, който се опитваше няколко години да ни убеди, че за всичко е виновна родната народопсихология? Както и да е първо трябва да направиш някаква пчеларска организация. Другото само ще се нареди......................................
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  3. #53
    Наблюдател
    Регистриран
    16.01.2020
    Мнения
    24
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    За целта въобще не е нужно да правиш инвестиция в пчелин, защото според горния коментар целта ти е чиста търговия. Ми просто, правиш си фирма, наемаш склад, изкупуваш мед, правиш анализи и го продаваш, така даже няма да се налага да делиш печалба и всички пчелари ще са доволни, ако им даваш заслужена цена. И ти си мислиш, че си открил топлата вода, ехе-хе-хе-хе... И точно там ще сбъркаш, в реализация де, щото акулите там са много, врели са, кипели са и се ядат една друга. Не си мисли, че ще ти дадат парче от баницата. В един момент, ако започнеш да подбиваш изкупна цена, ще си имаш достапроблеми с другите изкупачи, обществена тайна е, че в България съществува необявен картел в тази пазарна ниша.

    Пък и между другото, тъй като заглавието на темата е КООПЕРАЦИЯ, запознат ли си със закона за кооперациите? Така както първоначално представяш нещата, си мисля, че си дълбоко некомпетентен или пък формата на организацията пред държавата ще има друго определение?
    1. Кооперацията е сдружение на физически лица с променлив капитал и с променлив брой членове, които чрез взаимопомощ и сътрудничество осъществяват дейност за задоволяване на техни икономически, социални и културни интереси. Създават се от многобройни икономически слаби субекти с цел успешно конкуриране на едрия капитал. Wiki Нека да го наречем ООД за да не звучи така гръмко.

    В крайна сметка, ако искам да ми е лесно ще съм прекупвач, но ако ще изкарам 10 000лв на година в/у гърба на някой (на този дето му дадох 10лв, а ще продам за 20лв) ... ми не ме кефи. Или ще заработя с него заедно 50 000 на година или ще си натискам клавишите и тия 10 000 ще ги заработя по-лежерно и по-бързо отколкото ще пакетират и продадат 1 тон мед.

    2. Аз искам затворен цикъл от производство до продажба за да може пчеларя да получи повече пари отколкото ще получи от прекупвача и защото знае, че освен парите има дългосрочен бизнес.

    Приемаме, че имам страхотната идея с изполването на Machine Learning мога да предположа какви ще са добивите всяка година. За да го направя имам нужда от хардуер (сървъри и т.н.), данни (времето и т.н.), средни добиви и т.н. но всичко това струва пари. Тоест имам супер идея и мога да я направя в гаража като ползвам лаптопа си и събера всички данни от някакъв ексел, но това няма да е готово за реална употреба и винаги нещо ще липсва. Идва обаче инвеститор и ми дава 1 000 000 долара да наема още няколко мозъка и да наема топ сървъри (да смятат бързо) и всички имаме общата цел да направим нещо много добро. Готово е. Продаваме го и фирмата е оценена на 50 000 000 долара, аз имам моите 5%, които са 2 500 000 и съм щастлив, а ако бях в гаража...?

  4. #54
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    kivanov,

    Нали знаеш приказката за онзи дето отишъл да продава яйца с кошницата, окачена на тояга на рамото му? А ако си много млад и не я знаеш, питай чичко Гугъл, барем я има там.

    Не можа ли да разбреш онова, което и аз и колегите се опитваме да ти кажем. а именно, че трудът на пчеларя е безценен и никой не може да му поставя, каквато и да е цена? Пък неслучайно опрашването в САЩ е по 150 долара на парче и то на всяка нива и от всеки земеделец. Ти смятай, както си искаш, но това е цената в САЩ само за опрашване, отделно хамериканеца може да получи от пчелите още цели шест продукта. У нас за опрашване никой не плаща, а сега де... Аз, примерно, вадя само три продукта от пчелите си, но като знам, как съм ги извадил, като знам, че съм вложил душата си /труда майната му/, мерака си, ентусиазма си, труда и ентусиазма на най-близките ми, хм... Мислиш си, че пчеларя внася само труд, о боже... И представа си нямаш, какво изпитание на психиката и каляване на волята са пчелите... И всичко това години наред...

    Абе пчеларството няма ценаи никой не може да я даде, щото ако го направи ще е твърде условно и абсолютно без основание!

  5. #55
    Наблюдател
    Регистриран
    16.01.2020
    Мнения
    24
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    kivanov,

    Нали знаеш приказката за онзи дето отишъл да продава яйца с кошницата, окачена на тояга на рамото му? А ако си много млад и не я знаеш, питай чичко Гугъл, барем я има там.

    Не можа ли да разбреш онова, което и аз и колегите се опитваме да ти кажем. а именно, че трудът на пчеларя е безценен и никой не може да му поставя, каквато и да е цена? Пък неслучайно опрашването в САЩ е по 150 долара на парче и то на всяка нива и от всеки земеделец. Ти смятай, както си искаш, но това е цената в САЩ само за опрашване, отделно хамериканеца може да получи от пчелите още цели шест продукта. У нас за опрашване никой не плаща, а сега де... Аз, примерно, вадя само три продукта от пчелите си, но като знам, как съм ги извадил, като знам, че съм вложил душата си /труда майната му/, мерака си, ентусиазма си, труда и ентусиазма на най-близките ми, хм... Мислиш си, че пчеларя внася само труд, о боже... И представа си нямаш, какво изпитание на психиката и каляване на волята са пчелите... И всичко това години наред...

    Абе пчеларството няма ценаи никой не може да я даде, щото ако го направи ще е твърде условно и абсолютно без основание!
    Всичко е премерване на риска. Може от 100 000 да станат 1 000 000, но може да станат и 0. Просто имам усещането, че производството на мед е занимание тип хоби и въпросът "защо не направиш Х и Y за да изкараш по-голяма печалба или да разшириш бизнеса" е табу. Разбирам го. Други ходят за риба без да си правят рибарници.

    В България сме. Можем да вадим и ние много неща стига да имаме технология, мерак, хора. Всяка работа си има стойност. Мисля, че както процентът хора, които стават за програмисти е голям така не е и малък процентът за пчелари. Просто всички вие тук слагате много емоция. Разбирам го. Но, ако това е просто бизнес, защо не? Видях, че има обява за 3000 долара чисто запалта в щатите. Кажи ми ти тук за тази сума ще работиш ли за мен/за себе си като пчелар?

  6. #56
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от kivanov Виж публикацията
    Всичко е премерване на риска. Може от 100 000 да станат 1 000 000, но може да станат и 0. Просто имам усещането, че производството на мед е занимание тип хоби и въпросът "защо не направиш Х и Y за да изкараш по-голяма печалба или да разшириш бизнеса" е табу. Разбирам го. Други ходят за риба без да си правят рибарници.

    В България сме. Можем да вадим и ние много неща стига да имаме технология, мерак, хора. Всяка работа си има стойност. Мисля, че както процентът хора, които стават за програмисти е голям така не е и малкъ процентът за пчелари. Просто всички вие тук слагате много емоция. Разбирам го. Но, ако това е просто бизнес, защо не? Видях, че има обява за 3000 долара чисто запалта в щатите. Кажи ми ти тук за тази сума ще работиш ли за мен/за себе си като пчелар?
    Хубава тема и рядко ти каца птичето на рамото. Късмет, че днес влязох да разгледам. Реално осъзнавам колко е трудно на човек да заложи времето или парите си в ръцете на друг човек, но съм съгласен да загубя най малко една година от живота си в опит да успея. Лично на мен ми куца маркетинга поради малкото свободно време.

  7. #57
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Цитат Първоначално публикувано от kivanov Виж публикацията
    Видях, че има обява за 3000 долара чисто запалта в щатите. Кажи ми ти тук за тази сума ще работиш ли за мен/за себе си като пчелар?
    Не всичко е пари в пчеларството. Да много пари са за България, но пък и каква е истинската стойност на долара? Това е вече друга дискусия, която не й е мястото тук. Плюс това за тези пари, имаш ли си представа, какво трябва да дадеш от себе си? Аз поне, реално гледайки на нещата ще ги умножа поне по десет на месец, за да оценя реално труда си, щото много добре знам, каква е печалбата на собственик напчелин с 1000 кошера в САЩ - демек робството край няма.

    Ама в сметката ти трябва да влезе и опрашването на културите, така, както е в САЩ, в личния ти пример, където реално се вземат пари за опрашване и част от тях се дават за заплати. Оправането по същество е неоценима услуга, тъй като тя храни целия свят. Затуй казвам, че пчеларството е просто безценно и определянето, на каквато и да е било цена, е просто словоблудство.

  8. #58
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.07.2013
    Мнения
    214
    Цитат Първоначално публикувано от kivanov Виж публикацията
    Не искам да съм прекупвач, но...

    Аз не искам да ставам пчелар. Аз съм инвеститор, който иска да направи пчеларите богати благодарение на техните знания и моите знания (доставки, маркетинг, клиенти и т.н.). Симбиоза. Аз търся хора, които искат да се развиват, а не могат, защото нямат средства.
    Направи два пчелина за по 30 кошера, аз ще ги гледам и делим на половина. Кошерите от мен, ако много държиш да си инвеститор ще ги платиш.
    Трудно този модел ще е конкурентен на "прекупвачите", които в момента купуват на себестойност. Климатичните промени как ги виждаш? До няколко години може да няма ни пчели, ни пчелари.
    Богохулство е да мислиш, че нещо е случайно.
    Да хапнем да пийнем, другото е лъжа.
    Живота свършва, парите не.

  9. #59
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    892
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от kivanov Виж публикацията
    Аз не искам да ставам пчелар. Аз съм инвеститор, който иска да направи пчеларите богати благодарение на техните знания и моите знания (доставки, маркетинг, клиенти и т.н.). Симбиоза. Аз търся хора, които искат да се развиват, а не могат, защото нямат средства.
    Ти сигурен ли си във възможностите си да реализираш цялата продукцията? Да не е както с финансирането, първо 100% беше, пък после Слънчевия сам да си купува захарта
    И за какви обеми говориш, направи ли си сметката след като се мусиш на 1000 на човек на месец, дефинирай "достоен доход" или "богати пчелари", щото на мен ми се чини, че трябва да насочиш парите си към друго поприще

  10. #60
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.07.2016
    Мнения
    207
    Пчеларски район
    Любимец
    kivanov, току що се връщам, бях при един колега, навит е да работим. Каза че само трябва да уточним името на нащу ТКЗС. Той има някаква идея за име, но иска да чуе и твоето мнение, нали сме на равноправни начала.

 

 
Страница 6 от 15 ПърваПърва ... 45678 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •