Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 14 от 19 ПърваПърва ... 41213141516 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 131 до 140 от общо 182
  1. #131
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.08.2018
    Мнения
    208
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    Може ли да уточним за недостиг калций или калий става дума??...защото един съсед ми каза, че черното било от недостиг на Калий, а той е капацитет в маалата, и му вярваме всички.
    Калций. Да направя предположение. На първа и втора китка си нямал такива проблеми. Проявява се на горните етажи. Това се дължи на високите температури. Солевата концентрация в почвата се повишава и това затруднява поемането на хранителни вещества. В такъв момент започва придвижването на хр. вещества от старите листа към върха които компенсират част от дефицита а калция понеже не се придвижва, проявява се като върхово гниене. При пипера също се проявява като малко продълговато петънце към върха което повечето хора смятат за пригор но си е дефицит и се проявава при същите условия,т.е. високи температури и недостатъчно влажност.

  2. #132
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Не съм капацитет но при черни дупета пръскам с куадрис по схемата за лечение и проблема се решава а това е фунгицид за разни мицели не е добавка за рахит- калций малции.
    Може да е съвпадение но не веднъж аз и мои приятели сме имали тоя проблем.

  3. #133
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    891
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    Може ли да уточним за недостиг калций или калий става дума??...защото един съсед ми каза, че черното било от недостиг на Калий, а той е капацитет в маалата, и му вярваме всички.
    баш за калций си става дума, ама не пречи и калий да сложиш към калция, стават по-сладки доматите

  4. #134
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.08.2018
    Мнения
    208
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Не съм капацитет но при черни дупета пръскам с куадрис по схемата за лечение и проблема се решава а това е фунгицид за разни мицели не е добавка за рахит- калций малции.
    Може да е съвпадение но не веднъж аз и мои приятели сме имали тоя проблем.
    Да уточним: под черно дупе разбирам почернял, некротирал връх на домата. Черни петна могат да се появят и по листата, стеблата, дръжките както и по доматите главно около дръжчената ямичка. Това вече е инфекциозно заболяване, черни листни петна или алтернария по името на гъбата. Познава се по това, че петната са леко овални и личат концентрични кръгове. Там фунгицидите помагат.

  5. #135
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Алексиев Виж публикацията
    Да уточним: под черно дупе разбирам почернял, некротирал връх на домата. Черни петна могат да се появят и по листата, стеблата, дръжките както и по доматите главно около дръжчената ямичка. Това вече е инфекциозно заболяване, черни листни петна или алтернария по името на гъбата. Познава се по това, че петната са леко овални и личат концентрични кръгове. Там фунгицидите помагат.
    Виж садя около 10 сорта всяка година любими са ми биволските сърца и розовите ама и те са различни модели.А относно купените си ги садя ей така за густото просто експеримент но от тия евтините а не професионални сортове и хибриди.Та тази година бе доста тежка за доматите виж картофите станаха чудо миналата бе обратното.
    Та тая година бях доста приятно изненадаб от сорта Сан Марцано пребори вирусите и няма да му пада цвят и прочие роди доста не боледува и на всичко отгоре лично за мен е доста вкусен.Сух месест сладък домат единствените косури де му намирам , че са малки ама такъв си му е сорта безколов макар, че съм им сложил колци и ципата му е дебела за моя вкус.Та едни сортове един до друг еднакво гледани едните боледуват а другите не явно е сортова черта а и явно при мен си е мани разни.Поне така мисля.

  6. #136
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    баш за калций си става дума, ама не пречи и калий да сложиш към калция, стават по-сладки доматите
    Перка, като чета колко химия се слага на домата, се чудя какво значи ”домашен домат”. Веднага асоциирам с пчеларството и култовото ”Прасета не може, а кучета и котки може.”

  7. #137
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Перка, като чета колко химия се слага на домата, се чудя какво значи ”домашен домат”. Веднага асоциирам с пчеларството и култовото ”Прасета не може, а кучета и котки може.”
    Зависи от годината по принцип пръскам 2-3 пъти докато са малки и това е, но тази година тази тактика не става.Преди години пробвах 2 години без химия не става и не става то се завъдиха едни белокрилки и едни плесени не е за разправяне.Ако ги садиш някъде на широко и течение може и да стане но при мен не става- пробвах.

  8. #138
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Перка, като чета колко химия се слага на домата, се чудя какво значи ”домашен домат”. Веднага асоциирам с пчеларството и култовото ”Прасета не може, а кучета и котки може.”
    Много вярна аналогия Румба. Нахакали го с 5,6 препарата и сетне се кефят на домашното му качество. Ми в него свети половината менделеева таблица. Баш като домашния мед. Дето в него всичко е еко. Барабар с флуметрина, кумафоса и амитраза. Има изключения ама те са редки като Дядо Добри. Мир на праха му! Така че, всеки който иска чиста стока, да иска и анализ от производителя.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  9. #139
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Перка, като чета колко химия се слага на домата, се чудя какво значи ”домашен домат”. Веднага асоциирам с пчеларството и култовото ”Прасета не може, а кучета и котки може.”
    Една година бях в село до Любимец в една оранжерия.Домата беше толкова чист,че пипнах листата да не са изкуствени.Как се постига това.Трябва да има мяра.

  10. #140
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Мнения
    588
    Пчеларски район
    Харманли
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    ... Така че, всеки който иска чиста стока, да иска и анализ от производителя.
    И "като си купиш бисквитки "Катеричка" ..."...Няма човек, който да не е лъган през живота си от некоректен търговец, затова всеки предпочита (ако има възможност) да си купува от някой, на когото има доверие. Каква е гаранцията, че някой, който е решил да мами, не предлага различен мед от този, за който е правен анализа? От друга страна, въпреки коректността си, всеки е хубаво да си изследва меда, защото може да има проблем и по независещи от него причини (Спомням си, че тук колега беше писал за антибиотици в меда, които се оказало, че са заради давани лекарства на рибата в близък язовир!)
    Но защо разходите по тези изследвания не се поемат от държавата? Нещо повече, защо не станат задължителни за всички и резултатите да се изнасят в онлайн публичен регистър на всички пчелари? Така, при едни пълни анализи всички ще имат полза: купувача ще намери най-близо до дома си, точно меда който търси, държавата ще знае нивото на замърсяване във всяка точка на страната, на учените също ще им е от полза...И при едни коректни данни и реални, сурови наказания за манипулиращите резултатите, на българския мед ще започне да се гледа по-сериозно и тук и в чужбина...Нооо, както казваше покойния Петко Бочаров - Да, ама не!...

 

 
Страница 14 от 19 ПърваПърва ... 41213141516 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •